TERRACOTA ASKERLERİ 2 BİN YILLIK GİZEM

  • Home
  • Tarih
  • TERRACOTA ASKERLERİ 2 BİN YILLIK GİZEM

 

Terracota askerleri

 

Çin’in 2 Bin yıllık gizemli yeraltı ordusu : TERRACOTA ASKERLERİ

Dünya’nın sekizinci harikası olarak bilinen Terracota askerleri Çin’de bulundu. Askerler terracotadan yani pişmiş topraktan yapılmıştır. Eski dünyanın en büyük sanatsal ve mühendislik başarılarından biridir.

Her birinin üniforması, yüzleri ve silahları birbirinden tamamen farklı çamur ve kilden yapılmış yedi bin asker…

1974 yılında çiftçilerin topraktan bir asker heykeli bulup yetkililere haber vermesiyle bölgeye gelen arkeologlar tarafından yapılan kazı sonucu bulundular. Ve bunların ilk Çin imparatoru Qin Şhi Huang’ın mezarında bulunan heykeller olduğu açıklandı. Qin Şhi Huang MÖ 259’da dünyaya geldi ve 22 yaşında kral oldu. Amacı tüm Çin hanedanlarının bir araya getirmekti ve bunu başarmıştı. Başa geçtiği ilk günden itibaren 38 yıl sürecek olan büyük bir mezar ve Terracota askerlerini yaptırmaya başladı.

Bu heykellerin bulunmasıyla Çin İmparatorluğu hakkında birçok bilgi elde edildi. Askerlerin nasıl giyindiği, askeri teknolojilerinin ne boyutta olduğu öğrenildi.

Peki, bu devasa mezarın yapılma amacı neydi?

Rivayete göre yapılmasının sebebi; ölümünden sonra kendisini koruyacak bir ordu kurmak istemesidir. Başka bir söyleyişe göre ise; ölen imparatorların eşleri, hizmetkarları ve askerleri onula birlikte gömülürdü. İmparatorun onlara bunun yapılmasını istemediği için bu heykelleri yaptırdığı söylenir.

Bu heykeller arkeologların açıklamalarına göre gerçek savaşçıların portreleri gibidir. Asla fabrikasyon üretmiş gibi tek tip askerler yoktur. Yeni teknolojik araçlarla yapılan araştırmalara göre her birinin kulak yapısı dahi birbirinden farklıdır.

1976 ve 1980 yıllarında yeniden çalışmalar yapılmaya başlandı. 1400 savaşçı, 64 adet at arabası, ahırlara benzetilen çukurlar ve 500 mezar daha bulundu. Topraktan çıkan heykellerin renklerinin kısa sürede bozulduğu için bunun sebebinin anlaşılmadan diğerlerinin de çıkarılması tehlikeli bulundu. Bu sebeple de imparatorun mezarı hala açılmadı ve çalışmalar hala devam ediyor.

1987’de UNESCO tarafından dünya kültür mirasları listesine alınmıştır. Çin’de arkeolojik çalışmalar sonucu ortaya çıkan Terracota askerleri hala gizemini koruyor. Alanın bir bölümü turistik gezilere açıkken bir bölümünde çalışmalar hala devam ediyor.

 

Terracota askerleri

Terracota Askerleri

 

 

 

Diğer tarih yazılarımızı okumak için tıklayınız…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
51
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments