Tarihteki Güçlü Kadınlar 6: Prenses Diana

  • Home
  • Tarih
  • Tarihteki Güçlü Kadınlar 6: Prenses Diana

Tarihteki Güçlü Kadınlar 6: Prenses Diana

Kalplerin prensesi olmak isteyen Prenses Diana tüm yaşamı boyunca çok konuşulan bir kişi olmuştur. Hayatı, evliliği, tavırları, ayrılığı ve ölümü ile çok konuşulmuştur. Daima insanlarla iletişimi iyi olan Diana’nın ölümü onu sevenleri yasa boğmuştur.

HAYATI

Diana Sprencer, 1 Temmuz 1961’de İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Aristokrat bir ailede dünyaya gelen Diana, anne tarafından İrlandalı ve İskoç, baba tarafından ise İngiliz ve Amerikan atalara sahiptir. Diana 5 çocuklu bir ailenin kızıdır.

Diana henüz 8 yaşındayken annesi ve babası boşanmış, annesi kızıyla birlikte bir çocuğunu yanına alarak Londra’da bir daireye taşınmıştır. Noel tatili için babalarının yanına giden çocuklar bir daha annesinin yanına dönememişlerdir. Babaları çocukları annelerine geri vermemiştir. 1975 yılında Diana’nın büyükbabası ölmüş ve babası Kont 8. Earl olmuştur. Böylece Diana Lady unvanı almıştır.

Diana 15 yaşındayken babası evlenmişti. Diana İskoçya’da yaşayan annesi ve İngiltere’de yaşayan babası arasında gidip gelmiştir. Bu zamanlar onun için zor geçmiştir. Diana eğitim hayatında pek başarılı olamamış ancak insanlarla iletişim ve arkadaş edinme konusunda oldukça iyidir. 1977 yılında yatılı bir okula gitmiş ancak kısa bir süre sonra evine dönmüştür.

Bu sıralarda Diana ablası Lady Sarah dolayısı ile Prens Charles ile tanışmıştır. Lady Sarah ve Prens Charles bir süre birlikte olmuşlar ancak uzun sürmemiş ayrılmışlardır. Diana 18 yaşında iken arkadaşları ile bir dairede yaşamaya başlamıştır. Bu dönemde yemek, dans kurslarına gitmiş ve hemşirelik okulunda çalışmaya başlamıştır. Diana çocuk bakıcılığı da yapmıştır.

 

EVLİLİĞİ

Bu dönemlerde Prens Charles çalkantılı aşk hayatı ile gündeme gelmektedir. 30 yaşına geldiğinde ise evlilik baskıları başlamıştı. Prens Charles ile evlenecek olan gelin adayının Protestan ve soylu bir aileden gelmesi gerekiyordu. Bu özelliklere sahip olan Diana, Prens Charles için bir eş adayı olarak görülmüş ve iki aile bu evliliği onaylamıştır. 24 Şubat 1981’de nişanlanan çift, 19 Temmuz 1981’de görkemli bir düğünle dünya evine girmiştir.

Tüm dünyada naklen yayınlanan düğün binlerce kişi tarafından izlenmiş ve Diana tavırlarıyla herkesin sevgisini kazanmıştır. Evliliği ile birlikte Diana, Galler Prensesi olmuştur. 21 Haziran 1982’de Diana, Prens William’ı dünyaya getirmiştir. Diana eşinin eski sevgilisi Camilia Parker Bowles’a âşık olmasından dolayı evliliğinde mutlu olamamıştır.

Diana eşinin kendisini sevmesi için uğraşmış ancak başarılı olamamıştır. Evlenmeden önce yeme bozukluğu olan bulimia hastalığı olan Diana’nın evlendikten sonra hastalığı daha kötü olmuştur. Diana tüm bunlara rağmen evliliğini devam ettirmiştir ve 1984 yılında Prens Harry’i dünyaya getirmiştir.

Evliliklerindeki sorun devam etmiş ve çift ayrılmıştır. 1992 yılında fiilen ayrılan çift, Diana’nın tüm dünyanın konuştuğu 1995 yılında BBC’ye verdiği röportajdan sonra 1996 yılında resmi olarak boşanmıştır. Boşandıktan sonra Diana’nın majesteleri unvanı alınmış ve sadece Galler Prensesi olarak anılmıştır.

ÖLÜMÜ

Evliliğinin son yıllarında Pakistanlı cerrah Haşnat Khan ile birlikteliği olmuş ancak boşandıktan sonra bu ilişki bitmiştir. Lady Diana daha sonra Dodi Al Fayed ile görüşmeye başlamıştır. Dodi Al Fayed ile tatile çıkan Diana, paparazilerden dolayı Paris’e dönmeye karar vermiştir. 31 ağustosta Dodi Al Fayed’in babasına ait olan otelden çıkan çift paparazilerden dolayı otelin arka kapısından çıkıp araçlarına binmiştir. Şoför yolu şaşırıp bir tünele girmiş ve kaza yapmışlardır. Dodi Al Fayed olay yerinde hayatını kaybederken Diana ise doktorların 2 saat boyu kurtarma çabalarına rağmen hayatını kaybetmişti.

Diana’nın cenazesi İngiltere’ye getirilmiş ve 6 gün resmi yas ilan edilmişti. 6 Eylül 1997’de yapılan büyük tören ile milyonlarca kişinin katılımıyla “Kalplerin Prensesi” olmak isteyen Diana son yolculuğuna uğurlanmıştır. Lady Diana’nın mezarı Althorp Evi’ndeki gölün ortasındaki adada bulunmaktadır. Yaptığı yardımlar, insanlara yakınlığı, tavırları ile gönüllerde taht kuran Diana’nın ölümü tüm dünyayı şok ederken sevenlerini yasa boğmuştur.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
63
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments