Tarihin En Büyük Tren Soygunu Hikayesi

  • Home
  • Tarih
  • Tarihin En Büyük Tren Soygunu Hikayesi

Bruce Reynolds, çetesi ile ufak tefek hırsızlıklar yapar ve bununla da yetinmeyip, gözünü daha yükseklere dikmeye karar verir ve tarihin gelmiş geçmiş en büyük tren soygununu planlamaya başlar.

Tarihin En Büyük Tren Soygunu Hikayesi

Yıl 1963. Yer İngiltere. Tarihin en büyük tren soygunu gerçekleştirecek olan Bruce Reynolds, toplam 16 kişilik bir ekip kurdu. Ancak bu iş diğer basit soygunlar gibi değildi ve en ince ayrıntısına kadar düşünülmeliydi. Hedef Londra… Glasgow seferini gerçekleştiren trendi. Günlerce keşif yapıldı; kimisi trenin hangi günlerde ne kadar dolduğunu, kimisi kaçış güzergahlarının harita üzerinden oluşumunu, kimisi de vagonları birbirinden ayırmayı öğrenmişti. En önemli sorun ise soygundan sonra ne olacağıydı.

Bruce Reynolds, arkadaşlarını hemen şehri terk etmemeleri ve bir çiftlik evinde kalmaları konusunda ikna etti. Reynolds, kimsenin soygun çevresine bakacağına inanmıyordu, arkadaşları da bu konuda hemfikir oldular. Hemen soygunun yapılacağı yere çok uzak olmayan bir çiftlik satın aldılar. Artık her şey hazırdı. Soygundan bir önceki gece çiftlikte toplanıldı, bir ay kadar yetecek içki ve yiyecekleri vardı. Arabaları ayarladılar ve sabahın olmasını beklediler.

8 Ağustos 1963 Saat 02.00 maske, eldiven ve aynı renkte giyilen tulumlar. Her şey hazırdı, yola koyuldular ve Cheddington tren istasyonuna gittiler. Önce istasyonun telefon kablolarını kestiler, sonra treni durdurmak için sarı renkte yanan sinyal lambalarını kırmızıya çevirdiler. Saat 03.05 Makinist kırmızı renkteki sinyali görünce aniden yavaşladı ve durdu. Çete üyelerinden ikisi vagonları ayırdı, diğer çete üyeleri ise makinist ve yardımcısını etkisiz hale getirdi. Hemen torbaları arabalara yüklediler ve oradan uzaklaşarak çiftliğe geri döndüler.

Soygundan haberdar olan polisler hemen gidebilecekleri yerleri araştırmaya başlamışlardı. Her şey Reynolds’ın düşündüğü gibi gidiyor, kimsenin aklına soygun çevresine bakmak gelmiyordu. Çete, bugünün parasıyla 40 milyon sterlin ile kaçmayı başarmıştı.

Para beklediklerinden çok fazlaydı. Gün geçtikçe bunalmaya başladılar. Bazıları ayrılma kararı verdi. Reynolds ise onlara karşı koyamıyordu. En sonunda bir sabah evdeki tüm parmak izlerini silerek çete üyeleri evden ayrıldı. Ancak bu iyi fikirdi… Çünkü bir dedektif o çevrede olabileceklerini tahmin etmiş ve arama çalışmaları başlatılmıştı. Evi bulduklarında ise artık çok geçti, soyguncular parmak izlerini sildiklerini düşünseler de evde çok sayıda parmak izi bulundu.

Bazıları yakalandı ve 1964’te duruşmaları gerçekleşti. Yakalananlar toplam 307 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ama bazıları sonraki yıllarda hapisten de kaçtı. Çetenin yakalanamayan diğer üyelerinin kim olduğu ise bugün hala bilinmiyor.

 

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
2
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments