Tarihe Geçmiş İnsanların Ölmeden Önceki Son Sözleri

  • Home
  • Tarih
  • Tarihe Geçmiş İnsanların Ölmeden Önceki Son Sözleri

Tarihe Geçmiş İnsanların Ölmeden Önceki Son Sözleri

Tarihe yön veren ve fikirleriyle insanları etkisi altına almış bir çok ünlü isim ölmeden önce söylediği son sözleri…

1.Adnan Menderes – Siyasetçi

Adnan Menderes

 Türkiye Cumhuriyeti’nin eski başbakanlarından Adnan Menderes, 1950-1960 yılları arasında görev yaptı.  Menderes ve Demokrat Parti iktidarı, 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi ile son buldu. Başbakan Menderes, Yassıada yargılamaları sonrasında Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile birlikte idam edildi. İdam sehpasına çıktığında son sözleri şunlar olmuştur ;
“Hiç küskün değilim, hiç bir kırgınlığım yok”

2.Barbaros Hayrettin Paşa – Kaptan-ı Derya 

Barbaros Hayrettin Paşa

Osmanlı’nın en ünlü denizcilerinden. Kaptanı-ı Derya lakabı ile tanınmaktadır. Etkin olduğu dönemlerde Akdeniz Türk Gölü haline gelmiş, Osmanlı Devletinin egemenliğini pekiştirmiştir.

“Öldüğüm zaman beni deniz sesi işitecek bir yere defnediniz…”

3.Kanuni Sultan Süleyman – Osmanlı İmparatoru Padişahı

Kanuni Sultan Süleyman Son Sözleri

Osmanlı İmparatorluğunun en uzun süre tahtta kalan ve en büyük padişahı olarak kabul edilen Kanuni Sultan Süleyman. 7 Eylül 1566 tarihinde Zigetvar’da seferdeyken vefat etti.

“Ben ölünce bir elimi tabutumun dışına atın. İnsanlar görsünler ki padişah olan Süleyman bu dünyadan eli boş gitmiştir.”

4.Aşık Veysel – Türk Halk Ozanı

Aşık Veysel Son Sözleri

“Uzun ince bir yoldayım/Gidiyorum gündüz gece/Bilmiyorum ne haldeyim/Gidiyorum gündüz gece” dizeleriyle hafızalara kazınan halk ozanı Aşık Veysel, 21 Mart 1973 günü sabaha karşı 03.30’da doğduğu köy olan Sivrialan’da, şimdi adına müze olarak düzenlenen evde hayata gözlerini yumdu.

“Dostlar beni hatırlasın.”

5.Julius Caesar – Roma Diktatörü 

Julilus Caesar Son Sözleri

Julius Caesar, M.Ö. II. Mart (15) tarihleri; arasındaki siyasi rakipler tarafından suikaste uğradı. Julius Caesar’ın Roma Senatosuna katılan eski düşmanları olan Gaius Cassius Longinus ve Marcus Junius Brutus, Caesar’ın öldürülmesine “özgürleştiriciler” adıyla planlanmıştı.

“Sen de mi Brütüs?”

6.Albert Einstein – Teorik Fizikçi

Albert Einstein Son Sözleri

Albert Einstein, dünyaca tanınan Alman teorik fizikçidir. Yaptığı çalışmalar ve teoriler günümüze kadar uzanarak konuşulmaya devam edilmektedir. Günümüzdeki birçok fizikçi de Albert Einstein’in çalışmalarından faydalanmaktadırlar.

“Ben görevimi burada bitiriyorum.”

7.Adolf Hitler – Politikacı

Adolf Hitler Son Sözleri

Adolf Hitler (20 Nisan 1889, Braunau am Inn – 30 Nisan 1945, Berlin), Avusturya doğumlu Alman politikacı, siyasi lider, teorisyen ve devlet adamı, yirminci yüzyılın en bilinen diktatörü.

“Cesedimi Ruslar`ın eline asla vermemelisiniz, beni Moskova`da heykel yaparlar.”

8.Charlie Chaplin – Sinema Oyuncusu

Charlie Chaplin Son Sözleri

Charlie Chaplin dünyaca ünlü ve efsaneleşmiş bir oyuncu olarak tanınıyor. Charlie Chaplin, 16 Nisan 1889’da Londra’da doğmuştur.

“Tanrı ruhunu affetsin” diyen papaza karşılık olarak) Neden olmasın? Ne de olsa kendi malı.

9.Kemal Sunal -Televizyon Oyuncusu

Kemal Sunal Son Sözleri

10 Kasım 1944’te annesi Saime Hanım ve babası Mustafa Bey’in ilk çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Ama o doğum gününü Atatürk’e saygı sebebiyle hep 11 Kasım’da kutladı.

“Uçağa binmesek olmaz mı?”

10.Suna Pekuysal – Sinema Oyuncusu

Suna Pekuysal Son Sözleri

Asıl adı Suna Belener olan Suna Pekuysal, 24 Ekim 1933 yılında İstanbul’da doğdu. ”Sanatçının emeklisi olmaz” ve ”Sahnede ölmek istiyorum!” sözleriyle tiyatroya ve sanata olan sevgisini belirten sanatçı, 22 Temmuz 2008 tarihinde kalp yetmezliği sonucu saat 10.30’da hayatını kaybetti.

“Amaann, hayat boş be…”

 

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
4
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments