TANRILAR VE TANRIÇALAR 5: MEDUSA

Sizlerle birlikte şimdiye kadar yunan mitolojisine ait bir çok  tanrı ve tanrıçayı inceledik. Bu yazımızda yine dikkatinizi çekebileceğini düşündüğümüz bir tanrıçayı inceleyeceğiz. Yılan saçlı, keskin dişli , adeta dişi bir canavar olan Medusa …

Gözlerine bakanın taşa dönüştüğü bu dişi canavar, Gorgon kardeşlerin tek ölümlü olan tanrıçasıdır. Gözlerine bakanı taşa dönüştürdüğünden dolayı antik dönemde büyük yapıları korumak amacıyla Medusa kabartmaları ve silüetleri  yapı duvarlarında sık sık kullanılmıştır. Ülkemizde de Medusa’nın figürlerine rastlamak mümkün. Aydın’ın  Didim ilçesinde bulunan Apollon Tapınağı’nda ve İstanbul’da  Yerebatan Sarnıcı’nda Medusa kabartmaları bulunmaktadır.

Rivayete göre Medusa’nın tanrıça olmasına karşın bu kadar çirkin bir canavara benzemesi Athena’nın (Zeka Tanrıçası) laneti yüzündendir. Medusa lanetlenmeden önce güzelliği bütün kadınlar tarafından kıskanılan , tanrıların aşık olduğu bir tanrıçadır. Kainatın en güzel kadını olduğu söylenen Medusa kendisini sadece Athena’nın hizmetine adamıştır.  Medusa’nın bu güzelliği karşısında denizlerin tanrısı Poseidon’ da (Athena’nın kocası)  duygularına hakim olamamış ve Medusa’ya saplantılı bir şekilde aşık olmuştur. Medusa Athena’ ya ait bir tapınakta yaşadığından dolayı Poseidon sürekli onu görmektedir fakat bir ölümlüye aşık olmayı kendine yediremediğinden dolayı  duygularını uzun süre saklamıştır. Gel zaman git zaman Poseidon sonunda aşkının verdiği şehvete yenik düşüp Medusa’ya zorla sahip olmuştur. Medusa bitik bir vaziyette Athena’nın tapınağında kalmaya devam etmiştir. Üstelik Poseidon tarafından hamile kalmıştır.    Bu durumu öğrenen Athena güçlü bir kıskançlık duygusu içerisine girmiş ve Medusa’nın güzelliğini lanetli bir çirkinliğe hapsetmiştir. Her bir saç telini yılana, yüzünü ise ifrite çevirip sürgüne  yollamıştır. Fakat siniri ve kıskançlığı bir türlü tükenmeyen Athena üvey kardeşi Perseus’la iş birliği yapar , Perseus Medusa’yı kılıcıyla öldürür.

Güzelliği ve masumiyetinin bedelini ağır bir şekilde ödeyen Medusa’nın bu hikayesi antik bir efsaneden ziyade günümüzde katledilen bir çok kadının hayatını yansıtmaktadır. Aşk, ihtiras, kıskançlık, öfke… Bütün bu karmaşık duyguların birleşmesinden ortaya çıkan en kötü sonuç ise bir hiç uğruna kaybedilen masumiyet.

 

Diğer Kültür Sanat yazılarımızı incelemek için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
271
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments