ŞİRİN LİDER SERT YÖNETİM KUZEY KORE 2

  • Home
  • Tarih
  • ŞİRİN LİDER SERT YÖNETİM KUZEY KORE 2

ŞİRİN LİDER SERT YÖNETİM KUZEY KORE 2

Tarih 1976 yılını gösteriyordu. Kuzey Kore ve Güney Kore sınırında bir kavak ağacı bulunuyordu. Bir zaman sonra gözetleme alanını kısıtladığı gerekçesiyle Güney Kore tarafından ağacı budama için bir grup Amerikan askeri bölgeye geliyor. Fakat Güney Kore tarafının bilmediği bir gerçek var. O ağacı Kuzey Kore’nin ilk kurucusu Kim Il-sung diktiği biliniyor. Bu durum karşısında sınırdaki Kuzey Kore komutanı 30 askerine saldırı emri veriyor. Balta ve taşlarla saldıran Kuzey Kore askerleri Amerikan askerlerini öldürüyor. Bu durum karşısında fazlaca sinirlenen Güney Kore özel bir tim oluşturuyor ve ağacı kökünden kestiriyor.

Artık gücünün azaldığını fark eden Kuzey Kore’nin lideri Kim Il-sung nükleer silahlanmaya yatırım yapıyor.

Kim Jong ll-sung un oğlu Kim Jong-İl Kuzey Kore’yi farklı bir biçimde tanıtmak istiyordu. Kuzey Kore’yi film dünyasında tanıtmak amacıyla bu sektöre girmeye karar verdi. Fakat ne yazık ki ne önüne gelen senaryoları beğendi nede oyuncuları. Sonra akıllara durgunluk veren bir olaya imza attı. Önce film yıldızı Choi Eun-hee, 1977’de sonra boşandığı eşi Shin Sang-ok kaçırılırdı.

İki önemli film yıldızını kaçıran Kuzey Kore sıra bunları ikna aşamasına gelmişti. Shin Sang-ok ilk önce film yapmayı reddetse de 4 sene hapis yatmanın ardından pes etti. Kim Jong-İl’in güvenini kazanmışlardı ve beraber Viyana’daki film festivaline gittikleri sırada oradaki Amerika elçiliğine sığınarak kaçtılar. Bu olayın duyulmasıyla Kuzey Kore tam anlamıyla dünya üzerindeki saygısını yitirir.

1994 yılında Kim Il-sung ölmesiyle başa oğlu Kim Jong-İl geçer.

Dünyaya gayet iyi durumda olduklarını göstermek için Pyongyang şehrini baştan aşağı imar ederler. Fakat geriye kalan şehirlerde açlık ve sefalet çığır açmıştır. Herkes açlık içindedir açlık içinde olan çocuklar belli olmasın diye yanakları kırmızıya boyanır.

2012 yılında da Kim Jong-İl kalp krizinden ölür. Devletin başına oğlu Kim Jong-Un geçer. Fakat Kim Jong-un un bir üvey abisi vardır Kim Jong-nam. Avrupa da 10 seneye yakın eğitim görmüştür. Liderlikte asla gözü olmamasıyla birlikte Kuzey Kore’deki kendi hanedanlığına karşı çıkmıştır. Sahte bir pasaportla tüm dünyayı gezer. Bir gün Tokyo’ya gitmek için yola çıktığında Japonya’da yakalanır. Bu Kuzey Kore için çok kötü bir durumdur. Kim Jong-nam Çin’de yaşamaya başlar ve Kuzey Kore aleyhinde gazetecilere yazı vermeye başalar. Fakat oda Malezya havalimanında suikast de kurban gider.

2014 yılında Kim Jong-un kendisine rakip olarak bilinen eniştesi Jang Song Thaek’i vatana ihanet suçlamasıyla öldürtür ve 2018 yılında tarihe geçen bir olay meydana geldi. İlk kez bir Kuzey Kore lideri İle Güney Kore lideri bir araya geldi. İkili iki ülke sınırında yer alan Panmunjom Ateşkes Köyü’nde bir araya geldi. Buluşmada iki devletin lideri de birbirlerini kendi sınırlarına davet etiller ve bu anlar iki ülke halkı içinde pozitif anlamda yol kat etmeye sebep neden oldu.

Fakat Kuzey Kore hala bu yönetim biçiminden vazgeçmiş değil. Ülkesinde hala aynı yönetim biçimini sürdürmektedir. Bu yönetim biçimiyle daha ne kadar ilerleyiş gösterecekleri kafalarda soru işareti bırakmıyor değil.

İZLEYİP GÖRECEĞİZ.

 

ALİHAN ÇELİKEL

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments