Savaşla Birlikte Hayatımıza Giren Markalar

  • Home
  • Tarih
  • Savaşla Birlikte Hayatımıza Giren Markalar

Hayatımızda bazı markalar var ki onlardan yalnızca birer marka olarak bahsetmek artık yetersiz kalıyor. Çünkü bu markalar sundukları ürünlerin ya da hizmetlerin ötesinde tüm toplumu derinden etkileyebiliyor.Bu markaların ortak özellikleri askeri alanda ürettikleri ürünlerle bugünlere gelmeleri.. işte onlardan bir kaçı;

Savaşla Birlikte Hayatımıza Giren Markalar

1.Kotex

Kotex

Geçmişte 1. Dünya Savaşında askerlerin tedavisinde tıbbi amaçlı gazlı bez olarak kullanılmak için tasarlanmıştır.Şimdilerde hijyenik kadın pedi olarak tanıdığımız pedlerdir.

2.Hugo Boss

Hugo Boss

Nazi partisine üye olduktan sonra Hitlerin kişisel muhafızlığını yapan SS subaylarının ve partinin üniformalarını üreterek bugünlere geldi.Nazilerde destek aldı Fransa ve Polonya da ki fabrikalarında 150 Yahudi işçi “köle” çalıştırarak.

3.Fanta

Fanta

1.Dünya Savaşında Almanya Coco-Cola’ya ticari ambargo uygulayınca, Coco-Cola Almanya müdürü, ülkede kullanılması serbest olan malzemelerle (peyniraltı suyu cibre)  Fanta’yı hazırlar. Coco Cola’nın savaştan sonra haberi olur ve meyvelerle hazırlanan gazlı içeceklere bu ismi verir.

4.Burberry

Burberry

 

1.Dünya Savaşı‘nda giyilen trençkotun yaratıcısı.Avrupa’da uzun yıllar süren savaşlarda,siper muharebelerinde askerlerin rahat etmesi için üretiliyor.kısa sürede marka küresel hale geliyor.

5.Ray-ban

Ray-ban

ABD ordusu, yüksek irtifalarda uçan pilotlarının bulantı ve baş ağrısını azaltacak güneş gözlüğü üretilmesini talep etmesiyle doğuyor.

6.MM Çikolata Drajeleri-Mars

Şirketin sahibi Forrest Mars Sr., İspanya İç Savaşında askerlerin şeker kaplı çikolatalar yediğini, sıcakta çikolataların erimediğini görür ve M&M’in tarifini bulur. Savaş biter askerler çikolatayı isteyince üretime devam edilir.

Diğer yazılarımızın okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
19
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments