Rapunzel Masalının Esin Kaynağı Matmazel Siyah Hakkında…

matmazel siyah

Masallar sonlarında hep birer ders barındıran ve insanları mutlu sonlara inandıran eserlerdir. Peki bu masallardan birisi olan Rapunzel hakkında ne biliyoruz? Esin kaynağı sizce ne olmuş olabilir? Rapunzel ile çağdaş bir dönemde yaşadığına inanılan Matmazel Siyah adıyla bilinen ve insanlara aktarılan bu hikayeye gelin yakından bir göz atalım.

Şarkılara hüzün taşıyan Matmazel Siyah

Matmazel Siyah adlı hikaye hırsından kaynaklı katran kalpli bir prense dönüşen bir prens ve tanrıçaları kıskandıracak bir güzelliğe sahip olan simsiyah saçları olan kızımız arasında geçmektedir. Bir gün Prens Matmazel Siyahı görür ve onunla evlenmek istediğini dile getirir. Matmazel Siyah ise zaten evlenmek üzere olduğu için teklifi geri çevirmek durumundadır. Prens ise bu durum karşısında egosuna söz geçiremez ve “benim olmazsan kimsenin olamazsın” diyerek oradan uzaklaşır. Egosu zedelenmiştir. Reddedilmenin vermiş olduğu öfke ile güzeller güzeli genç kıza büyü yaptırır. Büyü sonrasında ise tüm kasaba halkı genç kızdan nefret etmeye başlar. Yaşananlar prensi tatmin etmemiştir.

Prens hızını alamaz ve genç kızın ailesini öldürmek için adamlarını gönderir. Genç kızın ailesi ve evleneceği adam prensin adamları tarafından öldürülmüştür. Genç kız ise kasabada yalnız başına kalmıştır. Prens ise hala tatmin olamamış. Duyguları ve egosu arasındaki savaş içerisinde sürüklenmektedir. Bunun üzerine genç kızı bir kuleye hapseder.

 

Kuleye kapatılan kızı bir gün ormanda yürüyüş yapan bir adam görür. Matmazel Siyah ise birisini görmenin ve kurtulabilme ihtimaliyle oldukça sevinmiştir. Geçen adama ise şu şekilde seslenmiştir. Benim Adım Matmazel Siyah, gördüğün gibi gülümsemiyorum, ne kahkaha atabiliyorum ne de yaşayabiliyorum” Adam ise Matmazel ile aynı dili konuşmamaktadır. Tanrıça güzelliğine sahip olan bu genç kız büyünün etkisi ile yaşayan bir ölü gibi görülmektedir.  Kızın görünüşünden korkan adam kasabaya giderek ve kasaba halkına “Uzun saçlı bir kadın gördüm bence o bir yaşayan ölü!” diyerek gördüğünü aktarmıştır.

Kasaba halkı ise zaten büyünün etkisinde olduğundan ötürü çok korkar.  Bunun üzerine silahlarını ve kılıçlarını kuşanarak genç kızın hapsedildiği kuleye doğru yola koyulurlar. Kuleye vardıklarındaysa yine genç kızı görürler ve korkuları canlanır. Matmazel Siyah’ın cehennemden gelen bir şeytan olduğunu düşünürler. Rapunzel’e konu olan uzun siyah saçlarını yakmaya karar verirler. Oysa ki Matmazel karanlık bir taraftan değildir şeytani duyguları bünyesinde barındırmayacak bir insandır.

Fakat hırsı ve egosuna yenik düşen prensin bir kurbanı haline dönüşmüştür . Saçları yanarken kurtarılmayı bekleyen Matmazel Siyah ise yanarak ölüme terk edilmiştir.

Baktığımızda iyi ve kötü ayrımı toplumun bakış açısı sadece bir olayla tersine dönebiliyor. Hırs ve ego ise insanoğlunun korkunç şeyler yapmasına neden oluyor. Rapunzel masalının tam tersi bir konuya sahip olan Matmazel Siyah’ın hayatı ise insanlarda buruk bir his bırakıyor. Rapunzel bir kuleye hapsediliyor fakat bir prens tarafından kurtarılıyor. Matmazel Siyahta aynı şekilde bir kuleye hapsediliyor fakat onun ölümü onu kuleye hapseden prens yüzünden gerçekleşiyor.

Bu hüzün dolu hikayeyi konu alan şarkıyı dinlemek için tıklayınız.

Diğer kültür-sanat ilgili yazılarımızı okumak için tıklayınız… 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
2
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments