Portakal Gazı (Agent Orange)

“Agent Orange” diğer deyişle “Portakal Gazı” olayı, yaklaşık 3 milyon kişinin ölümüne sebep oldu.

Portakal Gazı (Agent Orange)

Portakal gazı, bir diğer adıyla “Agent Orange”  ilk olarak 7 Şubat 1967 yılında ABD ordusu tarafından kullanılmaya başlanmıştır. ABD ordusunun özellikle Vietnam Savaşı sırasında kullandığı portakal gazı, bir herbisit ve yaprak dökücü olsa da onlar kitle imha silahı olarak kullandı.

ABD, Kırsal ve ormanlık arazilerde gerillaların saklanmasını engellemek için ağaçların yapraklarını döktürmek, askeri, halkı gıdasız bırakmak, kendi kontrolü altındaki kentlere göç ettirmek istiyorlardı. Tesiri oldukça tehlikeli olan madde, kas ve vücut bozukluklarına sebebiyet vermektedir.

Havadan, karadan spreyleme işlemi ile 1962 -1971 arasında yaklaşık 75 770 000 litre Agent Orange kullanıldı. Ölümün dışında çok ciddi oranda ve vahim ölçüde sakatlık, düşük olayları oluştu. Ekolojik denge bozuldu. Bakanlığına göre 4,8 milyon Vietnamlı Agent Orange’a maruz kaldı, 400 000 kişi öldü, 500 000 çocuk sakat doğdu ve düşük oranları arttı.

Kimyasal saldırılara maruz kalan Vietnamlıların çocukları, gözleri, burnu vs. uzuvları olmayan, deforme olmuş uzuvlar hatta kafatasları ile doğdular. Bugün bir milyon kişi engelli. Portakal gazı özellikle kanser hastalığına zemin oluşturmaktadır.

Orange Agant rengi, adından anlaşıldığı gibi sarı ya da turuncu değildir. rengini kutusundaki turuncu işaretlerden almaktadır. Beyaz renginden oluşmuş ve insana verdiği zararın yanı sıra doğaya da olumsuz etkileri bulunmaktadır.

“ABD’liler en başından beri sonuçları biliyorlardı, ancak sürekli ‘Agent Orange’ın insanlar için tehlikeli olmadığını, sadece ormanları yok ettiğini belirterek yalan söylediler.”

-Hanoi’de bulunan ‘Agent Orange’ / Dioksin Mağdurları Derneği Başkanı Emekli General Nguyen Van Rin.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
2
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments