PANDEMİDE GHOSTİNG OLAYI ARTTI MI?

İlişkilerle ilgili duygusal istismar biçimlerinden biri olan son güncel kavram “yok olma” (ghosting) taktiğidir. “Yok olanlar” partnerleriyle ilişkisini birdenbire keserler. Hiçbir iletişime izin vermeyen bu taktiğe maruz kalan kurbanlar geride hayal kırıklığı, reddedilmişlik ve kendini suçlama gibi hislerle tek başlarına kalırlar.

Son derece güncel kavramsallaştırmalar olan bu duygusal manipülasyon taktiklerinin, narsisist bireylerin kendi travmatik deneyimleri doğrultusunda, ebeveynlerinde sürekli tatmin etmeye çalıştıkları sınırsız boşluğu yetişkinlik dönemlerinde partnerlerine sunmak yoluyla travmanın aktarımında rol oynadıkları düşünülmektedir.

Benlik gelişimini tamamlayan kurban partnerler ise sahte bir benlik inşa edemeyeceklerinden dolayı bunu şiddetli bir ayrılık travması olarak deneyimleyecektir.

PANDEMİDE GHOSTİNG OLAYI ARTTI MI?

Ghosting, herhangi bir görünür uyarı veya gerekçe olmaksızın bir partner, arkadaş veya benzer bir kişiyle tüm iletişimi ve teması sona erdirme uygulamasını tanımlayan ve daha sonra söz konusu kişinin ulaşma girişimlerini veya yaptığı iletişimi görmezden gelen bir terimdir. Terim 2000’lerin başında ortaya çıktı. Sonraki on yılda, medya, sosyal medya ve çevrimiçi buluşma uygulamalarının kullanımının artmasından sonra kelimenin kullanımı arttı.

 

Ghosting

Ghosting

Hayaletler (hayır, mezarın ötesine geçenlerden bahsetmiyoruz) aramızda sessizce hareket ediyor, ancak varlıklarını aynı şekilde bildiriyorlar. Geri dönüşsüz metinler. Radyo sessizliği ile sonuçlanan umut verici röportaj gibi oluyor. Aniden yeryüzünden bizden çok daha uzağa düşen yakın bir arkadaş. Sıkı bağlardan sonra aniden kaybedilen güven dolu bir yerin kayboluşu.

Ghosting, biri tekrar tekrar bağlanmaya çalıştıktan sonra bile hiçbir açıklama yapmadan teması kesmek, hızla yeni “Hayır, teşekkür ederim” cevabı haline geliyor. Terim, çevrimiçi flört dünyasında ortaya çıkmış gibi görünüyor: Journal of Social and Personal Relationships’de 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, dört kişiden biri bir partner tarafından ghostinge uğruyor ve neredeyse bir o kadarı diğer insanları ghostlandığını itiraf ediyor.

Ghosting

Ghosting

 

Eğer birisi tarafından ghostlandığını düşünüyorsan…

Arkadaşlarınıza ve romantik partnerlerinize ne söyleyeceğinizi bilin.
Her yakın ilişkinin sonsuza kadar sürmesi gerekmiyor. Ancak aniden sonsuza dek saklanmak, diğer kişiye yıllarca zarar verebilir. (Seni tek kelime etmeden dışarı atan ortaokuldan en iyi arkadaşın tarafından hala acı çekmiyor musun?)

İnsanları genellikle birisini ghostlamaya çeken şey, ne diyeceğimizi bilememektir. “Bu kültürde vedalardan çekinmek için sosyalleştik. Garip ve rahatsızlar ve biz onlara sahip olmamayı tercih ediyoruz. Ancak bunu yapmak ikiniz için de şifa olabilir, ”diyor Washington, D.C.’de psikoterapist olan Elisabeth LaMotte.

Ghosting

Ghosting yapanlara ise uzmanların şu şekilde bir önerisi var:

Her durum farklı olsa da, bazı temel temel kurallar vardır. Yüz yüze bir veda en iyisidir. (Bununla kesinlikle başa çıkamıyorsanız, bir mektup, e-posta ve hatta metin hiç yoktan iyidir) Olumlu ile başlayın: Bir empati ve nezaket tonu oluşturmak için, beğendiğiniz bir kaliteyi paylaşın. kişi hakkında. Konuşmanız sırasında yorumlarınızı “Ben” odaklı tutun – şimdi diğer kişi hakkında bir dizi şikayet okumanın zamanı değil. Bir şeyleri onarmak istemenin ötesindesin (ve güven: Onların kendi listeleri olacak). Bunun yerine, durumu ne düşündüğünüz, hissettiğiniz ve istediğiniz açısından tanımlayın. Nazik ama net ol. “Sahip ol. ‘Seninle çok güzel anılarım var. Hepinize iyi şeyler diliyorum. Ama bu arkadaşlığa daha fazla enerji koyamıyorum” diyor uzmanlar. “Kendi gerçeğinizi şefkatle söylemekten sorumlusunuz, ancak diğer kişinin tepkisinden siz sorumlu değilsiniz.”

 

Sebebi her ne olursa olsun bu davranış buna maruz kalan kişi için çok acı sonuçlar doğurabiliyor. Karşımızdaki kişinin hayatından bir anda çıkarılan insan ise “Neden bu noktaya gelene kadar fark edemedim, neyi yanlış yaptım?” hatta “Acaba başına bir şey mi geldi?”ye kadar gidebilen sorularla baş başa kalıyoruz. Buna neyin sebep olduğu konusunda hiçbir fikre sahip olmadığı gibi, tüm iletişim yolları kapalı olduğu için herhangi bir açıklamaya ulaşma şansı da olmuyor. Bu da kişinin kendisini suçlu görmesine ve kafasında kendisi hakkında kurduğu imajın zedelenmesine sebep oluyor.

Ghosting hakkında yapılan araştırmalar fazla olmasa da bu konu ile yakından ilgili bir kavram olan sosyal dışlanma/yok sayılma üzerine yapılan deneylerden biliyoruz ki insanlar yok sayıldığında buna ciddi düzeyde olumsuz tepkiler verebiliyor, öfke ve üzüntü duymaya başlıyor.

Özellikle pandemi de hayatını sürdürmeye çalışanların zihinsel bunalımları da ghosting yapmalarına ya da kendisine yapılan ghostlamaya karşı çok daha hassas olmasına yol açtı.

İnsanların arkadaşlık sitelerinde tanışmasının çok daha hızlandığı ve ulaşılabilir olması da hem arkadaşlık hem de duygusal ilişkilerde ki güveni azalttığına dair izlenimler veriyor.

Umuyoruz ki görüştüğünüz kişinin hayatından birden yok olmak gibi planlarınız varsa uygulamak konusunda en azından eskisi kadar kararlı değilsinizdir. Ayrılık konuşması gözünüzü korkutuyorsa belki de “klişe”lere başvurmalı, artık yürütemediğinizi ve bunun karşınızdakinin suçu olmadığını ona açıkça ifade etmelisiniz. Görünen o ki terk edilen taraf için en kötü ayrılık konuşması bile onun için bir hayalete dönüşmekten daha olumlu sonuçlar doğurabiliyor.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments