Osmanlı’da İşkence Yöntemleri

  • Home
  • Tarih
  • Osmanlı’da İşkence Yöntemleri

Osmanlı dönemi boyunca bir çok işkence yöntemi ortaya çıkmıştır. Bu işkencelerin çoğuda vatan hainlerin ve ya savaşta esir alınmış düşmanlara karşı kullanılmıştır. Her işkencenin kendine göre acıları vardır. Bu acılar hafife alınacak acılar değildir.

Osmanlı’da İşkence Yöntemleri

1.Mankurt

 

Kelime olarak, man kökünden türetilmiştir ve man kökü, aklını yitirmek, akıl yoksunluğu gibi anlamlara gelir. Eski dönemde insanları köleleştirmenin bir yöntemi olarak kullanılıyordu. Mankurt haline getirilmek istenen kişinin saçları kazınıp, başına devenin boyun derisi gerdirilerek geçirilir ve güneş altında birkaç gün bekletilirdi. Devenin derisi kafatasına yapışan insanın saçları uzayamaz hale gelir ve bir süre sonra saçlar kafatasının içine doğru uzayarak kişiye büyük acılar vermeye başlardı.

2.Çengel

Çengel uzun yıllar boyunca Osmanlı‘da işkence ve idam aleti olarak kullanıldı. Çıplak bir şekilde elleri ve ayakları sıkıca bağlanır, mahkumlar ipler yardımıyla yukarı doğru çekilir ve hızlıca çengeller üzerine bırakılırlardı.

3.Kazığa Oturtmak

Kazığa Oturtmak

 

Büyük acılarla öldürülmek istenen suçlulara uygulanan kazığa oturtma cezası özellikle eşkıyalara, korsanlara ve kundakçılara tatbik edilmiştir. Bunun yanı sıra İslam dinine hakaret eden, Müslüman bir kadınla zina yapan veya bir camiye izinsiz giren Hristiyanlar da söz konusu cezaya maruz kalmışlardır.

4.Sıcak Sac

İşkence edilecek kişinin yanında yüksek sıcaklıkta bulunan saca, kesilen kafa bastırılır, kendi cansız bedeni son defa gösterilirdi.

5.Deri Yüzme

Deri yüzme

Suçlu kişini derisi yüzülür, derisiz bir şekilde denize atılırdı.

6.Hadım Etme

Hadım etme

Osmanlı zamanında tecavüzcüler hadım edilirdi. Kanunname’nin 26. emrinde  yer almaktaydı.

7.Gözlere Kızgın Demirle Mil Çekme

Sanıldığının aksine kızgın demir göze temas ettirilmez. göze yaklaştırılıp uzunca bir müddet(göz eriyene ve göz kapakları pişip birbirine yapışıncaya kadar) bekletilir ve böylece o göz bir daha asla göremez.

8.Fare

Fare

Mahkum çıplak bir şekilde ortası delik olan bir sandalyeye oturtulur sıcak ortamlarda hareketlenen fare, çıkacak bir yer bulamadığı için makat deliğinden kemirmeye başlayarak iç organlara doğru ilerlerdi.

9.Falaka

Falaka

 

10.Çukur

çukur

Suçlu, fıçı veya önceden hazırlanan çukurun içine konur, tıka basa yemek yedirilirdi. Dışkısını yapamayan kurban, fıçı veya çukurun içine dışkısını yapmaya başlayarak zamanla çürümeye başlardı.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
291
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments