Osmanlı Padişahların Tuhaf Alışkanlıkları

  • Home
  • Tarih
  • Osmanlı Padişahların Tuhaf Alışkanlıkları
Osmanlı imparatorluğu 624 yıl boyunca bir çok padişah tarafından yönetildi. Bu padişahların bir çoğu başarıdan başarıya koştular. Osmanlı padişahların ilginç huylarını ve alışkanlıklarını gelin birlikte inceleyelim.

Osmanlı Padişahların Tuhaf Alışkanlıkları

IV.Mehmed

IV. MEHMED

Osmanlı padişahların arasında en ilgi çekici olanı IV. Mehmed beden sağlamlığı ile meşhurdu. Av sırasında 20 saat at üstünde kaldığı ve hiç yorulmadığı söylenir. 7 yaşında tahta geçip ,39 yıl tahtta kalmıştır.

Orhan Gazi

Orhan Gazi

Osmanlının ikinci hükümdarı Orhan Gazi 100 kadar kaleye hakimdi. Vaktinin bir çoğunu bu kalelerde dolaşarak geçirirdi. Bir seyyahın dediğine göre hiç bir şehirde 1 aydan fazla durmazmış.

III.Murad

III. Murad

III. Murad’ın ağzından hiç hayır sözü çıkmazdı. Hatta bazıları III. Murad’ın tanımlarken ona “bay evet” der. Kimseyi kırmamaya çalışan cömert aynı zamanda keyfine düşkün bir padişahtı. Çok fazla çocuğu olduğu bilinen III. Murad’ın 49 çocuğu olmuştur.

Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman

Çağının en şık giyinenlerinden olan ve gösterişiyle dillere destan hale gelen Kanuni Sultan Süleyman görümüne çok önem verirdi. Mücevherlere olan ilgisi çok fazlaydı.

II.Abdülhamid

II. Abdülhamid silah kullanmakta oldukça ustaydı. Silahlara ise ilgisi ileri düzeydeydi. gençken nişan alarak tahtaya adını yazdığı , hatta havaya attığı para ve madalyaları ortasından deldiği bilinir.

Yavuz Sultan Selim

Cesareti ile bilinen Yavuz Sultan Selim ise geceleri yalnızca üç ve ya dört saat uyuyordu. diğer vakitlerde ise bol bol kitap okuyup şiirler yazardı.

Fatih Sultan Mehmed

Haritacılık ile uğraşmaktan oldukça keyif alırdı. Çalışma odasında haritalar çizerdi. Yemeklerini ise yalnız yemeyi severdi.

Osman Bey 

 

Osmanlının kurucusu Osman Bey vurmada, tutmada, durmada ve oturmada herkesi kendine uydurduğu söylenir.  Osman Gazi çok fazla farklı elbise giyerdi. Ancak bunun nedeni müsriflik değil, garip gurebayı sevindirmekti. Birisi elbisesine dikkatlice baksa hemen çıkarıp ona bağışlardı.

Yıldırım Bayezıd

Lakabını çok hızlı hareket etmesinden alan Yıldırım Bayezid, İstanbul’u birkaç defa kuşatan isimdir. Suyu çok seven biri olduğundan Bursa Ulu Camii’nin içine şadırvan yaptırmıştır.

IV. Murad

En sert padişahlardan biriydi. Satranç ve damayı bilir, çok iyi oynardı. Koşu halindeki attan başka bir ata atlayabilecek kadar iyi bir biniciydi.

I.Mahmud

En büyük hobisi satranç olan I. Mahmud ise lale yetiştirmekten aşırı derecede keyif alırdı.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
17
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments