Osmanlı Döneminde Maymun Katliamı

  • Home
  • Tarih
  • Osmanlı Döneminde Maymun Katliamı
Osmanlı döneminde tarihimizin utanç verici bir katliamı gerçekleşti. İstanbul’daki tüm maymunları idam ettiren Molla Abdülkerim…

Osmanlı Döneminde Maymun Katliamı

Osmanlının kuzey Afrika fetihlerin den sonra daha önce İstanbul da olmayan birçok şey İstanbul’a getirilmeye başladı. Bu değişiklikler den biride maymunlardı. Maymunlar zeki hayvanlar olduğu için onlardan yararlanmaya başladı. Özellikle II.Beyazıd döneminde Osmanlı donanmalarının vazgeçilmezleri arasında maymunlar da yer alıyordu.

İnsanlardan daha iyi görebilen gözleri sayesinde gemilerin direğine çıkarılan maymunlar gözcülük yapmaktaydı. Gözcü maymunlar Gelibolu ve İstanbul da özel bir eğitimden geçtikten sonra gemilere dağıtılırdı. Göreve gelip gemi direğine çıkan maymunlar gözlerini ufuktan ayırmaz uzaklarda bir gemi gördüklerinde bağırarak aşağıya haber verirlerdi. Oldukça işe yarayan hayvanlar halk arasında iyice popüler olmuşlardı.

İnsanlar artık gemi haricinde bile maymun satın alıyor sahipleniyor ve besliyorlardı. Şehirde birçok yerde maymun satılmaya başlandı. Özellikle galata da maymun satan dükkanlar açıldı. Bu dükkanlar yoğun ilgi görmeye başladı. Osmanlı halkı maymunları sevmişti. III. Murad’ın dönemine kadar bu durum böyle devam etti. Moğol denen bir şahıs III. Muradın en sevdiği din adamlarından biri idi. Ona çok saygı duyardı onu Rumeli kazaskeri bile yapmıştı.

Abdülkerim Efendi son derece tutucu biriydi. Gayrimüslimler den hiç hoşlanmazdı. Molla Abdülkerim maymunların beslenmesinden hiç hoşlanmıyordu. Onun bu tavrı İstanbul da ki maymunların sonu olacaktı. Molla Abdülkerim Efendi fatih caminde verdiği bir vaaz da bu konu da sert bir konuşma yaptı. Dul kadınların ve gayrimüslimlerin bu maymunları fena işlerde kullandıklarını anlattı.

Cemaat öfkelendi ve Cuma çıkışı kızgın karabalık Molla’nın önceliğinde galata da ki maymun satan dükkanları basmaya başladı. Dükkanda ki maymunları toplayıp öldürdüler. Tarihçiler o günün İstanbul da dalında maymun sallanmayan tek bir ağaç kalmadı diye anlatır. Molla yakalanan maymunları kendi elleri ile asıyordu.

Maymunlar içinde ayrı idam sehpası hazırlıyordu sonra İstanbul da halka ve donanmalara yoldaşlık yapan maymunların hikayesi sona erdi. Yapılan bu maymun katliamında halkın büyük bir kısmı rahatsızlık duydu. Hatta Molla’dan nefret eden bir kitle bile oluştu. Bu kitle Molla Abdülkerim efendiye “maymunkeş” lakabını taktı.

Tarihçiler, maymunkeş Abdülkerim Efendi’nin vefatında birçok hayvansever İstanbullu’nun kutlamalar yaptığından bahseder.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
56
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments