Osmanlı Devleti’nin En Tartışmalı Adamı: 2.Abdülhamit Han

  • Home
  • Tarih
  • Osmanlı Devleti’nin En Tartışmalı Adamı: 2.Abdülhamit Han

 

Osmanlı Devleti’nin en tartışmalı adamı olan 2.Abdülhamit Han için iki farklı görüş var. Vatanperver mi yoksa hain mi? Osmanlı Devleti’nin yıkılmasını 33 yıl geciktiren ve çeşitli alanlarda yapmış olduğu yeniliklerle isimini Osmanlı Devleti’ne yazdıran Abdülhamit’in savunan çeşitlli kesitleri size bu yazımızda sunuyoruz.

1. İngiltere Dışişleri Bakanı Edward Grey

Edward Grey

“Komşularının zaafları üzerine şüphe edilebilecek gizli emellerin sahibi olduğu ne kadar iddia edilirse edilsin daha sonra anlaşıldı ki Abdülhamid, bizzat Avrupalıların huzur ve çıkarlarını, hatta kendilerinin bile başaramayacakları en akıllı ve dengeli şekilde koruyabilmiş bir hükümdardı.”

2.İngiliz Casus Arminius Vambery

“Sultan Abdülhamid’in akıllılığı, çalışkanlığı ve vatanseverliği her şüphenin üstündedir.”

2.Alman Başbakanı Otto Von Bismark

Otto Von Bismark

“Sultan Abdülhamid, Avrupa’da bir hasta olarak ele alınmaktadır. Fakat bana göre o, Haliç kıyılarında bulunanların hepsinden daha yüksek bir diplomattır. Ona karşı âdilâne hüküm verilmediği kanaatindeyim

3. Şeyhülislâm Mustafa Sabri Efendi

 

“Sultan Abdülhamid Han’ın hal’ edilmesi kararını destekledim. Ancak, altı ay sonra anladım ki Abdülhamid’in siyasetteki ağırlığı bütün meclise denk ve hatta meclisten fazla idi.”

4. Yunan Kraliyet Ailesinden Prens Michel De Grèce

Prens Michel De Grèce

Abdülhamit için;

“Genç yaşta tahta çıktığı zaman öylesine mücadele eder, öylesine saldırılara göğüs gerer ve öylesine vuruşur ki sonunda Avrupa devletleri tahtta Sultan Abdülhamid bulunduğu müddetçe Osmanlı Devleti’ni yok edemeyeceklerini anlarlar. Onun için Sultan Abdülhamid’i devirmek için ellerinden geleni yaptılar ve tahttan indirdiler. Sultan Abdülhamid düşürülür düşürülmez İngiltere, petrol kuyularının üzerine atıldı. İngiltere, çoktandır bu petrol kuyularına gözünü dikmişti. Petrol, yüzyılımızın başında emperyalizmin ana maddelerinden birini oluşturuyordu.”

5. Filozof Rıza Tevfik Bölükbaşı

Rıza Tevfik Bölükbaşı

Filozof Rıza Tevfik’’in“Sultan Abdülhamid Han’ın Ruhaniyetinden İstimdad” isimli şiirinden bir dörtlük:
Nerdesin Şevketlim Sultan Hamîd Hân
Feryâdım varır mı bârigâhına
Ölüm uykusundan bir lahzâ uyan
Şu nankör milletin bak günâhına

 

6.Henry Woods Paşa

Henry Woods Paşa

 

“Bana göre Sultan Abdülhamid, gelmiş geçmiş Osmanlı padişahları arasında en müstesna mevkii işgal edenlerden biridir. Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan beri gelen
en başarılı hükümdarlardandır. Çok sakin ve gösterişten uzak bir halde yaşardı. Bir meseleye çözüm ararken, mütehassıslarını dinler, ancak onların fikirlerine esir olmazdı. Şehzade iken de akıllı, nazikti ve İstanbul’a gelen seçkin Avrupalılar kendisini ziyaret etmek isterlerdi.”

 

 

 

Diğer Tarih yazılarımı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1362
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Abdülhamit’i savunanların düşüncelerini ve sözlerini okumak için tıklayınız. […]