OSCAR ÖDÜLLÜ İLK MISIR ASILLI AKTÖR / RAMİ MALEK

  • Home
  • Gündem
  • OSCAR ÖDÜLLÜ İLK MISIR ASILLI AKTÖR / RAMİ MALEK

OSCAR ÖDÜLLÜ İLK MISIR ASILLI AKTÖR / RAMİ MALEK

 

Malek; Los Angeles, California’da Mısır kökenli Kıpti bir aileden gelmektedir. Kendisinden dört dakika önce doğan Sami isimli bir tek yumurta ikizi vardır.

Sherman Oaks, California’daki Notre Dame Lisesi’ne gitti ve Güzel Sanatlar lisansını Evansville, Indiana’daki Evansville Üniversitesi’nden almıştır. Kıpti Ortodoks inancıyla büyümüştür.

 

 

Malek, 12 Mayıs 1981’de Kaliforniya’nın Los Angeles Eyaleti’nin Torrance şehrinde Mısırlı göçmen ebeveynler Said Malek ve Nelly Abdel-Malek’in oğlu olarak doğdu.

Ailesi ve ablası 1978’de bir seyahat acentesi ve tur rehberi olan babasının Batılı ziyaretçilerle ilgisini çektikten sonra Kahire’den ayrıldı. Los Angeles’taki Sherman Oaks’a yerleştiler, çoğunlukla San Fernando Vadisi’nde kalıyorlar ve nadiren Hollywood’a giriyorlardı. Babası sigortacı, annesi bir muhasebecidir.

Malek, ailesinin Kıpti Ortodoks Hristiyan inancına göre büyüdü ve dört yaşına kadar evde konuşma dili olan Arapça konuşarak büyüdü. Malek’in, Sami adında dört dakika ondan genç olan ikiz kardeşi var; Sami ESL ve İngilizce öğretmenidir. Malek’in ablası Yasmine, bir ER doktorudur.

Ebeveynleri çocuklarına Mısır kökenlerini korumanın önemini vurguladı. Birinci kuşak bir Amerikalı olarak Malek, kültürel farklılıklar nedeniyle çocuk olarak asimile olmadı.

 

Twilight filminden de hatırlayabilirsiniz…

 

Notre Dame Lisesine devam etti ve oyuncu Rachel Bilson ile aynı sınıftaydı. Bir yaş daha küçük olan Kirsten Dunst da okula gitti ve ikisi müzikal tiyatro dersini paylaştı.

Ailesi onun avukat olmasını istiyordu. Babasının ilk kez duygusal olduğunu gördü ve ve ebeveynlerinin performansına olumlu tepkisi onu oyunculuk kariyerine devam etmekte serbest bıraktı. Malek ve erkek kardeşi okulun drama bölümünde yer aldı.

1999’da mezun olduktan sonra, Indiana, Evansville’deki Evansville Üniversitesi’nde tiyatro eğitimi aldı ve yurt dışında bir dönem geçirdi.

 

Mr. Robot adlı televizyon dizisinde canlandırdığı hacker Elliot Alderson karakteriyle tanınır. Birçok televizyon dizisinde yer almasının yanı sıra, The Legend of Korra isimli çizgi dizide Tahno’yu seslendirmiştir. Battleship ve Need For Speed adlı filmlerde rol almıştır.

 

2018 yılında Akademi Ödülü, Altın Küre Ödülü, Ekran Oyuncuları Derneği Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu BAFTA Ödülü dahil olmak üzere çeşitli ödüller kazandığı biyografi film Bohemian Rhapsody’de Freddie Mercury’yi canlandırdı. En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülünü kazanan Mısır kökenli ilk oyuncu oldu.

Rami Malek Freddie Mercury’ye Nasıl Dönüştü?

Malek’in, Queen’in grup liderini tasviri bir canlandırmanın ötesine geçiyor. Malek, Mercury’nin sahne kişiliğinin gösterişli, tavus kuşu edalı yürüyüşüne ve kendine gösterdiği özene öyle hâkim olmuş ki, Queen’in Live Aid konserine ait nefes kesen sahneyi izlerken gerçek olanı izlemediğinizi kolayca unutabilirsiniz.

​Malek aynı zamanda, doğum adı olan Farrokh Bulsara’yı reddeden ve alter egosu yalnızca sahnede ortaya çıkan starın korunmasız ve kasvetli ruhunu da derinlerden çekip çıkarıyor.

Mercury’den bahsederken “Onu çok değişken ve belirsiz yapan bir şey var” diyor, “Öylesine sevecen bir yanı var ki, topluluk, sevgi ve birliktelik gibi hisler için can atıyor ancak orada bir şekilde mesafe hissi de var.”

 

“Ona doğru yollar arayıp durdum ve sonunda fark ettim ki o bize bir günlük bıraktı, o günlük bütün şarkılarında” diyor Malek. Bunu en fazla açığa vuranlar Lily of The Valley ve You Take My Breath Away idi, öyle ki ikisi de Don’t Stop Me Now ya da Another One Bites The Dust’ta hissedilen kurşun geçirmez özgüvene kıyasla, çok daha sakin ve derin düşünceli şarkılar. “Emin olun o şarkıların filmde olması için çok uğraştım, çünkü bana Freddie hakkında çok şey öğrettiler” diyor Malek.

 

“Bu bir belgesel değil” diye vurguluyor Malek, “Kronolojide cüretkâr davranıyoruz çünkü hikâyeyi anlatmak için iki saatimiz var.” Ve ekliyor: “Bazı noktalar çok aldatıcı olabiliyordu bizim için. ‘Onu Zanzibar’da çocuk olarak gösterecek miyiz? St. Peter yatılı okulunda gözükecek mi?’ gibi soruları düşünüyorduk. Bu sahneleri çektik ancak sonunda sınırlı bir süremiz olduğunu fark ettik. Bu yüzden 70’lerin başından 1985’e uzanan döneme odaklanmayı tercih ettik. Gündemimiz bu insanı övgüyle anmaktı.”

Rami Malek, Queen’i canlandırırken; hem kendisi gibi olduğunu hem de onu anlamaya çalışarak yeni bir ben yarattığını söylüyor. Malek’in ışığının belirmesiyle Oscar’ı kucaklaması bir olmuş hakikaten.

 

Rami Malek ve Twilight zamanlarında tanıştığı yakın arkadaşı Robert Pattinson

 

Daha sonra Bond filminden teklif alıyor.

Oscar ödüllü oyuncu Rami Malek bir sonraki James Bond filminde oynayacağı terörist rolünü tek bir şartla kabul ettiğini belirtti. Malek, “Karakter Arapça konuşan veya işlediği suçlara dini gerekçeler gösteren bir terörist olmayacak.” dedi.

Malek, kökeninde saygı duyan ve ailesinin yetiştirme tarzıyla barışık olan birisi.

 

Oscar alırken

 

Başrolde Daniel Craig’in rol alacağı James Bond filmi Ölmek İçin Zaman Yok’un (No Time To Die) kötü karakterine hayat verecek olan Rami Melek rolü hakkında konuştu.

Ölmek İçin Zaman Yok’ta Bond’un gizemli düşmanı Safin’i canlandıracak ünlü oyuncu, role nasıl hazırlandığını şu sözlerle anlattı: “Eğer oraya gidip de bir başkasının birebir kopyasını çıkarmaya çalışsaydım bu hiç eğlenceli olur muydu? Sanırım bu Bay Mercury’den öğrendiğim bir ders olabilir. Orijinal değilse o zaman ne gerek var?”

 

Kişisel hayatında da oldukça eğlenceli ve enerji dolu olduğunu da ekleyelim.

 

Acaba kendisi kameralar çekmeyi durdurduğunda, Freddie’nin hangi parçasını geride bırakmayı başaramadı?

Malek bu soruyu “Sanırım yalnızca ruhu” diye cevaplıyor ve ekliyor: “Basmakalıp olmayı, boyun eğmeyi reddetmesi. Bence o devrim niteliğindeydi, çünkü hiçbir zaman kendisinin herkesten ayrı, belirli bir grupta tutulmasına ya da ötekileştirilmesine izin verdiğini düşünmüyorum. Aslında o bizim şu anda kolektif bir toplum olarak yapmayı amaçladığımız şeyi yaptı; etiketlenmemek, herhangi biri bizi belirli bir kategoriye yerleştirmeden olabildiğimiz kadar özgün olmak. O zamanlar bunun için çok eleştirilip yerden yere vuruldu, ancak şimdi baktığınızda bir çığır açtığını görebilirsiniz. Hep derdi ki: ‘Ben kendim olacağım ve eğer beğenmiyorsan, hadi oradan!’”

 

Başarılı aktörü, yeni yapımlarında görmek için sabırsızlanıyoruz.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments