ÖLÜM ADASI: POVEGLİA

   İtalya’da bulunan bu ada, ölüm adası olarak geçmektedir. Bu ada hem hastalığa hem de işkencelere sahne olmuştur. Zaman geçmesine rağmen adayla ilgili söylentiler devam etmiştir.                                                      

                     ÖLÜM ADASI: POVEGLİA

ölüm adası

Avrupa’nın veba hastalığı ile uğraştığı dönemde adaya gelen misafirler, ada sakinlerine veba bulaştırmış ve bütün ada bu vebadan dolayı hayatını kaybetmiştir. Hastalığın çok ciddi boyutlara ulaşması ile ada karantinaya alınmış ve vebalı bütün hastalar buraya getirilmişti.

O dönemde veba hastalığının tedavisi olmadığı için hasta olduğu şüphelenilen yaşlı, kadın, çocuk herkes bu adaya gönderilip ölüme terk edildi.

Adaya getirilen hastalara yapılan ise tüyler ürpertici cinstendi. Hastalar, topluca bir ateşte yakıldı. Hastalığın tekrarlamasının önüne geçmek için ise vebaya yakalanan hastalar tekrar bu adaya gönderildi ve yakım işlemi uzun yıllar devam etti.

160 bin kişi vahşice öldürüldü. O dönem veba hastalığı için özel doktorlar ortaya çıkmıştır. Bu doktorlara “Plague Doctor” yani Veba Doktoru deniyor.

ölüm adası

Bu doktorların kıyafetleri, vebadan korunmak için özel tasarlanan, ürkütücü görünümdeki kıyafetlerdir. Bu kıyafetler pek çok filme de esin kaynağı oldu. Gaga şeklinde taktıkları maskelerin uçlarına güzel kokular sürerler. Böylelikle güzel kokularla vebayı yenebileceklerini düşünüyorlardı.

 

AKIL HASTANESİ OLARAK

Avrupa’nın ortasında bulunan bu ada, başka bir özelliği ile bilinir. Poveglia Adası akıl hastanesi olarak da kullanılmıştı.

Poveglia Adası’na, 1992 yılında akıl hastanesi inşa edilmişti. Bu hastanede doktorlar, hastalara korkunç işkenceler yaparak onların ölümüne sebep olmuştu. 1992 yılında bu ada akıl hastanesine dönüşmüştü. Bu adadaki bir doktor, tüm hastalara tedavi adı altında işkence tarzı deneyler yapıyordu.

Bu deney, psikolojik hastalar üzerinde yapılırdı ve ismi “Lobotomi” idi. Ancak bu deneyler işkenceye dönüşerek insanların ölümüne neden oluyordu.

Doktorun deneylerini adada bulunan Çan kulesinde yaptığı söyleniyor. Doktor senelerce bu deneylere devam etmişti. Ancak söylenene göre bir gün öldürdüğü hastaların hayaletlerini görmeye başlamış ve aklını kaybetmişti. Daha sonra ise Çan kulesine çıkarak gizemli bir şekilde ölmüştü.

ölüm adası

Söylentilere göre ölümünün sebebi düşmesinden dolayı değil, düştükten sonra çıkan sisin onu boğması sonucudur. Çoğu kişi ise onu, hastaların hayaletlerinin öldürdüğüne inanır. Yanıklar içerisinde doktorun cesedi de bulunmuş ancak otopsisinde nasıl öldüğü bilinmemektedir.

Hiçbir balıkçı Poveglia Adası yakınlarında balık tutmayı tercih etmiyor. Nedeni, kimsenin gitmeye cesaret edemediği bu adada hala cesetlerin ortalıkta olmasıdır.

Adada son kalan kişiler “gidin ve asla geri dönmeyin” diye sesler duyduklarını söylemişler. Bazı rivayetlere göre, yaşanan hadiselerin üzerinden yüzyıllar geçmiş olmasına rağmen, adanın yakınında çığlık sesleri ve çan sesleri duyulmaktadır.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
71
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments