Neandertaller- İlk İnsanlar

Neandertal 40 bin yıl önceye kadar yaşamış arkaik Sapiens türü insandır. Neandertal Avrupa’da, Orta ve Kuzey Asya’da yaşamıştır.

Neandertaller- İlk İnsanlar

Neandertallerden kuzenlerimiz olarak bahsedebiliriz. Avrupa ve Asya da binlerce yıl yaşamış olan bir insan türü. Var olan canlılar arasında bizimle en çok benzeyenlerdi. Fizikleri çok daha sertti. Vücutları çok kaslıydı. Onlara ait elimize ulaşan son bulgular ise 30 bin yıl öncesinde bitiyor. Kısaca bilim insanların söyleyebileceği son şey Neandertallerin soyunun 30 bin yıl önce tükendiği.

Neandertaller

Yakın zaman da Neandertallerin aptal mağara adamları olduğunu düşünüyorduk. Hollywood’un oluşturduğu bu yanlış algı halk arasında da bu şekilde düşünülmesine sebep olmuştu. Ancak böyle olmadığını artık biliyoruz. Özellikle kuzey ıraktaki  mağaranın altında bulunan kalıntılar Neandertallerin ölülerini gömdüğü hatta çiçeklerle süsledikleri ortaya çıktı.

Av aletleri yapıyor. Mızrak başlarını yapıştırmak için kendilerinin icat ettikleri yapıştırıcıları kullanıyorlardı. Ateşi evcilleştirmişlerdi. Vücutlarının bizden bu kadar farklı ve bu kadar güçlü olması ise Neandertallerin Avrupa da evrimleşen ilk insan türü olmasında kaynaklanıyor. Günümüzden 400 -500 bin yıl önce Avrupa da büyük bir buzul çağı yaşanıyordu. Tabi bu şartlar da ayakta kalabilmek herkesin harcı değildi. Fiziki yapıları işte bu iklim şartlarının büyüklüğü etkisiyle şekillendi.

Neandertaller

Cleveland Doğal Tarih Müzesi’ndeki bir sergide Neandertal (sağ) ve modern insan (sol) kafatasının karşılaştırılması.

Kafatası, kulak kemikleri ve pelvisteki bu farklılıklar 100.000 yıl öncesine ait Neandertal ve modern insan fosillerden ayırt edilebiliyor. Bu da evrimsel tarihimizin çok daha öncesinde “ayrılmış” olduğunu gösteriyor.

Neandertal Genom Projesi 2010 yılında, Neandertal’in ırk karışımı sebebiyle modern insanın gen yapısını da değiştirmiş olduğunu ortaya çıkardı. Irk karışımı tahmini olarak 50 ila 60 bin yıl önce yaşandı. Sahra Altı Afrika dışında yaşayan modern insanın birçoğunda Neandertal genomu örnekleri görülür.  Sahra Altı Afrika dışında yaşayan modern insanın birçoğunda Neandertal genomu örnekleri görülür. Konu ile ilgili yapılan çalışmalar ırk karışımının 3 fazda gerçekleştiğini ortaya koydu.

Neandertaller

Neandertaller, birer sanatçıydı. Aslında Dünyadaki en eski mağara resimlerini yapanlar onlardı. 65,000 yıl önce bazı Neandertaller tarafından kırmızı pigmentlerle İspanyol mağara duvarlarına yapılmış, bazı oymalar ve çizimler bulunmuştur.
Araştırmacılar iki ayrı mağarada daha benzer çizimlere rastlamıştır. Bu üç sanatsal çalışmanın da Neandertal el işçiliği tarafından yapıldığı açıktır çünkü henüz o yıllarda Sapiens Avrupaya gelmemişti. Çizimler Neandertallerin insanlara benzer bazı bilişsel kabiliyetleri olduğunu göstermektedir.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
31
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments