MUHAMMED ALİ CİNNAH VE PAKİSTAN’IN KURULUŞU

  • Home
  • Tarih
  • MUHAMMED ALİ CİNNAH VE PAKİSTAN’IN KURULUŞU

Milletin babası olarak adlandırılan Muhammed Ali Cinnah, Hint Müslümanlarının benliklerini  korumasının simgesidir. O, Pakistan’ın kurucu önderi ve ulusal kahramanıdır.

MUHAMMED ALİ CİNNAH VE PAKİSTAN’IN KURULUŞU

muhammed ali cinnah

Hayatı

Muhammed Ali Cinnah 1876 yılında, Karaçi’de dünyaya geldi. Orta halli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişti. İlk ve ortaöğrenimini Karaçi ve Bombay’da yapmıştır. Babası onun da kendisi gibi tüccar olmasını istiyordu. Ancak O, 1893 yılında Londra’daki Lincoln’s Inn’de hukuk eğitimi görmüştür.

İngiliz politikasını daha iyi öğrenmek ve kendini geliştirmek için sık sık Avam Kamarası’nın toplantılarına katılıyordu. 19 yaşında bütün derslerini vererek en genç Hintli avukat unvanını aldı.

Cinnah İngiltere’den döndükten sonra avukatlığa başladı ve çok iyi tanınan bir avukat oldu. Daha sonra ise ismini ünlü politikacılar arasına yazdırmıştı. O, milliyetçilik duygusunu canlandırmaya çalışmış ve Hindistan’ın uluslararası kamuoyunda itibarını yükseltmeye çalışmış. O aynı zamanda Müslümanların durumuyla da ilgilenmeye başlamıştı.

O, siyasi hayatına ilk başladığı yıllarda Hint-Müslüman birliğini sağlamak için uğraşmıştı. Bu birlikle İngilizlere karşı ortak hareket etmenin önemli olduğunu vurgulamıştı. Uzun bir süre Tüm Hindistan Müslüman Birliğine üye olmayı kabul etmemiş ancak daha sonra bağımsız bir Hindistan için liderliği üstlenmişti.

muhammed ali cinnah

Pakistan’ın Kuruluşu

Bundan dolayı bir süre Mahatma Gandi ile çalışmış ancak daha sonra siyasi anlaşmazlığa düşerek yollarını ayırmıştı. O, Hindistan’ın kaderinin anayasa sınırları içerisinde gerçekleşmesini savunuyordu. Ancak 1920’li sonunda Hindu-Müslüman kanlı çatışmaları onun fikrini değiştirmesine sebep olmuştu.

Cinnah’ın fikirleri değişmiş ve Müslümanlar arasında yayılan ayrı bir devlet kurma düşüncesinden etkilenmişti. Cinnah, Müslümanlara yapılan baskının artması ve parlamentodaki temsil sorunundan dolayı, 1940 yılında tarihi bir karar almıştı. Lahor’da gerçekleştirilen ünlü kongreyle, Hint Müslümanlarının “Pakistan Kararı” resmi olarak ilan edildi.

Gandi son zamana kadar Müslüman ve Hinduların tek bir devlet altında birleştirme kararını savunmuş ancak Cinnah, Hint Alt Kıtası’nın kültür, inanç ve yaşam gibi bağlamlardan dolayı ayrı topluluklar olduğunu savunmuştu. Böylece, Hint Alt Kıtası Hindistan ve Pakistan olmak üzere ikiye ayrılmıştı.

Cinnah’ın sağlığı bozulmaya başlamıştı ve 11 Eylül 1948’de Karaçi’de vefat etmiştir. O, Hint Müslümanlarının benliklerini korumasını sağlayan kişidir. O, Pakistan’ın kurucu önderi ve ulusa kahramanıdır.

Diğer yazılarımız okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
721
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments