Moldova’da Yeni Başkan Sandu

Eylem ve Dayanışma Partisi’nin lideri,  AB yanlısı Maia Sandu, İgor Dodon’u mağlup ederek Moldova Başkanı seçildi.

Moldova’da Yeni Başkan Sandu

15 Kasım 2020 tarihinde yapılan Moldova Cumhuriyeti Başkanlık Seçimi’nde, oyların %57.72’sini kazanan Eylem ve Dayanışma Partisi’nin lideri,  AB yanlısı Maia Sandu, İgor Dodon’u mağlup ederek Moldova Başkanı seçildi. Bu sonuçla birlikte Moldova Cumhuriyeti’nin ilk kadın başkanı olan Sandu, Moldova Cumhuriyeti Sosyalistleri Partisi’nin (PSRM) lideri ve mevcut Moldova Başkanı olan Rusya yanlısı İgor Dodon’u devirerek 2016 yılındaki seçimin rövanşını aldı.

2016 yılındaki başkanlık seçimlerinde Moldova Cumhuriyeti Sosyalistleri Partisi’nin adayı İgor Dodon ikinci turda oyların %52.11’ini alarak Maia Sandu’yu mağlup etmiş ve başkan seçilmişti.

Daha önce ekonomi bakanlığı ve başbakanlık görevinde de bulunmuş olan Maia Sandu Avrupa Birliği taraftarı olan Moldova halkının en gözde siyasetçilerinden birisi. 2016 yılındaki başkanlık seçimlerinin ikinci turuna kalan tek Avrupa yanlısı aday olması, 2019 yılındaki parlamento seçimlerinde Maia Sandu’nun liderliğini yaptığı ACUM Seçim Bloku’nun en çok oy alan Avrupa yanlısı siyasi blok olması bunu ispatlar nitelikte.

Seçimin ilk turunda yurt dışındaki oyların %70.12’sini kazanan Sandu, oyların %3.65’ini kazanan Dodon’a 99.166 oy fark atmıştı.

İkinci turda attığı farkı katlayan Sandu yurt dışından gelen oyların %92.94’ünü kazanarak yurt dışında yaşayan Moldova vatandaşlarından 243.605 oy topladı. Rakibi Dodon ise yurt dışından gelen oyların sadece 18.498 tanesini kazanarak seçime rakibinden 225.107 oy geride başladı. Sandu yurt dışından gelen oylardan sonra en fazla oy oranına Ialoveni bölgesindeki oyların %80.37’sini alarak ulaşmış olsa da sayısal olarak en fazla oyu Kişinev’den aldı. 206.820 oy alarak sandıktaki oyların %59.70’ini hanesine yazdıran Maia Sandu Taraclicia’dan sadece 1267’sini aldı ve en düşük oy aldığı bölge Taraclicia oldu. Gagavuzya’daki oyların da sadece %5.41’ini alan Sandu’nun oy oranında en başarısız olduğu bölge Gagavuz Yeri oldu.

Seçim boyunca yolsuzlukla ve hukuksuzla mücadele edeceğini ve devleti şeffaf bir şekilde yöneteceğini vaat eden Maia Sandu’nun, resmi sonuçların açıklandıktan sonra Moldova Cumhuriyeti Başkanı olduğu andan itibaren kendisini büyük bir yükün altında bulacağını söylesek yalan olmaz. 2019 Parlamento seçimi sırasında Maia Sandu ve seçimdeki ortağı Andrei Năstase o seçimden sonra hiçbir şekilde Igor Dodon’un Sosyalist Partisi ile bir koalisyon kurmayacaklarını söyledi.

Böyle bir koalisyon kurulursa milletvekilliğinden topluca istifa edeceklerine dair bir kamu sözleşmesi imzalamış olsalar da seçim öncesi verdikleri bu sözden seçim sonrası dönmüşlerdi. Bu olay Maia Sandu’ya olan güveni azaltmıştı. Bu yaşanan olaya rağmen Sandu’nun büyük bir oy farkla İgor Dodon’u mağlup etmesi Moldova halkının yönetimde yenilik ve Avrupa’ya yakınlık istemesinin en büyük ispatıdır. Maia Sandu başkanlığı boyunca seçim öncesi vaat ettiği gibi hukuksuzlukların peşinden gitmezse eğer Sandu’nun başkanlığı da tıpkı Dodon gibi tek dönem sürebilir. Bu yüzden Maia Sandu kendisini ateşten gömleğin içinde buldu diyebiliriz.

Bu seçimde ağır bir mağlubiyet alan Moldova Cumhuriyeti’nin Rusya yanlısı eski başkanı İgor Dodon seçim sonlandıktan sonra muhalefetin korktuğu gibi bir açıklamada bulunmadı.

İgor Dodon’un yenildiği zaman seçimi kabullenmeyeceğine dair iddialar ortaya atılmış olsa da İgor Dodon bir devlet adamının yapması gerekeni yaptı ve demokrasiye gölge düşürecek açıklamalar yapmaktan kaçındı. İlk yaptığı açıklamada Dodon, mahkemelerin oylama sürecinde uygunsuz bir şey görmemesi halinde yenilgiyi kabul edeceğini söyledi. “Mahkemeler her şeyin yolunda olduğuna karar verirse, o zaman orada tamamen dururuz” dedi. Ayrıca Sandu’yu tebrik ettiğini söyledi. Seçim sonrası partilileri ile mecliste buluşan ve onlara seçimdeki özverili çalışmalarından dolayı teşekkürlerini sunan Dodon Moldova Cumhuriyeti Sosyalistleri Partisi’ne dönme kararı aldığını da açıkladı ve Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkan Yardımcısı Dmitry Kozak ile yaptığı telefon görüşmesinde PSRM Başkanı olarak Rusya’yı ziyaret edeceğini duyurdu.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments