MODERN ZAMANIN İLGİNÇ YÖNETMENİ: TIM BURTON

Hollywood’un en ünlü yönetmeni olan Tim Burton kendi tarzıyla çıkardığı filmlerle dikkat çekmektedir. O, yönetmenlik ve yapımcılığının yanında, yazarlık da yapmıştır.

MODERN ZAMANIN İLGİNÇ YÖNETMENİ: TIM BURTON

Hayatı

Tam adı Timothy William Burton olan Tim Burton, 25 Ağustos 1958’de Kaliforniya’da doğmuştur. Tim Burton’ın çocukluğu içine kapanık geçmiştir. O, diğer çocuklar gibi eğlenmek yerine karikatür çizip, düşük bütçeli korku filmleri izliyordu. Tim Burton film çekmeye küçüklüğünde başlamıştı.

Onun tüm kariyerini etkileyen sinema figürü, düşük bütçeli korku filmlerindeki rolüyle meşhur olan, Vincent Price’dır. Tim, 3 yıl California Institute of the Arts’ta animasyon eğitimi aldıktan sonra, Walt Disney Stüdyolarında animatör çırağı olarak işe başladı. Burada The Fox And The Hound için çizimler yaptı. Ancak oluşturduğu karakterler, sıradanlık ve sevimlilikten yana olan Disney Stüdyosu tarafından reddedildi.

Tim Burton için Disney’in tek iyi tarafı Nightmare Before Christmas’ın karakterlerinin temelini atmasıdır. O, 1979 yılında ilk animasyonu olan Stalk of the Celery Monster’ı yaptı. Daha sonra 1982 yılında ilk stop-motion filmi Vincent’i yaptı. 1984 yılında Frankenweenie isimli kısa filmini yaptı ancak festivallerde övgü alan bu film, çocuklar için korkutucu olduğu gerekçesi ile Disney tarafından yayınlanmadı.

KARİYERİ

Burton, 1985 yılında Pee-wee’s Big Adventure filmini yaptı. Bu film 40 milyon dolar hasılat yaptı. Daha sonra  Burton ilk başyapıtı olan Beetlejuice’i  çekti. Bu film en iyi makyaj dalında Oscar kazandı. Ayrıca makyaj ve özel efekt dallarında BAFTA’ya aday oldu. Film 80 milyon doların üzerinde hasılat yaptı.

tim burton

Bu filmden sonra teklif üzerine  Burton, Batman filmini çekti. Film büyük bir gişe yaptı. Burton, başrolünde Johnny Depp’i oynattığı, Edward Scissorhands filmini izleyici ile buluşturdu. Bu filmden sonra Johnny onun vazgeçilmez oyuncusu haline geldi. Bu film bir başarıya imza atarak, dünya çapında 78 milyon dolar hasılat yaptı. Ayrıca en iyi makyaj dalında Oscar’a aday oldu.

tim burton

Tim Burton daha sonra 160 milyon dolar hasılat elde eden Batman Returns filmini çekti. Burton 1999 yılında, En İyi Sanat Yönetmenliği dalında Oscar kazandığı filmi, Sleepy Hollow’u çekti. Film eleştirmenlerden tam not aldı.

tim burton

Tim Burton, 2003’te başyapıtı olarak anılan filmi Big Fish’i beyazperdeye taşıdı. Film dört dalda Altın Küre’ye aday gösterildi. Burton, Chicago Film Eleştirmenleri Birliği’nin En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü. Daha sonra O, Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nı beyazperdeye uyarladı.

tim burton

Tim Burton 2007 yılında, başrolünde yine Johnny Depp’in olduğu , müzikal tarzda bir intikam filmi olan Sweeney Todd’u beyazperdeye taşıdı. 2010 yılında kadrosunda Johnny Depp’in bulunduğu Alice Harikalar Diyarında’yı çıkardı. 2012’de ise başrolünde yine Johnny Depp’in olduğu Dark Shadows’u izleyici ile buluşturdu.

Tim Burton yalnızca yönetmenlik ve yapımcılık yapmamış O, yazar ve şairlik de yapmıştır. İstiridye Çocuğun Hüzünlü Ölümü eseri ona aittir. Ayrıca O, filmlerindeki karakterlerinin çizimini bir kitapta toplamıştır.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments