Mavi Gözlü Kabile: Buton Kabilesi

Endonezya’da yaşayan mavi gözlü kabileye adalarının ismi de olan “Buton” adını deniliyor. Mavi gözlü olmalarının sebebi nadir gözüken bir hastalığa sahip olmaları gösteriliyor. Buton kabilesi mavi gözlü olmalarının dışında deri renklerinin solması, erken yaşlanmaları, görüş bozukluğu gibi etkilere sahip olan bir hastalık taşıyorlar.

Mavi Gözlü Kabile: Buton Kabilesi

Buton Kabilesi

Endonezya‘da yaşayan mavi gözlü kabileye adalarının ismi de olan “Buton” adını deniliyor. Mavi gözlü olmalarının sebebi nadir gözüken bir hastalığa sahip olmaları gösteriliyor. Buton kabilesi mavi gözlü olmalarının dışında deri renklerinin solması, erken yaşlanmaları, görüş bozukluğu gibi etkilere sahip olan bir hastalık taşıyorlar.

17 binden fazla adadan oluşan Endonezya çok özel bir ülke. Dünyanın en büyük ada ülkesi olarak kabul edilen Endonezya’da 350’den farklı dil konuşuluyor.

Korchnoi Pasaribu’nun objektifinde yer alan kareler de ise yerli halkın farklı bir özelliği vurgulanıyor. Buton kabilesinin genetik bir şansı nedeniyle göz alıcı bir özelliği bulunuyor. Bu genomu araştırmak isteyen bilim insanları kabile ile iletişim kurmaya çalışıyor.

 

Buton Adası’ndaki kabilenin üyeleri, pigmentasyonu etkileyen Waardenburg Sendromuna sahip. Sendrom işitme kaybına neden oluyor ve gözlerinde son derece nadir görülen elektrik mavisi rengine sahip olmalarını sağlıyor.

Waardenburg sendromu, 42.000 kişide 1 kişide bir şekilde mevcut olduğu tahmin edilen kalıtsal bir genetik mutasyondur. Göz pigmentasyonu farklı renkteki gözlere neden olmasının yanı sıra işitme kaybına da yol açabiliyor. Buton kabilesi, Endonezya’nın başkenti Cakarta’dan jeolog Korchnoi Pasaribu tarafından 17 Eylül’de adaya yaptığı ziyaret sırasında fotoğraflandı. Pasaribu, mavi gözlü kabileyi çok benzersiz oldukları için ilham verici bulduğunu söyledi.

 

Diğer gündem yazılarımızı incelemek için tıklayınız.

AFRİKA DA LANETLİ OLDUKLARI İNANILAN ALBİNOLAR yazımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments