Marlboro Sigara Firmasını Kurtaran Hamle

  • Home
  • Gündem
  • Marlboro Sigara Firmasını Kurtaran Hamle

Şirketin gelirini üç değil beşe katlayan şirket ortağı olarak Marlboro firmasına girmiş. Peki kim bu zekice düşünen adam? Bu yazımızda Philip Morris’in hikayesine göz atacağız..

 

Marlboro Sigara Firmasının Kurtuluşu

 

Marlboro firması ilk kurulduğunda işleri hiç yolunda gitmiyormuş. Şirketin iflas eşiğinde olduğu günlerden adamın biri, bir teklif ile çıkagelmiş: ”Satışları bir ayda üç katına çıkarırrım. Bunun karşılığında da şirkete %50 ortak olurum. Bu vaadimi gerçekleştiremezsem ömrümün sonuna kadar fabrikanızda ücretsiz olarak tütün sararım.”  Zaten çıkmaz bir yolda olan Marlboro sahipleri, ”Bir haftaya kadar iflas edeceğiz, kaybedecek bir şeyimiz yok” deyip, adamın verdiği teklifi kabul etmişler.

Adam hemen kolları sıvamış: şirketin deposuna inmiş, binlerce boş Marlboro kutusunu ayağıyla tek tek ezmiş. Bir gece herkes evinde uyurken, kendisine verilmiş olan uçaktan tüm Kuzey Amerika şehirlerinin üzerine bu boş kutuları bırakmış.

Sabah uyananlar, sokaklarda boş Marlboro paketini gördüklerinde ”bu kadar çok tüketildiğine göre kalitelidir” diye düşünerek Marlboro almaya yönelmişler. Bu zekice düşünen adam, şirketin gelirini üç değil beşe katlayan şirket ortağı olarak Marlboro firmasına girmiş. Peki kim bu zekice düşünen adam?

Philip Morris

Philip Morris International, 160 ülkede satış yapan uluslararası bir tütün şirketidir. 2007 yılında dünyadaki tütün piyasasının %15,6’sı PMI’a aittir ve dünyadaki en büyük tütün şirketidir. Dünya çapında 50’den fazla ülkede üretim yapan PMI, 75.600 kişiyi çalıştırmaktadır.

André Calantzopoulos Camilleri’nin genel müdürü olduğu şirketin merkezi New York’tadır. PMI’ın Türkiye dağıtımını Sabancı Holding‘in de %25 ortaklığı bulunduğu PMSA (Philip Morris Sabancı Pazarlama ve Satış A.Ş) yapmaktadır.[1]

19. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri‘nde kurulan şirket, 1954 yılında ABD dışında ilk defa Avustralya’ya açılmıştır.

PMI’ın Türkiye’deki fabrikası İzmir’in Torbalı ilçesinde 1992 yılının sonlarına doğru faaliyetlerine başlamıştır. Torbalı’daki PMI fabrikasının ismi PHİLSA’dır. PHİLSA, 1991 yılında Philip Morris’in %75 ve Sabancı Holding’in %25 ortaklığıyla kurulmuştur.

Yaygın olarak piyasaya sürdükleri sigara markaları MarlboroLongbeachL&MPhilip MorrisBond StreetChesterfieldParliamentLarkA-MildMorven GoldMurattiDJI Sam SoeMultifilter ve Virginia Slims‘tir.

 

Diğer gündem yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
182
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments