Major General Horatio Gordon Robley

  • Home
  • Tarih
  • Major General Horatio Gordon Robley
Horatio Gordon Robley

Horatio Gordon Robley 28’inde Madeira adasındaki Funchal’da doğdu. Haziran 1840. Doğumu İngiliz Konsolosluğu arşivlerinde kayıtlıdır. John Horatio Robley ve eşi Augusta June Penfold’un oğlu ve John Robley ve Aldersgate, Londra ve Tobago adasından Caroline Blake’in torunuydu. Büyükbabası John, Tobago’da geniş tarlalara sahip olan ve bir zamanlar Koloni Valisi olan Joseph Robley’in yeğeniydi.

Major General Horatio Gordon Robley

Horatio Gordon Robley

Horatio Gordon Robley 28’inde Madeira adasındaki Funchal’da doğdu. Haziran 1840. Doğumu İngiliz Konsolosluğu arşivlerinde kayıtlıdır. John Horatio Robley ve eşi Augusta June Penfold’un oğlu ve John Robley ve Aldersgate, Londra ve Tobago adasından Caroline Blake’in torunuydu. Büyükbabası John, Tobago’da geniş tarlalara sahip olan ve bir zamanlar Koloni Valisi olan Joseph Robley’in yeğeniydi.

Babası John Horatio, Doğu Hindistan Servisi’nde bir Kaptan’dı ve Madeira adasına emekli oldu ve burada kendisini muhtemelen bir Geminin Chandler’ı ve Ajanı olarak Avrupa ile Uzak Doğu arasındaki kazançlı ticarete hizmet etmek için bir “Tüccar” olarak kurdu. 1869’da Süveyş Kanalı’nın açılmasından önce Madeira, çok değerli Madeira Şarabının kaynağı olmanın yanı sıra önemli bir uğrak limanıydı.

Annesi Augusta June Penfold, Madeira’dan William ve Sarah Penfold’un kızıydı ve Kraliçe Adelaide’nin yakın arkadaşı olduğu söyleniyordu. John ve Augusta, Funchal’daki Bölünmemiş Üçlü Kilisesi’nde evlendi. Yangın ve sel, Madeira’da pek çok rekoru yok ederken, beş çocuğundan üçünün, Horatio Gordon (1840), Sarah’nın doğumları. Ardaire ise İngiliz Konsolosluğunun resmi kayıtlarında yer almaktadır. Kızları Anna, 1853’te Hampshire, Southampton’da doğdu.

Augusta yetenekli bir sanatçıydı ve 1845 yılında “Doğadan Çizilmiş ve Renklendirilmiş Madeira Çiçekleri Seçimi” adlı kitabı yayımlandı ve genç Horatio Gordon, çizim ve boyama konusundaki kayda değer sevgisini ve yeteneğini öğrenip geliştirmek için annesinden geldi. Babası John Horatio, kendisini ailenin geri kalanından koparan bir tür münzevi idi ve annesinin ölümünün şokundan asla kurtulamadığı söylendi.

1858’de, 18 yaşındayken Horatio Gordon, Durham Hafif Piyade’de bir Ensigncy satın aldı ve kısa bir eğitim döneminden sonra, yaklaşık beş yıl hizmet verdiği Burma’daki Alayına katıldı. Burma’da sanatsal yeteneklerini yerel halkı çizmek ve onların dillerini ve geleneklerini öğrenmek için kullandı. Bu dönemde yapılan eskizler, onun Cassells and Co. yayını “Iraces of Mankind” a katkısının temelini oluşturdu.

1860’da Horatio, hastalık izni nedeniyle eve döndü. Daha sonra, ertesi yıl, Hint İsyanı’nın bitiminde Hindistan’daydı ve Delhi’nin yaşlı itibarı İmparatoru ve Moğolların sonuncusu olan Bahadur Şah’ın muhafızlarının komutanı olarak 1862’de ölümüne kadar sürdü. Teğmen için komisyon aldı.

Burma’daki çizimleri sırasında bazı Budist rahiplerle dost oldu, böylece Yeni Zelanda’ya gittiğinde, onu yenilmez kılmak için Buddha’yı çağırdılar. Bu olayı işaretlemek için sağ kolunda kırmızı bir Buda resmi vardı.

1863’te Durhamlar Yeni Zelanda’ya gitmek için Burma’dan ayrıldı ve Robley, 8’inde Yeni Zelanda’ya geldi. Ocak 1864, Maori’yi Plenty Körfezi bölgesinde bastırmak için bir İngiliz kuvvetinin parçası olarak. 29’unda Pukehinahina’daki savaşlara katıldı. Nisan ve 21’de Te Rangaranga’da.

1865’te Robley, 2’de Rev. C.S. Volkner’ı öldüren korkunç, baş avcısı Hau Hau’yu incelemek için kurulan İmparatorluk ve Te Arawa birliklerine katıldı.

Boş zamanlarının çoğunu Otumoetai, Matapihi, Maungatapu ve Maketu’da geçirdi. Orada on dokuz ay boyunca “Te Ropere” adını alarak kaldı ve bu sırada Maori hayatının şaşırtıcı eskizleri uygulandı ve Maori sanatı ve özellikle dövme konusunda tanınmış bir otorite oldu.

Yeni Zelanda’da Robley, çizim yeteneğini göstermek için birçok fırsata sahipti. Tauranga’da, birlikler düşmanın pozisyonunu geçmeyi başardılar. Bugün, Wellington’daki Dominion Müzesi’nde, Tauranga’nın askeri işgalinin dikkate değer bir tarihi kaydı olan ve erken Maori yaşamının birçok samimi ve gündelik ayrıntılarını sağlayan Robley’in yetmiş tablosu var.

 

Referanslar

Mako – or Maori Tattooing, Robley G H (1896); Poumanu, Notes on New Zealand Greenstone, Robley G H (1915);

Robley – A soldier with a pencil, Melvin L W. (Tauranga Historical Society) (1957).

Website. ‘A personal reflection of Horatio Gordon Robley by his nephew in law ,Maui Dalvinus Prime’.

 

 

Diğer Tarih yazılarımızı okumak için tıklayınız.


		
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments