Major General Horatio Gordon Robley 2

  • Home
  • Tarih
  • Major General Horatio Gordon Robley 2
Major General Horatio Gordon Robley

Horatio Gordon Robley 28’inde Madeira adasındaki Funchal’da doğdu. Haziran 1840. Doğumu İngiliz Konsolosluğu arşivlerinde kayıtlıdır. John Horatio Robley ve eşi Augusta June Penfold’un oğlu ve John Robley ve Aldersgate, Londra ve Tobago adasından Caroline Blake’in torunuydu. Büyükbabası John, Tobago’da geniş tarlalara sahip olan ve bir zamanlar Koloni Valisi olan Joseph Robley’in yeğeniydi.

Major General Horatio Gordon Robley

Bu süre zarfında Matapihi’li Harete Mauao ile tanıştı ve 1865 veya 1866’da çocuğunun babasıydı. Oğlunun adı Hamiora Tu Ropere idi.

Erken Maori Moko’nun dövme, resim ve eskiz sanatı ve ölülerin korunmasına dair senaryolar hakkında bir kitap yazdı. Robley, Maori köylerine yaptığı sık sık baskınlar ve sakinler arasında gidip gelmesiyle, seçkin bir azınlık için ayrılan bilgileri ayıklayabildi. Ngaiterangi’li Maorilerle yaşadı ve yemek yedi ve Kaumatua ve kabile mensupları hakkındaki bilgisi ile güvenlerine alındı. Oğlu Hamiora’nın doğumu bu kabulü daha da pekiştirdi.

28’inde. Haziran 1865, Alayı İngiltere’ye döndüğünde Horatio Gordon, Yeni Zelanda’ya asla dönmemek için onlarla birlikte gitti. Bir Yüzbaşı satın aldı ve Argyle ve Sutherland Highlanders’a transfer edildi.

Horatio Gordon Robley

1880’de Binbaşı rütbesine yükseltildi ve Mauritius’ta görev yaptı. Daha sonra Güney Afrika’ya gönderildi ve Natal ve Zululand’da hizmet gördü. Daha sonra 1882’de Alay tarihini yazdığı Seylan’a gitti.

Robley, Yarbay rütbesine yükseltildi ve 1887’de Tümgeneral rütbesiyle Ordu’dan emekli oldu. İki Yeni Zelanda kitabından Mako veya Maori Tattooing daha öne çıkan kitaptır. Bu kitabın yanı sıra, 1915’te New Zealand Greenstone Üzerine Notlar yazdı, Argyle ve Sutherland Highlanders üzerine bir kitabın yazarı ve “Punch” a düzenli olarak katkıda bulundu.

Robley, hayatı boyunca gençliğinde olduğu gibi aynı yetenekli subay olarak kaldı. Her zaman ‘kalemli bir asker’, temasa geçtiği garip yerli halklarda yeniyi ve meraklıları çizerek keyifli yaratıcı hobisini her zaman şımartıyordu.

Maoriler, Avrupalıların müzeler için satın aldıkları dövmeli şeflerin başlarını özel bir süreçle koruyabildiler ve bu türden pek çok kafa, ticaret bastırılmadan önce Avrupa’ya giden yolu buldu. . Londra’ya döndüğünde antika dükkanlarında Mokomokai örneklerini aradı ve çok geçmeden 35 kafadan oluşan kapsamlı ve benzersiz bir koleksiyona sahip oldu. Baş koleksiyonunun çoğu eski balina avcılarından ve diğer denizcilerden geldi. Yıllar boyunca İngiltere’deki Tıp Okullarını gezdi ve Londra’daki GuildHall’da bir sergi açtı. 1908’de Yeni Zelanda Hükümetine başkanları 1.000 pound teklif etti; Ancak teklifi reddedildi. Daha sonra, beş kafa hariç koleksiyon, New York Natural History Museum tarafından satın alındı.

Horatio Gordon Robley

Maori kültürü hakkındaki bilgilerimize asıl katkıları emekli olduktan sonraydı. Robley, Maori tiki tarihinde kendini bir vizyoner olarak ortaya koyar. Kısaca, Musa’nın Yahudilere verdiği İncil talimatını, ölülerin yasını kesmelerini yasaklayan eski bir Maori geleneğini aktarır ve bunun, bütün bir kabilenin Hindistan ve Burma üzerinden Pasifik’e göç etmesine neden olmak için yeterli olduğunu ileri sürer. . Kabile, gezintilerinde figürü öyle bir izlenim yaratan Buddha ile karşılaştı ki sonunda Yeni Zelanda’da onu tikide yeniden ürettiler.

Tümgeneral Horatio Gordon Robley 29’unda öldü. Ekim 1930, 90 yaşında Londra’da. Oğlu Hamiora Tu, Te Pokohino ile evlendi ve iki çocukları oldu: Hepeta Hamiora Tu ve kızı Te Hepiwhara Hamiora Tu.

Birçok kez Horatio, torununun onunla birlikte olmak için İngiltere’ye gitmesini istedi, ancak o gitmeyi reddetti. Torununun da bir İngiliz okuluna gitmek için İngiltere’ye gitmesini diledi ama bunlar asla gerçekleşmedi. Şüphesiz, hitabet yeteneğine sahip en bilgili bir kişi olduğu ortaya çıkan oğluyla gurur duyardı.

Robley, Yeni Zelanda’ya asla dönmemesine rağmen, 29’unda İngiltere’de ölümünden kısa bir süre öncesine kadar iletişim halinde kaldı. Ekim 1930’da Robley, seçkin Yeni Zelandalılar, ailesi ve arkadaşları ve özellikle oğlu Mamiora Tu ile canlı bir yazışma sürdürdü.

Dövmeye ve korunmuş kafalara olan ilgisi hiçbir zaman azalmadı.

 

Referanslar

Mako – or Maori Tattooing, Robley G H (1896); Poumanu, Notes on New Zealand Greenstone, Robley G H (1915);

Robley – A soldier with a pencil, Melvin L W. (Tauranga Historical Society) (1957).

Website. ‘A personal reflection of Horatio Gordon Robley by his nephew in law ,Maui Dalvinus Prime’.

 

 

Diğer Tarih yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments