Lucid (Bilinçli-Berrak) Rüya Nedir?

  • Home
  • Bilim
  • Lucid (Bilinçli-Berrak) Rüya Nedir?
Lucid rüya

Her insanın deneyimlediği bir şeydir rüya görmek öyle değil mi? Gördüğünüz rüyaların farklı bilim dallarında incelendiğini ve bu inceleme sonucunda farklı adlarla anıldığını biliyor muydunuz? Sizler için ele aldığımız konu çeşitli rüya türlerinden birisi olan Lucid Rüya. Peki Lucid Rüya tam olarak nedir? sorusuna gelin hep beraber yanıt arayalım.

 

LUCİD RÜYA/ BİLİNÇLİ RÜYA NEDİR?

Lucid ( Bilinçli) rüya insanların rüya gördükleri sırada bilinçlerinin açılması ile meydana gelmektedir. Rüya gören birey  bir rüyanın içinde olduğunun bilincindedir. Bu durumdan ötürü sanki rüyayı gerçekten yaşıyormuş gibi kararlar vererek yönlendirmeler yapabilmektedir. Lucid rüya türü ilk kez parapsikolog Cella Green tarafından tanımlanmıştır.

Yapılan bir diğer araştırmalar sonucunda ise Lucid Rüya görme konusunda yüksek bir başarı oranı yakalayan araştırmacılar, her seferinde başka bir evrende doğduğumuz rüyaları çözmeye bir adım daha yaklaştıklarından bahsetseler de çokta kolay bir iş olmadığının bilincindeler. O nedenle her isteyenin deneyimleyebileceği bir olay olarak bahsetmek sağlıklı olmayacaktır.

Lucid rüyaya dalmanın yolları

“Yine yapılan testlerde  uyumadan önce uyuyacağınız saatin 5 saat sonrasına alarm kurmanız gerekiyor. Yaklaşık 5 saat sonra uykunuzun en tatlı yerinde uyanacak ve bir 5 dakika boyunca uyanık kalacaksınız. Bu süreçte kendinize tam gelmemiş olsanız da birazcık bilincinizin yerine gelmesi hedefleniyor. Ardından yeniden yatağa yatacak ve rüyalarınızı kontrol etmenin bilincinde olduğunuzu beyninize ispat edeceksiniz. Bunun için sürekli beyninize rüyayı kontrol edeceğinizi iletebilirsiniz. Aspy’e göre bu yöntemler belirli bir süre teste sokulan insanların %53’ünde olumlu sonuçlar vermiş. Bu insanlardan %17si ise her gece rüyaya dalmayı başarmış. RAM uykusu olarak adlandırılan uykuda kullanılan bu taktik ve bir takım başka taktikler, Lucid Rüya’nın bilimsel olduğunu doğruladı.”

Akıllara takılan sorulardan birisi ise Lucid Rüya görmenin zararı var mı? Zararları nelerdir?

“Lucid rüyaların çeşitli zararları da bulunmaktadır. Bu zararların başında beynin yorulması gelmektedir. Rüya sırasında beyin çok hızlı çalışmaktadır. Rüya sırasında bilincin açılması, beyni daha da yoran etkenler arasında yer almaktadır. Diğer yandan bu rüyalar metabolizmanın daha yavaş çalışmasına da sebebiyet vermektedir. Burada aşırı yorgunluk, ciddi yaralanmalara sebep olabilmektedir. Ancak bu rüya türü çeşitli psikolojik sorunların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bunların arasında depresyon, uykusuzluk gibi sorunlar gösterilmektedir.”

 

Rüya alemi hala gizemini koruyor aslına bakarsanız. Peki siz değerli okurlar rüya alemi hakkında neler düşünüyorsunuz. Şahsım adına konuşacak olursam her insan gibi bende rüya görüyorum fakat hatırlamıyorum. Hatırladığım rüya sayısı o kadar azdır ki. Gruplandıracak olursak sizler hangi gruptansınız? 🙂

 

Referanslar:

https://www.webtekno.com/ruyalarimizi-kontrol-edebildigimiz-lucid-ruya-teknigi-bilim-tarafindan-dogrulandi-h35268.html

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments