Londra Bira Seli

Tarihe geçmiş ilginç ama trajik olaylardan biri olan Londra bira seli yazımız sizlerle…

Londra Bira Seli

17 Ekim 1814 günü St Giles, Londra, İngiltere’de Meux Company Bira Fabrikasının büyük deposunun sütunu çökünce depo yerle bir oluyor.  600 litre bir anda ortalığa dağılınca diğer depolar da çöküyor. 1.5 milyon litre bira 3-4 metre yüksekliğinde dalga oluşturarak yayılınca, bu selin etkisiyle fabrikanın arkasındaki dar sokaktaki küçük eski olan ahşap evlerden bazıları yıkılıyor. İnsanlar ellerinde kovalar bira doldurma telaşına girince yaralananlara,  kurtarma faaliyetleri de sekteye uğruyor. Boğulanlara müdahale gecikiyor.

Yaralılar hastaneye kaldırılınca bir olay da orada çıkıyor. Hastaneyi buram buram saran bira kokusuna anlamlandıramayan hastalar hastanede parti eğlence yapıldığını düşünüp ayaklanma çıkarıyor. Bir arbede de orada çıkıyor. Fabrika ceza almıyor, mahkeme olayı mücbir sebep kararına bağlayıp kimseyi suçlu bulmamıştır.

Bu trajik kaza ve trajedi silsilesi sonucu, Ann Saville, Eleanor Cooper, Hannah Bamfield, Catherine Butler, Elizabeth Smith, Mary Mulvey, Thomas Mulvey ikisi çocuk 8 kişi öldü, bir kişiyse alkol zehirlenmesi geçirip ölmüştür.

Onlarca yaralı, yıkılan evler ve büyük maddi zarar ile tarihe “Londra Bira Seli” olarak geçiyor.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments