Loki’ nin Canavar Çocukları

Biraz daha İskandinav mitolojisinden devam edelim diyorum. Loki adı sizlere ne çağrıştırıyor bilemem fakat bugün derlediğimiz konu sahtekârlıklardan sorumlu tutulan kötülük ve ateş tanrısının dünyaya getirmiş olduğu “Canavar Çocukları”.

 

Loki’nin Canavar Çocukları

İskandinav mitolojisinde Ateş Tanrısı olan Loki ve Angroboda (Jötunheimr soyundan bir Dev ve Loki’nin canavar çocuklarının annesi) birlikte oldu. Bu birliktelik sounucunda üç çocuğu oldu. Dev bir yılan olan ve ilerleyen zamanda Midgard Yılanı olarak anılacak Jormungandr, dev kurt Fenrir ve yakın gelecekte Nilfheim’ın hükümdarı olacak Hel.

Anlatılara göre bu üç çocuk tanrılar için bile tehlike arz etmekteymiş. Bundan dolayı, çocuklar Angroboda’nın evinden alınarak Asgard’a getirilmiştir. Jormungandr, Midgard’ı çevreleyen bu denize bırakılmıştır. Yılan zamanla büyüdü ve yerkürenin etrafını sardı. Böylece Midgar Yılanı Jormungandr olarak anılmaya başladı. Hel yeraltı dünyası olan  Nilfheim’a gönderilmiş. Ragnarok’a kadar Ölüler Dünyasını yönetmesine izin verilmiştir. Fenrir ise Asgard’da kalmış ve zamanla kalınlaşan Laeding ve Dromi adlı zinciri koparınca cüceler tarafından yapılan Gleipnir adlı büyülü zincirlerle bağlanmıştır.

 

Midgard Yılanı Jormundandr

 

Thor’un en büyük düşmanlarından birisi olan bu dev yılan, Midgard’ı (Orta Dünya) kendi kuyruğunu ısıracak şekilde saracak kadar büyüklüğe sahipti. Eski dilde kurtyılan olarak adlandırılmaktadır. En ufak bir hareketinin deprem etkisi yarattığı söylenmekteydi. Nesir Edda’ya göre Thor ile birbirlerinin ölümlerine sebep olacaklardır.

 

 

 

 

 

Fenrir

Kaçınılmaz son olan Ragnarok’un en önemli yıkımlarından birisi olan Fenrir insanların ve tanrıların dilini konuşabilmekteydi. Öyle ki çok güçlü ve ürkütücü olmasından ötürü onu sadece Thor besleyebilirdi. Hatta rivayetlerde Fenrir’in gücünü sınamak amacıyla zincirlere bağlanmış ve zincirlerden kurtulmasını istemişlerdir. Fenrir, zincirleri ısırarak kurtulmuştur. Kurtulduktan sonra, Thor’un elini parçalamıştır. Ragnarok zamanında ise, Fenrir cüceler tarafından büyüyle yapılan zincirinden kurtulmuştur. Büyük açlıkla tanrılara saldırmıştır. Bu saldırı sonucunda Odin‘i ve önüne çıkan her şeyi yok etmiştir. Sonucunda ise Odin’in oğlu Vidar tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür.

 

Hel

Loki ve Angrboda’nın en küçük çocuklarıdır. Yer altı tanrıçasıdır. Hel, yarı yaşayan yarı ölü bir kadın olarak tarif edilmektedir. Yüzünün bir tarafı yeşil gözlü kırmızı dudaklı bir diğer tarafı ise ölümün getirdiği izler ile doluydu. Odin, “Hel, canlı mısın yoksa bir ceset mi ?” diye sordu. Hel yanut olarak “Sadece kendimim. Loki ve Angrboda kızı. Ama ölüleri çok seviyorum ve bana karşı alçakgönüllüler, konuşurken de bana saygı gösteriyorlar. ” dedi. Odin bir kez daha kıza baktı ve rüyalarını anımsadı. Sonrasında ise  buyruğunu sundu  “Bu kız karanlığı ve derinlerin hakimi olacak ! Dokuz Diyar’da hastalık, yaşlılık, kaza, doğum gibi değersiz ruhların imparatoriçesi olacak. Savaşta yiğitçe ölenler de bize, Valhalla’ya gelecek !” İskandinav inancına göre Hel’in hem yaşlılık hem de hastalık getirdiğine inanılmaktaydı.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments