Lamborghini; Traktörden Spor Arabaya

  • Home
  • Tarih
  • Lamborghini; Traktörden Spor Arabaya

Tüm olumsuzluklar bir gün fırsata dönüşür derler. Bir atışmanın ortaya çıkardığı efsane Lamborghini markasını beraber inceleyelim ve biraz da tarihine göz gezdirelim.

Firma ismini kurucusu olan Feruccio Lamborghini’den almış olup, firma İtalya’nın Bologna ile Modena arasında küçük bir yerleşim birimi olan Santa Agata köyünde kurulmuş olup, firmanın merkez fabrikası Santa Agata’dır. 1940 yılında İtalya Hava Kuvvetleri’nin Teknik bölümünde görev alan Feruccio ikinci dünya savaşından sonra ülkesine döndü. Döndükten sonra motorsiklet ve otomobil tamirhanesi açtı ve savaştan çıkan İtalya’nın sorunlarını tarımda gelişerek çözebileceğini ve bununla ülkesinin daha rahat kalkınabileceğini düşündü. Bunun için ilk başta çiftçilik teçhizatları ve traktör üretmeye başladı. İlk traktörünü 1951 yılında üreten Lamborghini, başarı elde etmeye başlamıştı. İlk traktör üretiminde büyük başarılar elde ettikten sonra aylık 400 traktör üreterek ticarete devam etti.lamborghini

Ferrari sayesinde ortaya çıkan Lamborghini efsanesi.

Ürettiği traktörler ile başarılı olan Ferrucio ilgi alanını farklı bir kategoriye yönelterek spor arabalara yönelmeye başladı. Kendi garajında dönemin en hızlı modellerini toplayan Ferrucio’yu spor otomobil üretimine yönelten iste Ferrari olmuştu.

lamborghini

” Ferrucio Lamborghini ve Ferrari 250GT”

Ferrari 250GT modeline sahip olan Ferrucio, araçla ilgili bazı teknik sorunlar yaşamaya başladı ve Ferrari teknisyenleriyle görüşerek sorunun çözülmesi için talepte bulundu. Ancak teknisyenler sorunun kaynağını bulamadığı için çözüme ulaşamadılar. Ferrucio kendisi bu sorunu çözmeyi başardı. Sonrasında da marka kurucusu olan Enzo Ferrari ile görüşme talebinde bulundu. Ama Ferrari onu küçümseyerek reddetti ve ” O traktör üretmeye devam etsin spor arabaları bana bıraksın” diyerek farkında olmadan Ferrucio’ya meydan okudu.

İlk Spor Otomobil

Ferrari’nin sözlerinden sonra kendi çalışmaları sayesinde aracındaki sorunu çözen ve hırs yapan Lamborghini kendi spor otomobilini üretmek üzere planlar yapmaya başladı. İlk spor otomobil için o dönemde tanıdığı en iyi tasarımcıları, motor ustalarını, kaporta ustaları ile bir araya gelerek 12 silindirli bir efsaneyi 1963 yılında üretmeyi başardı.  1964 Torino Otomobil Fuarı’nda tüm dünyaya reklamını yaptı.

Lamborghini 350GT/1964

Lamborghini 350GT-1964

1970’li yıllara kadar hem spor otomobil hem de traktör üretimi yapmaya devam etti. Ancak o yıllarda yaşanılan kriz nedeniyle traktör bölümünü satmak zorunda kaldı. Traktör bölümü Fiat markasına satılmıştı ama bu Lamborghini için yeterli olmadı ve 1978 yılında resmen iflas etti. Bu iflas tabi ki markanın sonu olmadı, İsviçre menşeili bir firma tarafından satın alındı. Countach modelini üretmeye başladı. İsviçreli şirket 1987 yılında ise markayı elinden çıkartmak istedi ve Amerika’daki Chrysler Lamborghini’yi satın aldı. Dönemin en iyisini ortaya çıkartmak için çalışmaları hızlandıran Chrysler İtalyanca “Şeytan” anlamına gelen Diablo modelini üretti.

Günümüzde Lamborghini

1998 yılına kadar süren Chrysler-Lamborghini iş birliği Volkswagen Grubun markayı satın almasıyla son buldu. 2002 yılına kadar var olan modellerin satışını yaparken efsane haline gelen modellerden Murcielago‘yu hemen 2 yıl ardından Gallardo‘yu ve Aventador‘u üretip tanıtarak markanın piyasada tutunmasını sağladı.lamborghini modelleri

 

Bütün bu efsane modeller Ferrucio Lamborghini ile Enzo Ferrari arasındaki atışmanın sonucu ortaya çıkmıştır. Eğer Ferrucio Lamborghini’nin Ferrari’si arızalanmasaydı, belki de bu modeller hiçbir zaman üretilmeyecek ve Lamborghini sadece traktör markası olarak kalacaktı.

Diğer yazılarımız için buraya tıklayınız..

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
51
Tags:
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments