KORE CUMHURİYETİ

Ülkemizde ve dünyada Kore kültürü, dizileri ve müzikleri oldukça yaygınlaşmıştır. Kore ile ilgili merak edilenlerden biri de efsaneleridir. Bu yazımızda hem Kore ile hem de Kore efsaneleri ile ilgili bilgiler verdik.

KORE CUMHURİYETİ

TARİHÇESİ

“Korelilerin kökleri Sibirya’daki Tunguzlara dayanan, Moğolların akrabası Ural-Altay halkıdır. Kore tarihinin ilk belgeleri milattan önce 12. Yüzyıla dayanır.”

Milattan sonra 1. Yüzyılda kuzeyde Kore kökenli ilk devlet Kogurya kurulmuş, güneyde ise Paekche ve Silla Krallıkları kurulmuş ve bu üç devlet arasında rekabet başlamıştır. Çin’in Silla’yı desteklemesiyle Silla, Kagurya ve Paekche’nin topraklarını alarak bütün bölgeyi tek bir yönetim altında toplamıştı.

Ekonomi ve ticaret açısında parlak bir dönem yaşayan Silla Krallığı, Çin etkisinin görüldüğü ve kültür sanatta geliştiği bir dönem olmuştur. Taht kavgaları yüzünden hanedan zayıf düşünce Wang Kon adlı derebey Koryo Krallığını kurdu (936-1362). Koryo Devleti 1231’de Moğolların saldırısına maruz kalınca Kubilay Han’ın Çin’de kurduğu devletin egemenliği altına girmiştir. 1392 yılında, Yi Song Ge adında bir generalin yönetimi ele almasıyla birlikte Kore’nin son hanedanı olan Yi hanedanını kurmuştur.

1910 yılında Japon sömürüsüne giren Kore, 1. Dünya Savaşı’ndan Japonya’nın mağlup ayrılmasından sonra ikiye ayrılarak 15 Ağustos 1948 tarihinde kurulmuştur. Daha çok Güney Kore adıyla bilinir. En önemli şehirleri başkent Seul ve liman şehri olan Busan’dır.

DİNİ

Tarihinde Konfüçyanizm, Budizm ve Şamanizmi barından Kore modern çağda Hıristiyanlığı benimsemiştir. Hıristiyanlığın tarihi kısa olsa da halk üzerinde etkili olmuş ve hızla yayılmaya başlamıştır. Bunların dışında 19. Ve 20. Yüzyıl arasında ortaya çıkan farklı inançları vardır.

ŞEHİR EFSANELERİ VE GUMİHO

 

Çoğu Asya ülkesinde olduğu gibi Kore’de de şehir efsaneleri oldukça yaygındır. Bu yazımızda belirli efsaneleri hakkında bilgi vereceğiz;

Kozmetik Susam Efsanesi

 

Bu efsaneye göre güzelliğine takıntılı olan bir kız, cildini güzel yapabilmek için her yolu denemeye hazırdı. Bir gün susamlı su ile banyo yaptığı zaman cildinin daha güzel olacağını duymuştu. Bu yöntemi uygulayan kızın uzun süre sıcak suda kalmasından dolayı susamlar tüm vücuduna yapışmıştı. Kız, elindeki kürdanla vücudunu dele dele susamları temizlemeye çalışmıştı.

Hayaletli Kızlar Yurdu

1999 yılında kırsal kesimde bulunan bir üniversitenin kız yurdunda iki kız öğrenci ölü olarak bulunmuştu. Söylentilere göre iki kızın uykusuzluk ve kâbus şikâyetleri vardı. Ayrıca yurda gelen bir adam tarafından tacize uğradıklarını bildirmişlerdir. Bir gün kızlardan birisi yurda bitkin ve elbiseleri yırtık bir halde gelmişti. İki kız korkularını geride bırakarak okullarına devam etmişlerdi. Ancak şikâyetleri ve sağlıksız davranışları devam etmişti. 19 Ekim 1999 yılında iki kız ölü olarak bulunmuştu. Bu olaydan sonra yurtta kalan öğrenciler garip sesler duyduklarına dair şikâyetlerde bulunmuşlardı. Garip olayların yaşandığını söyleyen öğrenciler, geceleri ölen iki kızın göründüğüne dair şikâyetlerde bulunmuşlardı.

Oksu İstasyon Hayaleti

Bir gün genç bir adam metro beklerken güzel bir kız fark eder. Ona yaklaşıp yaklaşmamakta tereddüt eden adam sarhoş gibi görünen kıza yaklaşmaya karar verir ve aniden kızın korkunç yüzüyle karşılaşır. Daha sonra öğrendiği gerçek ise kızın orada olmadığıdır ve bir hayalet olarak adlandırılır.

Gumiho Efsanesi

Gumiho veya Kumiho efsanesi Kore’de oldukça yaygın olan bir efsanedir. Öyle ki Kore dizi ve filmlerine konu olmuştur. Birçok dizi çekilmiş ve çekilmeye devam etmektedir. Türkçe’de dokuz kuyruklu tilki olarak geçen Gumiho, Kore mitolojisinde bir yaratık olarak geçmektedir. Efsaneye göre Gumiho, insan olabilmek için 100 insan ciğeri yemesi gerekir. Aşırı güzelliği ile bilinir ve bir tabloya hapsedilmiştir. Tablodan kurtulması için resimdeki tilkiye dokuz kuyruk çizilmesi gerekir.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
133
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments