Koca Yusuf Kimdir ?

Güreş sporu diyince akla gelen ilk isimlerden biri olan Koca Yusuf.. Güreş tarihine adını altın harflerle yazdıran Koca Yusuf kimdir? İşte merak edilenler…

Koca Yusuf Kimdir?

1856 yılında Şumnu, Bulgaristan’da doğdu. Yusuf dönemin ünlü pehlivanlarından Nasçıköylü Kel İsmail Pehlivan’ın çırağı olarak çok ufak yaşta güreşe başladı. Uzun süre Kırkpınar başpehlivanlığını elinde bulunduran Kel Aliço ile güreşti. Adalı Halil’i iki kez ardarda yendi.

Grekoromen güreşi yapmak için mindere çıkan ilk Türk olarak bilinen Yusuf, 1885 yılında Kırkpınar başpehlivanı olmuştur. Bu gün Bulgaristan sınırları içerisinde olan Şumnu kasabası Karalar Köyünde dünyaya gelen Koca Yusuf’un doğum tarihi bilinmemektedir. Güreş konusunda ilk eğitimini babası ve dedesinden alan Yusuf’un çocukluk yılları Bulgarların Türk köylerine yaptıkları baskınlar arasında geçti.

1897’de Avrupa’ya gitti ve Paris’te minder güreşinin kurallarını öğrendi. Bu dönemde güreştiği ve döneminin önemli sporcuları olan Olsen, Pons, Fournier ve Sebes gibi isimlerin tamamını yendi. Avrupa’da büyük ün kazanınca Amerika Birleşik Devletleri’nden davet aldı ve oraya gitti. Orada da yaptığı bütün güreşleri kazandı. Yendiği güreşciler arasında ünlü Jenkins ve Amerika Şampiyonu unvanını taşıyan Robert de vardır.

Sultan Abdülaziz, Sultan V. Murat ve Sultan II.Abdülhamit döneminde pek çok güreş yaptı.1900 yılında Rıza Tevfik ‘Güreşte Avrupa Usulü ile Türk Usulü arasındaki Fark ve Müşahebet’ başlıklı yazısında kendisinden Koca Yusuf diye bahsedince yurtta bu isimle anılmaya başlanmıştır.

Doğduğu köyün adı nedeniyle önceleri Karalarlı Yusuf, Şumnulu Yusuf, Büyük lakabıyla anılmaya başlanmıştır. Rıza Tevvik’in 1900 yılında “Güreşte Avrupa Usulü ile Türk Usulü arasındaki Fark ve Müşahebet” başlıklı yazısında Koca Yusuf adıyla bahsetmesiyle tüm ülkede bu lakapla anılmaya başlanmıştır.

Koca Yusuf, Deliormanlı Türk güreşçi. Mindere çıkan ve grekoromen güreşi yapan ilk Türk pehlivanı olduğu sanılmaktadır. 1894 yılından itibaren Avrupa ve ABD’de devrin en ünlü güreşçileri ile güreşmiştir. 138 kilo sıkletindeki sporcu, 1.88 metre boyundaydı.

KOCA YUSUF’UN ÖLÜMÜ

Türkiye’ye dönmek üzere 21 Mayıs 1898’de Fransız bandıralı La Bourgogne transatlantiği ile yola çıkan Koca Yusuf, bindiği geminin 4 Temmuz sabahı New York’un kuzeydoğusundaki Sable Adası’nın 60 mil açıklarında İrlanda bandıralı Crmartyshire şilebiyle çarpışıp batması sonucu tüm yolcular ve mürettebatla birlikte boğularak ölmüştür. Cesedi Atlantik Okyanusu’nda kaybolmuştur.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments