KAYIP KOLONİ – ROANOKE KOLONİSİ

  • Home
  • Tarih
  • KAYIP KOLONİ – ROANOKE KOLONİSİ
roanoke kolonisi

Selamlar, Korku filmlerine, kitaplarına konu olmuş bir olay için buradayız. Kuzey Karolina’da bulunan Roanoke Adası ve aniden esrarengiz bir biçimde kaybolan insanlar…

ROANOKE KOLONİSİ

elizabeth

Roanoke kolonisi, günümüzde ABD’nin Kuzey Karolina eyaleti sınırları içinde yer alan Roanoke Adası’nda kurulan Kraliçe ‘in emirleri kurulan üzerine İngiliz kolonisiydi.

 

YOLA ÇIKAN İLK GRUP

1585 yılının Nisan ayında Roanoke adasına ilk göçmen grubu gönderildi. Bu göçmen grubu yalnızca erkeklerden oluşuyordu. Grubun başkanı ise Sir Richard Grenville’di. Giden 100 kişi Roanoke Adasında ilk İngiliz kolonisini kurmuşlardı. Raleigh bu adanın İspanyollarla savaşacak olan İngiliz savaş gemileri için mükemmel bir liman olduğunu düşünmüştü. Gemilerin onarımını burada yapabilir, eksik cephane ve gıdaları tamamlanan gemiler savaşa tekrar dönebilirdi. Ama plan başarılı olamadı. Topraklar hem yerlilerin hem de yerleşen kolonilerin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar verimli değildi. Üstelik adaların çevresindeki suların sığlığı gemilerin adaya yeterince yaklaşmasını engelledi. Böylelikle koloniler ertesi yıl İngiltere’ye geri dönme kararı aldılar. Bu sırada Raleigh adaya yeni bir koloni göndermişti. Yeni grup ilk yerleşen kolonistlerin ayrılmasından birkaç gün sonra adaya ulaştıklarında 15 kişi hariç herkesin İngiltere’ye dönmüş olduğunu gördü.

 

İKİNCİ GRUP

roanoke

1587 yılının ilkbaharında Raleigh yeni kıtaya bir grup kolonist daha gönderdi. Fakat gemiler daha kuzeydeki (şimdiki Virginia) Chesapeake körfezi yakınlarına doğru hareket ettiler. Gemiler temmuz ayında Outer Banks’e ulaştılar ama donanma komutanı, kolonidekilerin Roanoke adası yerine, bu yeni limana yerleşme isteklerini kabul etmedi ve kolonistleri Roanoke Adası’na bıraktı. Koloni lideri John White ki kendisi adaya ilk yerleşen İngiliz kolonisindendi, 1587′nin ağustos ayında, İngiltere malzeme tedariki için geri döndü. Fakat İngiltere ve İspanya arasında devam etmekte olan savaş, adaya geri dönmesini üç yıl kadar ertelemesine neden oldu. Ağustos 1590′da Roanoke Adası’na geri dönen John White ailesi ve yüz kadar kolonist tarafından karşılanmayı beklerken, koloninin terk edilmiş olduğunu gördü.John White’in rastladığı tek ipucu bir ağacın üzerine kazılmış olan Croatoan kelimesi idi. Croatoan ya da Hatteralar, adanın güneyinde yaşayan ve kolonistlere dostane davranan kizilderililerdi. John White kolonositlerin Hatteralar’a katılıp katılmadıklarını öğrenmek için araştırmalara başladı ancak hava koşulları yüzünden araştırmasını tamamlayamadan İngiltere’ye geri dönmek zorunda kaldı.

“Koloniye yerleşenlerin kaybolması ile ilgili iki teori üretildi. İlki, daha en basında Chesapeake Körfezi’ne gitmek isteyen kolonistlerin, buraya hareket ettikleri ve Kızılderili direnişi ile karsılaşıp öldükleri. Diğer teori ise kuzey Carolina’daki diğer kızılderili kabilelerine entegre oldukları. Kolonistlere ne olduğu bilinmiyor, haklarında tek söylenebilecek şey bir daha Avrupalılar tarafından görülmedikleri.”

 

Geriye ise iki varsayım kalmıştır. Bunlar;

  1. Arkeolog Lawrence Stager göçmenlerin Kızılderili yamyamlar tarafından yenmiş olabileceğini öne sürmüştür.
  2. Göçmenlerin İspanyollar tarafından öldürüldüğü iddiaları da vardır..

 

Gündem ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız…

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments