KASIM SÜLEYMANİ KİMDİR VE ÖLÜMÜ

KASIM SÜLEYMANİ KİMDİR VE ÖLÜMÜ

Çoğu kişi Kasım Süleymani’yi ölümünden sonra tanımıştır. Süleymani İran’da etkili bir kişi ve Kudüs Gücü’nün komutanıdır. Düzenlenen cenaze töreninde izdiham ve can kaybı yaşanmıştır.

Kasım Süleymani kimdir?

Kasım Süleymani 1957 yılında Rabord köyünde dünyaya geldi. Yoksul ve köylü bir ailede dünyaya gelmiştir. Ailesinin borçlarını ödemek için çeşitli işlerde çalışmıştı. Boş zamanlarında ise spor yapar ve Ayetullah Humeyni’nin bünyesindeki Hüccet Kmayab adlı vaizin vaazlarını dinlemeye giderdi. Süleymani çok zaman geçmeden Hamaney ile bağlantı kurmuştu.

1979’daki İran İslam devriminden sonra 1981’de Hamaney cumhurbaşkanı olmuş ve Süleymani Devrim Muhafızlarında dikkat çeken simalardan biri olmuştu. 1998 yılında Hamaney Süleymani’yi Kudüs Gücü’nün başına geçirdi ve doğrudan kendisine bağlı hale geldi. Süleymani’nin Kudüs Gücü’nün başına geçmesiyle birlikte bu askeri güç, iç ve dış unsurlarda kendisini geliştirerek geniş bir alana yayıldı ve etkili bir güç haline geldi.

Suriye’deki iç savaşta Esad’ın yanında mücadele etmek için askeri birlikler gönderdi. Süleymani Lübnan’daki etkinliğini ise yakın ilişkiler kurarak geliştirdi. Lübnan’da birçok siyasetçi buranın siyasetinde etkili olan ve İsrail ile çatışmalarda önemli rol oynayan kişinin Kasım Süleymani ve Kudüs Gücü olduğunu dile getirmiştir. Ayrıca O, Hamas örgütü (Filistin’de İsrail’e karşı olan bir grup) ile yakından ilgiliydi.

kasım süleymani

Süleymani 2010 yılında Irak’ta başbakanlık seçiminde etkili rol olmuştur. 2014 yılında Iraklı Şii lider Al Sistani IŞİD’e karşı savaş çağrısı yapmış ve Süleymani bu çağrıya cevap vererek, Haşd-i Şabi bünyesinde savaşçı toplamıştır. Üstelik Süleymani bu savaşlar sırasında cephede de görülmüştür. Bu dönemde Süleymani IŞİD’e karşı mücadelede etkili ve dikkat çekici unsur olmuştur.

Süleymani ve komutanlığını yaptığı Kudüs Gücü ABD, İsrail ve diğer güçler açısından büyük tehdit olmuş ve ortadan kaldırılmak istenen unsur olarak görülmüştür. İran’ın en önemli gücü olan Süleymani, Lübnan, Irak, Suriye, Gazze gibi yerlerde önemli adımlar atarak adından söz ettirmiştir.

ÖLÜMÜ

kasım süleymani

Süleymani, 3 Ocak 2020 tarihinde Irak’ın başkenti Bağdat’ta bombalı saldırıda yaşamını yitirmiştir. Bu saldırının talimatını ABD başkanı Donald Trump’ın verdiği açıklanmıştır. Bu talimatın, Süleymani’nin  Bağdat’ta bulunan ABD elçiliğine  Kataib Hizbullah militanları  ve Haşd-i Şabi destekçileri tarafından saldırılmasına onay veren kişi olduğunu söylemiş ayrıca gelecekte  Amerikan diplomat ve personeline karşı gerçekleşecek saldırıların önlenmesi için verildiği söylenmiştir. Kirman’da toprağa verilen Süleymani’nin cenaze töreninde izdiham yaşanmış ve 50 kişi yaşamını yitirmiştir.

Kaynak BBC Türkçe.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments