Japonya’nın Utanç Tablosu: Seks Kölesi Kadınlar

  • Home
  • Tarih
  • Japonya’nın Utanç Tablosu: Seks Kölesi Kadınlar

Japonya‘nın utanç tablosu, Japon ordusu, savaş esnasında askerlerinin cinsel ihtiyaçlarını karşılaması için birçok Koreli kadını, seks kölesi haline getirdi. Yaklaşık 200 bin kadın, 1910-1945 yıllarında Kore Yarımadası’nı işgal eden Japon askerlerince tecavüze ve cinsel istismara uğramıştı

Japonya’nın Utanç Tablosu: Seks Kölesi Kadınlar

Japonya ordusunun askerlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için 200.000 gibi Koreli kadın seks kölesi haline getirildi. Fuhuşun yani tecavüzün yapıldığı yere de Konfor rahatlama istasyonu anlamına gelen “Comfort Women” deniliyor.

Bu kadınları az kısmı hayat kadını (para karşılığı denilerek kandırılan) ama çok büyük bir kısmı işgal edilen topraklarda kaçırılıp tecavüze uğrayan kadınlar. %80- %90’ı Koreli bu yaş aralığı da 15 ve 20 arası. Bazıları öldürüldü. Bazısı hastalık vesaire sebepleri ile öldü. çünkü Japonya bir süre sonra hastalananlara ilaç yollamayı kesti ve bazıları da intihar etti.

Güney Kore hem bir özür hem de bu durumun mağdurlarına tazminat ödenmesini istese de 2015’in sonuna kadar Japonya bu yaşananlardan dolayı ne özür dilemeyi ne de mağdurlara para ödemeyi kabul etti. Birçok politikacı tarafından olayın normal bir durum olduğu söylendi.

Çoğunluğunun Koreli kadınların oluşturduğu mağdurlar, seslerini daha çok duyurmak için ellerinden geleni yaptılar ve başardılar. kamuoyu baskıları, yapılan eylemler de meyvesini 2015’in sonlarında verdi. Japonya hem yaşananlardan dolayı özür diledi hem de mağdurlara ve ailelerine yaklaşık 8 milyon Dolar gibi bir tazminat ödemeyi kabul etti.

Ne yazık ki savaşlarda önce insanlık ölüyor.

 

HAYVAN GENELEVİ: FAHİŞE ORANGUTANLAR yazımızı okumak için tıklayınız.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments