İSPANYOL ENGİZİSYONU

Bir insanı mahkemelerde yargılamak adalet anlayışı ile ilişkilendirilebilir. Fakat işkence yapmak, katletmek ve buna bir neden olarak sadece öğretilerin yerine getirilmediğini öne sürmek tamamen engizisyon mahkemelerinin yapacağı iş değil mi? Engizisyon mahkemeleri denildiğinde akla gelen ilk şey belki de işkence yöntemleridir. Gelin o halde bu işkencelere örnek olan bir döneme gidelim; İspanyol Engizisyonu…

ENGİZİSYON MAHKEMELERİ NEDİR?

Roma Katolik Kilisesinin Hristiyanlığı muhafaza etmek ve heretikleri veya yeni fikirler ortaya atanları cezalandırmak için kurduğu ruhban cemiyeti mahkemeleridir. Fakat gerek yürüttükleri davalar, gerek dini ve siyasi görüşler olsun bu mahkemeler tüm Avrupaya yayılmıştır.  Zamanla dört farklı engisizyon mahkemesi ortaya çıkmış ve birçok insanın yargılanarak hayatlarını bu mahkemeler sonucunda kaybetmişlerdir.

 

 

 

İSPANYOL ENGİSİZYONU

İlk dönem Engizisyon mahkemelerinin ortaya çıkmasından sonra Katolik dünyasında yer alan tüm devletler de zaman içerisinde bu mahkemeleri kullanmaya başlamıştır. Amaç ise heretiklerin neden olduğu sorunları halka açıklamak ve durumu kontrol altına alabilmektir. İspanya’da kurulan bu mahkemlerin açık amacı ise bölgelerinde yaşayan Yahudilerin ve Müslümanların din değişikliğine neden olduklarının düşünülmesiydi. Dönem kaynaklarında birçok farklı bölgede bu mahkemelerin kurulduğu ve insanların yargılanıp cezalandırıkları rakamsal veriler ışıgında yer almaktadır.

Yine kaynaklarda belirtildiği üzere 1469 senesinde Castilla Kraliçesi İsabell (Katolik İsabell )  ile Aragon Kralı Ferdinand’ın evlenmesi üzerine İspanya’da hristyanların siyasi birliğini sağlayıp büyük bir krallık meydan getirmişlerdir. İspanya’daki müslüman ve yahudilere karşı mücadele başlatmak oldu. Kraliçe İsabel ısrarları sonucu 1483’te Papa IV. Sixtus’a engizisyonu onaylattı ve yahudi,müslüman katliamını başlattı. Bu durumun akabinde ise İspanya’daki işkenceler oldukça büyük çaplıdır. Müslümanlara, Yahudilere, bunlara taraftar, sevgisi olanlara ve savaşlarda Müslümanlara yardım edenlerin Hristiyanlara yapmadıkları zulüm kalmadı. Artan zulümler ise Müslümanların ve Yahudilerin bölgesel varlıklarının sonu olacağı düşüncesinin doğmasına neden olmuştur.

 

İşkencelere Birkaç Örnek;

  • İspanyol Eşeği: Bu işkence, özellikle İspanyol Engizisyon mahkemelerinde kullanılan işkence yöntemiydi. Tepesi sivriltilen tahta bir blokta kurban elleri arkadan bağlı bir şekilde eşeğe biner gibi sivri bloğa otutturuluyor ve ayaklarına ağırlık bağlanıyordu.  Bu işlem genellikle kurban ortadan ikiye ayrılana kadar ağırlıklar verilmeye devam ediyordu.

 

 

  • Çift Çatal: İspanyol engizisyonunun din karşıtı olanlara uyguladığı işkence tekniğidir. Metal bir tasmanın ortasında çatala benzeyen sivri kazıklar bulunur. Suçlunun boynuna takılan bu aletin aşağıda ve yukarıda bulunan dişleri çene ve göğse denk gelir. Kurbanın hareketini engellenir, eller arkadan bağlanır. Çok acı veren bu alet hayati organlara batmaz, iç organlara ilerlemez.

 

  • Garotte:  İspanya’ da ortaya çıkmıştır. Demirden yapılan tasma biçimindeki boyunluğun arka tarafında omuriliğe denk gelecek şekilde yapılmış vidalı yada çivili bir demir parçası bulunur bu suçlunun omuriliğini sıkıştırıp, dayanılmaz acılar içerisinde yavaşça ölmesi sağlardı.

 

 

Deneyler ile ilgili olan diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
41
Tags:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments