İşlediği Cinayeti Kitap Haline Getirerek Yakayı Ele Veren Yazar; Krystian Bala

  • Home
  • Gündem
  • İşlediği Cinayeti Kitap Haline Getirerek Yakayı Ele Veren Yazar; Krystian Bala

Polonyalı bir yazar olan Krystian Bala, 2003 yılında Amok adında bir roman yayımladı. Bir cinayeti konu alan bir roman aslında Krystian’ın 2000 yılında işlediği ve yakar elle vermediği bir cinayetti. Kendi cinayetini anlatan bu roman ve Kristian Bala’nın gizem dolu sıra dışı hayatı;

İşlediği Cinayeti Kitap Haline Getirerek Yakayı Ele Veren Yazar; Krystian Bala

Yıl 2000… Krystian Bala bir gün eşinin kendisini aldattığını öğrendi. Eşini Dariusz isimli bir adamla birlikte görmüş, itiraf etmesi için eşine baskı yapmaya başlamıştı.

Krystian Bala, bu olayların yaşandığı günlerin birinde Dariusz’u çalıştığı otelde takip etti ve işten çıktıktan sonra evine doğru giden Dariusz’u kaçırdı. Adamı bir depoya kapatan Bala, ellerinden ve ayaklarından bağlayarak tam 4 gün boyunca sistematik şekilde işkenceler yaptı.

Dariusz’un vücudunda yanık ve kesik izleri vardı. Üstelik Krystian, Dariusz’a 4 gün boyunca su ve yiyecek de vermemişti. Artık açlıktan ve kan kaybından ölmek üzere olan Dariusz’u depodan çıkardı, yakınlardaki bir göle elleri ve ayakları bağlı şekilde attı; Dariusz boğularak can verdi.

Polisler cesedi bulduklarında tüm araştırmalara rağmen bir kanıt bulamadılar. Faili meçhul cinayet TV’de bile yer buldu. Hatta Uzak Doğu’dan birisi televizyon kanalını telefonla arayarak cinayetinin çözülmesinin pek mümkün olmadığını söylemiştir. Sonradan arayan kişinin, o sıralarda Uzak Doğu ülkelerin birinde olan Krystian olduğu ortaya çıkacaktır.

Yıl 2003

Krystian daha sonra işlediği bu cinayeti kitaplaştırmak istedi. Kitabın adına ise cinnet anlamına gelen Amok ismini verdi. Kitabın konusu aşk, kıskançlık ve cinayet üzerine kuruluydu. Yani Krystian yaşadıklarını tümüyle bu kitabında anlatmıştı, hem de işkenceleri dahi oldukça detaylı bir şekilde.

Kitap ilk çıktığı zamanlarda çok fazla satılmadı. Krystian yakalanmayacağından çok fazla emindi, ancak yazdığı bu kitap ile kendi sonunu hazırladı.

2007 yılında bazı dedektifler bu polisiye romanının, 2000 yılındaki çözülemeyen cinayetin tamamı ile aynı olduğunu fark etti. Üstelik kitapta kurbana ait. Üstelik kitapta kurbana ait hiç kimsenin bilemeyeceği bir takım bilgiler yer alıyordu.

Yakayı ele verdi; Dava yeniden açıldı ve Krystian dedektifler tarafından takibe alındı. Bir gece yarısı evine baskın yapılan Krystian tutuklanarak polis merkezine götürüldü. Dedektifler, Krystian’ın evinde yaptıkları incelemeler sonucunda Krystian Bala’nın bir başka cinayet planladığına dair kanıtlar buldu.

Krystian çıktığı duruşmada bu suçlamaları reddetti. Romandaki tüm yazıların cinayetten ilham alınarak yazıldığını ileri sürdü. Ancak öldürülen Draiusz’un, bir zamanlar eşinin aşığı olduğu ve daha birçok somut kanıt ortaya çıkınca Krystian 2008 yılında 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şuan Polonya’daki bir cezaevinde kalan günlerini saymaktadır. Olay medyaya yansıyınca Amok kitabı başta Polonya olmak üzere tüm dünyada satış rekorları kırdı.

Filmini izlemek isteyenler için; Bu olayın 10. yılında hikaye filme uyarlandı. Polonya yapımı film 24 Mart 2017 tarihinde sinemalarda gösterime girdi. Filmde iki önemli karakter var, biri elbette Kyristin Bala ve diğeri de cinayetin peşine düşen polis. Filmde Krystian Bala ince çerçeveli gözlükleri ile entelektüel, filozof bir kişilik ile uyarlanmış ancak bunun altında rahatsız edici karanlık bir tarafı var. Filmin ikinci kahramanı ise içki bağımlısı ile mücadele eden ve bu cinayeti çözmeyi takıntı hale getiren bir polis.

 

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments