İskender Pala “Kervan”

Merhabalar sevgili kitapseverler, Bu yazımızda İskender Pala’nın yeni çıkan kitabı Kervan’ı  inceleyeceğiz. İlk olarak İskender  Pala’yı tanıyalım.

İSKENDER PALA

1958, Uşak doğumlu olan İskender Pala İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Divan edebiyatının halk kitlelerince yeniden sevilip anlaşılabilmesi için klasik şiirden ilham alan makaleler, denemeler, hikayeler ve gazete yazıları yazdı. Seminerleri ve konferansları geniş kitleler tarafından takip edildi ve “Divan Şiirini Sevdiren Adam” olarak anıldı. Evli ve üç çocuk babası olan İskender Pala İstanbul Kültür Üniversitesi öğretim üyesidir.

kervan

KİTAP İNCELEMESİ

İskender Pala yazdığı kitaplarla benim hayatımda çok farklı bir yere sahip. Kullandığı her cümle , vermek istediği her mesaj hayatımı yönlendirmemde çok büyük etken. Elime aldığım her yeni kitabında hayatıma farklı anlamlar yükleyeceğimi biliyorum. Yeni çıkan bu kitabı Kervan’da beni bambaşka yerlere sürükledi.

Dersaadetten yola çıkıp Mekke’ye varacak olan bir kervan. Gidilecek yerin mutluluğu huzuru çok olduğu gibi çekilecek olan çilesi de çok. Çekilecek olan çekilir elbet ama bu yolculuğun sonu vuslat mı hasret mi? Bir kervanda nasıl olaylar yaşanır? Vehhabiler kimdir? Bu grup kervan için nasıl bir tehlike oluşturur ? Bu yol öyle uzun ki varamasa da varılmasa da sevgiliye, yine de yolunda ölen bir karınca olabilmek yeterli mi?

Mekke ve Medine’ye hizmeti ifade eden Surre Alayı beş yıl boyunca Mekke’ye gidememiş. Zira önünde çok büyük bir tehdit var; “Vehhabiler”. Kim bu “Vehhabiler”: İslam’ı yanlış anlamış, söylediği hak şeyler olsa da yanlışa batmış, halifelik makamını Osmanlı’nın elinden almaya çalışan bir grup. Osmanlı için Mekke’ye gidememek, oranın ihtiyaçlarını karşılayamamak  ne zor bir durum tahmin edebilir misiniz? Eğer tahmin edemezseniz bu kitap size o duyguyu çok güzel bir şekilde hissettiriyor.

Son olarak iyi yazarlar ve iyi kitaplar iyi ki var. Keyifle okuyun. Bol kitaplı günler efendim.

 

LEYLA AÇIKGÖZ

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments