IRKÇILIĞIN YÜKSELMESİ VE ASYA IRKÇILIĞI

  • Home
  • Gündem
  • IRKÇILIĞIN YÜKSELMESİ VE ASYA IRKÇILIĞI

Son zamanlarda yaşanan Asya ırkçılığı ve öncesinde yaşanan siyahilere yönelik Irkçılık artarak devam etmektedir. Sadece onlara yönelik değil ülkelerde belirli toplumlara mensup insanlar ırkçılığa maruz kalmaktadır.

IRKÇILIĞIN YÜKSELMESİ VE ASYA IRKÇILIĞI

Irkçılık Nedir?

ırkçılık

Yazımıza başlamadan önce ırkçılığın ne olduğunu açıklamak isterim. Irkçı insan Irkçılık felsefesini benimseyen insandır. Irklarının birbirlerine üstün olmasını temel alırlar. Bu yönde gösterilen  tutuma ise Irkçılık denir. Yani birey kendi ırkını başka ırklardan daha üstün tutmaktadır ve kendisini asıl hakim olarak görmektedir.

Irkçılığın Yükselmesi

Irkçılık sadece sözlü olarak faaliyet göstermemektedir. Son zamanlarda ırkçılığa bağlı olarak şiddet oranları artmıştır. Bunun sonucunda ise protestolar baş göstermiştir. Bunun en büyük örneklerinden biri George Floyd’un ölümü olmuştur. 25 Mayıs 2020 günü ABD Minneapolis’te gözaltına alınırken, polisin uzun süre ensesine basması sonucu, 46 yaşındaki George Floyd nefes alamayarak yaşamını yitirmiştir.

ırkçılık

Onun “Nefes Alamıyorum” sözü 2020 yılının en trajik olayıdır. Görüntülerin sosyal medyaya düşmesiyle birlikte büyük protestolar baş göstermiş ve Black Lives Matter hareketi başlamıştır.

Ancak ABD’deki siyahilere yönelik şiddet devam etmektedir. Sadece bunlarla değil, Avrupa’daki yaşayan Türklere ve Müslümanlara yönelik Irkçılık artarak devam etmektedir. Çeşitli olaylar ve terör saldırılarından dolayı Müslüman ve Türkler hedef haline gelmiştir.

Asya Irkçılığı

Son zamanlarda ise Asya Irkçılığı gündeme oturmuştur. Bunun en büyük etkenlerinden birisi koronavirüsün Çin’de baş gösterip yayılmasıdır. Asyalılara yönelik göz yapıları, yaşam biçimleri ve kültürlerinden dolayı önceden beri bir ön yargı mevcuttu.

ırkçılık

Ancak koronavirüs ile bu ön yargı ve ırkçılık çoğalmaya başladı. Koronavirüsün Çin’de ortaya çıkması ile Asyalı insanların yaşam alanları yargılanmaya başlandı. Ancak son zamanlarda bu, şiddet boyutuna geldi.

ABD’nin Atlanta kenti yakınlarında 3 farklı masaj salonunda silahlı saldırı düzenlenmiş ve 8 kişi yaşamını yitirmiştir. Ölenlerin 6’sının Asya kökenli olduğu belirtilmiştir. Bu olayla ırkçılığın ne gibi bir boyuta çıktığı gözler önüne serilmiştir.

ırkçılık

Bununla birlikte K-Pop sektörünün dünyaca ünlü grubu BTS’e yönelik Grammy Ödül Töreninde yapılan ırkçı karikatür büyük tepki topladı. The Tops Company’nin, Grammy Ödüllerine yönelik hazırladığı karikatürde grup üyeleri fiziksel olarak dövülmüş bir vaziyettedir. Buna tepki sadece hayranlardan gelmemiş birçok ünlü StopAsiaHate başlığıyla tepkilerini ortaya koymuştur.

ırkçılık

Hiçbir bir insanın birbirine üstünlüğü olmadığı gibi, hiçbir ırkın ve renginde birbirine üstünlüğü yoktur. 2021 gibi teknolojinin üst düzeyde olduğu bir çağda bu olayları yaşamak hepimizi derinden üzmektedir. Medeniyet ülkelerin gelişimiyle değil, insanların olgunlaşması ile gerçekleşen bir kavramdır.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments