İLK KADIN KABADAYI: BALTALI HANO

baltalı hano

Gerçek adı Hanzade olan Baltalı Hano lakabını  21 erkeği baltayla öldürmesinden elde etmiştir… Peki ilk kadın kabadayı olarak bilinen döneme nam salmış Baltalı Hano kimdir?

İLK KADIN KABADAYI BALTALI HANO KİMDİR?

 

 

19 yüzyılda Osmanlı devletinde yaşayan en ünlü kabadayılarından biri olan Baltalı Hano; çiftçi bir ailenin kızıydı. Çocukluğu dönem şartları gereğince fakirlik ve sefalet içinde geçti. İlkokulu bitirip, ortaokulu okumadı. Ailesiyle birlikte çiftçilik yapmaya başladı. Babasıyla pazar pazar dolaşıp, ürettiklerini o günün fakir halkına satmaya çalışıyorlardı. Ailesi onu varlıklı biri ile evlendirir.

Bu evliliğinden istemesede bir çocuğu oldu fakat çocuğu henüz 6 yaşındayken eşi vefat etti. Eşi öldükten sonra bir kabadayı ile sevgili olur ( adının Solak Ligor olduğu rivayet edilir). Aradan zaman geçmiş ve oğlu 12 yaşına erişmiştir. Bir gün her zaman kapının önünde oynayan oğlunun ortadan kaybolduğunu fark eder. Aramak ve bulmak ister fakat kabadayı sevgilisi oğlunu aramasına engel olur. Sonraki denemesinde yine aynı şeyi yaşayan Hano , erkek kılığına girerek sevgilisini takip etmeye başlar.

 

Sevgilisinin gece naralar atıp haraç topladıktan sonra bir hamamda geceyi sonlandırdığını fark eder. İçeri girdiğinde, oğlunu bir ‘hamam oğlanı’ olarak görür. Hamamı yakmak için bulunan odunların yanındaki baltayı kapmasıyla sevgilisi dahil 21 kişiyi öldürür. Oğlunu alıp kanlar içinde mahallesine döner.  Birkaç güne bütün İstanbul Hano’yu öğrenir .Bir sene kadar bütün semti haraca bağlayan Hano, devrin erkek kabadayılarını kaçırtıp,kellelerini almaya başlar.İstanbul’un efsane semtleri balat veya şu an ki çukur sokakları gibi evinin sokağı hatta oturduğu semti kendine krallık ilan eder. 17 ay boyunca semttekilere kan kusturur.Bir müddet sonra haraç ve baltayla adam öldürmek suçlarından yargılanıp kurşuna dizilerek öldürülür.

 

Böylece  BALTALI HANO bilinen ilk kadın kabadayı olarak nam salmış ve tarihe geçmiştir.

 

 

Diğer kültür sanat yazılarımızı okumak için tıklayınız…

Diğer tarih yazılarımızı okumak için tıklayınız…

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
57
Tags:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments