İki Yüzlü Edward Mordrake

Edward Mordrake    

Hayat hiçbir zaman adil değildir. Bazı insanlar şanssız doğarlar bunlardan biri de Edward Mordrake. Hatta onun hayatı belki de en zor olanıydı.

Edward Mordrake 1800’lü yıllarda doğuştan ikiyüzlü olarak doğdu. Bazı kaynaklar onun İngiltere de soylu bir aileye mensup olduğunu iddia ediyor. Bazı kaynaklarda sıradan bir köylü olduğunu söylemektedir.  Fakat o dönem Avrupa’sında normal bir ailenin çocuğu bu şekilde doğmuş olsaydı böylesine korkunç görünen bir bebeğin yaşama şansı pek olmazdı. Ailesinin himayesinde kapalı kapılar arkasında normal bir çocukluk geçiren Edward henüz çocukken yüzünün arkasında başka bir yüz olduğunun farkında değildi. Fakat büyüdükçe bir şeylerin ters gittiğini anlamıştı. Çünkü diğer insanlar ona ucube gibi bakıyor kimi ise onun yanına yaklaşmak istemiyordu.

Edward Mordrake

Arkasındaki ikinci yüzü ile yüzleştikten sonra hayat onun için katlanılmaz hal almıştı. Ön taraftan bakıldığı zaman genç iyi giyinimli yakışıklı bir adam gibi gözükse de hemen arkasında korkunç buruşuk tenli ağzıyla burnuyla gözleriyle eksiksiz bir şeytani surat vardı. Bazı insanlar arkasında bulunan bu küçük yüzün erkekten çok kadını andırdığını söylüyorlardı. Bu küçük surat yemek yiyemiyor konuşamıyor sadece gülebiliyor ya da ağlayabiliyordu.

İkinci Yüzün Sırları

Rivayetlere göre özellikle gündüzleri ve Edward’ın mutlu anlarda bu yüz somurtuyor geceleri ise sinsi sinsi güldüğü iddia ediliyordu. Hatta Edward geceleri yalnız kaldığında ikinci yüzünün konuştuğunun ona korkunç şeyler fısıldadığını söylüyordu. Edward’ın dediğine göre normalde konuşamayan bu surat yalnız kaldığında özellikle ona cehennemden bahsediyordu. İnsanların lanetli olarak nitelendirdiği Edward Mordrake arkasında ki yüzüne şeytani yüzüm diyordu.

Edward Mordrake

Hayatının büyük bir kısmını insan içine çıkmadan geçiren Edward yirmili yaşlarında bu surattan kurtulabilmek için çareler aramaya başladı. İngiltere de ki tüm doktorların kapısını çaldıysa da hiçbir doktor bu yüze dokunmak dahi istemedi.

Hayatının geri kısmını bu şekilde yaşayacağını anlayan ve umutları tükenen Edward Mordrake henüz 23 yaşında iken intihar etti. İntihar ederken bile böylesine yaşamaktan bıktığı o kadar belli oluyordu ki garanti olması için önce zehir içti. Arkasından da kendini astı. Doğru mudur bilinmez ama Edward’ın cesedini bulanlar arkasındaki küçük yüzün ölüyken gülümsediğini söylüyorlardı.

edward Mordrake

Edward Mordrake’in yaşadığına dair kesin bilgiler olmadığı söylenir. Fakat o dönemde yaşayan soylu ve güçlü bir aile böyle şeytani bir evlatla anılmak istemediği için tarih sayfalarından onu silmeye çalıştığı tarihçiler tarafından iddia edilmektedir.

Bu nedenle Edward Mordrake’nin gerçekten var olup olmadığı hala tartışılmaktadır. Tıp bilimi ise Edward’a yaşarken yardım elini uzatmamıştı. Fakat ölümünden yaklaşık 100 yıl sonra doktorlar kemiklerini incelemek için mezarını aradıysa da bulamadılar.

edward Mordrake

İlham Kaynağı Edward

2006 yılında Edward Mordrake nin torunlarından alınan Dna testinden sonra doktorlar bunun o dönem gücün bölünmemesi için yapılan aile içi yapılan evliliklerden yapılan genetik bir bozukluk olduğu sonucuna vardılar. Edward’ın hayatı günümüzde de etki etmiş ve Harry Potter serisinin ilk filmi olan felsefe taşı adlı romanında Profesör Quirrell’ın kafasının arkasında yaşayan Woldemort’u tasarlarken Edward’dan esinlenmiştir.

Tom Waits, Edward’ın hikayesinden oldukça etkilenen insanlar arasındaydı. Bu nedenle “Poor Edward” adlı şarkısını Edward için yazmış ve şarkının klibinde Edward’ın hikayesi animasyona çevirmiştir. Edward’a American Horror Story’de de yer verilmiştir.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
691
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments