CİNSİYET DEĞİŞTİRME DENEYİ KURBANI; DAVİD REİMER

  • Home
  • Deneyler
  • CİNSİYET DEĞİŞTİRME DENEYİ KURBANI; DAVİD REİMER

David Reimer(Bruce ) bir erkek çocuğu olarak dünyaya gelmiş, kız çocuğu olarak yetiştirilmiş kimlik problemi yaşayıp kendi öz benliğine dönmek için tekrardan ameliyat masasına yatmayı tercih etmiş bir insan. Peki David’in bu yolculuğu nasıl başladı. Bu duruma neler sebep oldu? Gelin beraber göz atalım.

CİNSİYET DEĞİŞTİRME DENEYİ KURBANI; DAVİD REİMER

22 Ağustos 1965’te Kanada’nın Winnipeg kentinde Janet Reimer, ikiz erkek çocuklarını dünyaya getirdi: Bruce ve Brian Reimer kardeşler. İkizlerin kaderleri altı aylıkken kendilerine konulan fimozis teşhisinden sonra değişecekti. Bruce ve Brian, idrar yapmada güçlüğe neden olan ve sık sık enfeksiyon geçirmeye yol açan fimozisten muzdaripti. Tedavi olarak tıbbi amaçla nadiren uygulanan sünnet uygulamasına karar verildi. Ancak geleneksel neşter yöntemi yerine yakma tipi sünnet uygulaması yapıldı ve ameliyatta yaşanan kaza sonucu ikizlerden Bruce’un penisi tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi. Çaresizlik içindeki aile mahvolmuş bir şekilde dünyanın en iyi tıp okullarından John Hopkins’e giderek cinsiyet konusunda çalışan Psikiyatrist Dr. John Money ile görüştüler.

Dr Money cinsiyetin çok küçük yaşlardan itibaren çevre tarafından öğrenildiğini ileri süren Nötral Cinsiyet Teorisi’ni savunmaktaydı. Yıllardır savunduğu teoriyi ispatlayarak ününe ün katmasına vesile olacak bir vaka ile karşı karşıyaydı. 1960’larda cinsiyet çalışmacıları yeniden bir penis oluşturmanın çok zor olduğunu ancak bir vajina inşa etmenin daha kolay olduğunu fark etmişti. Dr. Money de, Reimer ailesine Bruce’un penisi olmayan bir erkek olmasındansa gerçek cinsiyetini bilmeyen bir kız olarak yetişmesini önerdi ve gerekli psikolojik desteği sağlayacağına dair söz vererek onları ikna etti. Bruce’a gerçeğin söylenmemesi konusunda aileyi sıkıca tembihledi ve dünyada en uzun sürecek cinsiyet değiştirme deneyi böylelikle başlamış oldu.  

Aile sıkı bir eğitime alındı, çünkü David bir dişi olarak büyütülecekti ve yeni ismi de Brenda olacaktı. Dr. Money, David’e gerekli tüm psikolojik desteği vereceğini garanti ediyordu. Süreci yakından takip edecek, belirli dönemlerde David’le görüşecek ve onu çeşitli deneylere tabii tutacaktı. David’in bir dişiye dönüştürülme eğitimi tam 10 yıl sürdü. 10 yıl boyunca da Dr. Money onunla yakından ilgilendi. David’in ikiz kardeşi Brian da, bu deney için kontrol grubu oluyordu. Çünkü onun sayesinde, yapılan hatalar daha rahat tespit ediliyordu.

Bu kadar uzun süreli yapılan ilk cinsiyet değişimi deneyine alet edilen David, 10 yıl boyunca çok rahatsız edici eğitimlere maruz kaldı.

David’in cinselliği bir dişi gibi tanıması ve anlamlandırması için, küçük yaşlarda dişilerin seks pozisyonlarını öğrenmesi gerekiyordu. Bu yüzden araştırmacılar, bunu yaparken kötü bir niyet beslemeseler bile onu zorla cinsel pozisyonlara sokuyor ya da uzun süre çıplak bırakarak cinsel organını keşfetmesini istiyorlardı.

Dr. Money, deneyin başarılı bir şekilde devam ettiğini düşünüyordu; çünkü aile de David’in evdeki davranışlarının normal olduğunu ileri sürüyordu. Ancak kısa bir süre sonra gerçek ortaya çıktı. David’in ailesi, kendilerini ikna etmek için David’in sağlığı konusunda doktorlara yalan söylüyorlardı. David’in iyi olduğu ya da kendini bir dişi gibi hissettiği falan yoktu. Bu korkunç deney, Dr. Money’in David’e bir vajina yapabileceğini söylemesi üzerine sona erdi. Bu fikir aileyi korkutmuştu, bu yüzden de buna bir son vermek istediler.

David 22 aylık olduğu zamandan ergenliğine kadar, karnına açılan bir delikten idrarını yapmak zorunda kaldı. Doktorlar, ona dışarıdan verdikleri östrojenle göğüslerinin çıkmasını sağladılar. Ve daha niceleri…Sonra David büyümeye, kendini anlamaya ve ailesinden uzaklaşmaya başladı. Artık kardeşinin de psikolojisi iyi değildi. David’in, 13 yaşındayken, ailesine eğer onu bir daha doktora götürürlerse kendini öldüreceğini söyleyecek kadar psikolojisi bozulmuştu.

iki sene sonra da ailesi ona tüm gerçekleri anlattı.

Gerçekler David’i çılgına döndürmüştü ve o andan itibaren dişi kimliği Brenda’yı tamamen reddederek kendisini David olarak tanımlamaya başladı. Gerçekleri öğrendiği andan itibaren kendisini David olarak tanımlayan bu zavallı çocuk, 37 yaşında bir yetişkin olduğunda gerçek kimliğini yaşayabilmek adına göğüslerini aldırdı, kendisine testosteron enjekte ettirdi…Ve kendisine bir penis yaptırmaya çalıştı. Tüm bu çabaların ardından 22 Eylül 1990’da evlendi. Mahvolan sadece David’in hayatı değildi; ikizi Brian da bu sürecin ardından şizofren oldu ve aşırı dozda antidepresan kullanımına bağlı olarak 2002 yılında hayatını kaybetti. David ise, kendisine dayatılan bu korkunç deneyin ruhunda ve bedeninde yarattığı hasar yüzünden, 5 Mayıs 2004’te kendisini kafasından vurarak intihar etti.

Daha 38 yaşındaydı. Psikolojisini düzeltmek için çok uğraştı ama hiçbir şey onu hayata bağlamaya yetmedi. O da kendi elleriyle, kendi yaşamına son verdi. Deneyin sorumlusu Dr. John Money, bu başarısızlığın üstünü kapatmak istedi ama deneyden 20 yıl sonra kendi ekibinden başka bir doktor gerçekleri kaleme aldı. Dr. John Colapinto, 20 yılın ardından, bu başarısız deneyin gerçeklerini kaleme alan bir yazı yayınladı. David, onca çabaya rağmen kendisini asla bir dişi gibi hissetmemiş, en güzel çağlarında ise çevresi tarafından dışlanmıştı.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
24
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments