HARRY POTTER KURUCUSU: J.K. ROWLING

J.K. Rowling yaşamında zorlu süreçlerden geçmesine ve bazı zorluklar yaşamasına rağmen yazı yazmayı bırakmamış ve Harry Potter serisini tüm dünyaya duyurmuştur.

HARRY POTTER KURUCUSU: J.K. ROWLING

 

Hayatı

J.K. Rowling

Joanne Rowling, 31 Temmuz 1965’te İngiltere’de, iki çocuklu ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Kendisinden küçük bir kız kardeşi vardır. Ailesinin baskısı ile üniversite eğitimini, Exeter Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamlamıştır. Daha sonra Londra’ya yerleşerek sekreterlik işleri yapmaya başlamıştır.

Onun en sevdiği şey yazmaktır. Çocukluğundan beri yazı yazan Rowling, ilk hikâyelerini kız kardeşi için yazmıştır. İlk kaleme aldığı hikâye ise Tavşan’dır. Çocukluğundan beri yazmayı seven Rowling, çok hayalperest bir insandır. Gerek çocukluğunda gerekse gençliğinde sürekli hayal kurmuştur.

Rowling annesini kaybettikten sonra İngilizce öğretmenliği yapmak için Portekiz’e taşınmıştır. Burada, 1992 yılında, Portekizli bir muhabir olan Jorge Arantes ile evlenir. Rowling bu evliliğinden bir kız çocuk dünyaya getirir. Ancak onun bu evliliği kısa sürmüş ve kızı ile birlikte İskoçya’ya, kardeşinin yanına dönmek zorunda kalmıştır.

Rowling burada işsiz ve evsiz kalmış, devletten aldığı yardım ile geçinmeye çalışmıştır. Bu sıkıntılarına rağmen O, yazmayı bırakmamış ve devam etmiştir. Onun yazarken rahat ettiği yer kafelerdir. Yazılarını en çok kafelerde yazmıştır. Rowling’i bu dönemde yazı yazmak ayakta tutmuştur. Annesini kaybettiği zamanda, işsiz ve evsiz kaldığı bu dönemde yazı, onun en büyük dostu olmuştur.

Harry Potter Dünya’da Duyuluyor…

J.K. Rowling

Rowling bu sıkıntılı döneminde kız kardeşinin teşvikiyle, kaleme aldığı Harry Potter serisini bu dönemde piyasaya sürmüştür. Bir tren yolculuğunda aklına gelen büyücü çocuğu, Harry Potter olarak kaleme almıştır.

Komşusunun soy isminden esinlenerek Potter dediği büyücü çocuk, Rowling’i dünyada üne kavuşturmuştur. Yapımcının teşvikiyle erkek yazar izlenimi vermek için adını J.K. Rowling olarak değiştirmiştir. Harry Potter serisi tüm dünyada 400 milyon kopya satarak yankı uyandırmıştır.

Harry Potter Felsefe Taşı, Sırlar Odası, Azkaban Tutsağı, Ateş Kadehi, Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Melez Prens, Ölüm Yadigarları ve Ölüm Yadigarları 2 olarak adlandırdığı bu seri daha sonra beyaz perdeye uyarlanmış ve büyük bir hayran kitlesi oluşmuştur. Rowling yaşadığı zorluklara rağmen hayalinden ve hayal kurmaktan vazgeçmemiş ve en sevdiği iş olan yazarlıkla kendisini tüm dünyaya duyurmuştur. O, 2001 yılında Neil Murray adlı bir doktor ile evlenmiş ve 2 tane çocuk dünyaya getirmiştir.

J.K. Rowling

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments