GÜNAHKAR ŞEHİR POMPEİ

Pompei İtalya’da Napoli şehrine 30 kilometre uzaklıkta bulunan antik bir şehirdir. Milattan önce 5000 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Vezüv yanardağına çok yakın noktada bulunan şehir, bu yanardağın milattan önce 79 yılında harekete geçmesi ile birlikte Pompei şehri ve içindeki 200 bin civarında kişi hayatında hayatını kaybetti.

GÜNAHKAR ŞEHİR POMPEİ

İtalya’nın nepoli kenti yakınlarında ki Vezüv yanardağının yok ettiği şehir hakkında söylenebilecek birçok şey yapılacak çok araştırma olabilir. Ancak bu şehrin kalıntılarına bakıldığı zaman arkeoloğların söyleyebileceği kesin tek bir şey var oda Pompei de o gün hayat ve zaman durmuş. Toz ve kül bulutları arasında kalan insanlar kurtulmak için hiçbir şey yapamamışlar toz ve kül şehri öyle bir kaplamış ki tekrar gün yüzüne çıktığında her şey aynen o gün bırakıldığı gibi kalmış bilim adamları için yığının altında kalan bilgi tam 2000 yıl öncesine ait.

Venüs yanardağı

Şehir lavlar altından kalmasından 159 yıl önce Romaların egemenliğine geçmişti ve Romalılar Pompei eşi benzeri görülmemiş bir eğlence merkezi haline getirdiler gece gündüz gelen tüccarlar dolup taşan zengin Pompei şehrini 8 kapılı büyük sur duvarları çevreliyordu. Zamanın örnek ve gelişmiş şehirlerinden biriydi. Öyle ki her ana kapı 2 kapı şeklinde inşa ediliyor. Birinden tüccarlar ve halk girerken diğerinden atlı arabalar geçiyordu.

Pompei şehri

Nüfusun %60’ı asil haktan %40’ı kölelerden oluşuyordu. Denilenlere göre önce yemek yer daha sonra daha fazla yiyebilmek için kaz tüyü kullanıp kusarlardı ve yemeğe devam ederlerdi. Sokaklar Vezüv yanardağının daha önceki patlamalarından elde edilmiş lav taşlarıyla döşenmişti. Bu sokaklarda ki araba tekerleklerinin izleri bugün bile görülebilmektedir.

Antik tiyatrolar, atölyeler küçük hamamlar, meyhaneler, çamaşırhaneler mısır öğütmek için kullanılan değirmenler, fırınlar evlerin ve hamamların ısıtma sistemleri gibi birçok yeri bugün bile görmek mümkün. Bu eğlence, zevk, sefa, fuhuş, kumar, alkol, eş cinsellik, vahşet ve insanlık dışı birçok şeyin yaşandığı bir şehir haline getirmişti. Şehirde adım başı genelevler bulunuyordu. Evlerin ve en önemli merkezlerin duvarlarına çizilmiş resimlerde de bu ilişkileri saklamıyorlardı.

venüs yanardağı

Felaket günü şehirde normal hayat devam ediyordu.

Sıcak ve bulutsuz bir ağustos ayında Vezüv yanardağından dumanlar yükselmeye başladı ve büyük bir gürültüyle patladı. Volkanın ağzından aniden yükselen bir kül bulutu birkaç saat içinde Pompei kaplamıştı. Volkandan çıkan zehirli gazları soluyanlar anında ölüyorlardı sonra ardı ardına Pompei’nin üzerine kızgın küller yağmaya devam etti ve ölenlerin üzerini bir yorgan gibi örttü. Bir kaç saat içinde dünyada zevk ve sefa cenneti Pompei büyük bir mezarlığa döndü. 200.000 insan bir anda yok oldu. Böylece şehir çok uzun bir sessizlik dönemine girdi.

pompei

Pompei nin üzerine düşen kızgın küller üç gün siyah kar gibi yağmaya devam etti ve arkasından Pompei’yi tamamen sessizliğe büründü. Olayın ilginç yanı ise kentin günlük yaşantısı içinde Vezüz’ün korkunç patlamasına rağmen kimsenin kaçamamış adeta büyülenerek felaketin bile farkına varmış olmamalarıydı. Yemek yiyen bir aile o andaki gibi aynen taşlanmıştı. Kaçmaya çalışan bir insan figürü görmek neredeyse imkansızdı. Cinsel birleşme halinde sayısız taşlaşmış çift bulundu. Daha da önemlisi bu çiftler arasında aynı cinsten olanlar küçük erkek ve kız çocukları da vardı.

Pompei şehri

Pompei kalıntılarından çıkarılan taşlaşmış insan cesetlerinin bazılarının yüzleri hiç bozulmadan kalmıştı. Ve genel yüz ifadesi şaşkınlıktı. İşte facianın en akıl almaz yönü de burasıdır. Nasıl olmuşta binlerce insan hiçbir şey görmeden ve duymadan adeta ölümün gelip kendilerini yakalamasını beklemişlerdir. Pompei kalıntılarından çıkartılmış insan cesetlerinden olayın kuran da anlatılan helak olaylarında benzediğini görüyoruz. Burada direk olarak pompei’nin ismi geçmese de kuran da helak olayları anlatılırken birden yok olma üzerinden durulur. Örneğin Yasin suresinde anlatılan şehir halkı tek bir anda ve topluca ölmüşlerdi.

Pompei şehri

Surenin 29. Ayetinde bu durum şöyle anlatılır. “Onlara yalnızca tek bir çığlık yetti, anında sönüverdiler.”

Kamer suresinin 31. Ayetinde helakı anlatılırken de yine de birden yok olma üzerinde durulur “çünkü biz onlara üzerine tek bir çığlık gönderdik böylece onlar ağıldaki çalı çırpı olan kuru ot gibi oluverdiler.”

Pompei halkının ölümü de ayetlerdeki anlatıldığı şekilde aniden yok olma tarzında gerçekleşmiştir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
753
Tags:
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
İrem
İrem
3 yıl önce

Tebrikler