Genelevden Korsanlığa Uzanan Çinli Ching Shih Hayat Hikayesi

  • Home
  • Tarih
  • Genelevden Korsanlığa Uzanan Çinli Ching Shih Hayat Hikayesi

Dünyanın en ünlü ve korkulan korsanlarından biri olan Çinli Ching Shih ’in genelevden Açık denizlere uzanan hikayesi sizlerle.

Genelevden Korsanlığa Uzanan Çinli Ching Shih Hayat Hikayesi

Ching Shih’nin 1775 yılında Çin’in güneydoğusundaki Guangdong eyaletinde doğduğu tahmin ediliyor. Doğum adı shiı xiang gu’dur. Ching Shih’nin isminin anlamı ise kantonunu eski seks işçilerinden kurduğu için “Ching’in karısı” anlamına gelmektedir. Bir genelevde fahişe olarak çalışırken “kırmızı bayrak”  filosu’nun komutanı Zheng’yi ile tanışır. Zheng Yi. Güzel olduğu için fahişeyi genelevden çıkarttırdı ve onu kendisi için istiyordu.

Ching ise bu evliliği bazı şartlarla kabul eder. Onun filosunda aktif olarak çalışacaktır ve mallardan pay alacaktır. Bu şartı kabul eden Zheng Yi ile filoyu beraber yönetmeye başlarlar. Sonraki yıllarda, Ching Shih ve kocası büyük bir korsan ağı kurdu. Ching’in stratejileri sayesinde ilk önce 200 gemiden 600 gemiye, daha sonra da 1700-1800 gemiye ulaştılar. Kulüpleri sonunda 40.000’e ve bazı kaynaklara göre muhtemelen Çin çevresindeki suları, özellikle de Çin Denizi’ni istila eden 60.000 korsana kadar büyüdü.

1801’de başlayan bu başarılı birliktelik 6 yıl sonra 1807’de Zheng’in ölümüyle son bulur ancak asıl bundan sonra Ching gerçek bir korsan kraliçesi olur. Çünkü bir daha eski yaşamına dönemezdi. Filosu Portekiz, İngiliz ve Çin donanmasıyla yüzleşebilecek güçteydi ve herkes bu filodan korkuyordu. Filosuna yasa olarak kabul edilen kurallar koyan Ching bu konuda çok katıydı. Kendisi de bir kadın ve eskiden fahişe olduğu için esir düşen kadınlara karşı hassastı. Kendi filosundakilere koyduğu kanun hükmündeki kurallardan bazıları şunlardı:

  • Filoya sadakatsizlik yapan korsan idam edilir.
  •  Tecavüz eden korsan idam edilir.
  • Kızıl bayrak filosunun kurallarından birini çiğneyen korsan idam edilir.
  • Filodan kaçmaya çalışan korsanın kulakları kesilir.

Diğer korsanlara göre kuralları  farklıydı. Diğer korsanlar gibi yağmalayıp talan etmek yerine himayesi altına aldığı yerleri vergiye bağlardı.

Ching, 1810 yılında Portekizli ve İngiliz korsanlar tarafından ele geçirilir ama hatırı sayılır bir servet karşılığında tüm korsanlık birimlerini bu ordularla takas ettiği için hapsedilmekten kurtulur ve ölene kadar kumarhane işletmeciliğiyle yaşamını sürdürmeye devam eder.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
2
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments