GEÇMİŞTEKİ YILDIZLAR: MİCHEAL JACKSON 2

GEÇMİŞTEKİ YILDIZLAR 2: MİCHEAL JACKSON

YAŞAYAN EFSANE

Her şey çok güzel ilerlerken Micheal’in başına talihsiz bir kaza gelmişti. Micheal, kardeşleri ile birlikte Pepsi reklam filmini çekerken, havai fişek gösterisi sırasında Micheal’in saçları yanmış ve cildinde hasarlar oluşmuştu. Micheal, kardeşleriyle birlikte çalışmalarına devam ederek başarılar elde etmişti. Kardeşleriyle birlikte beş aylık bir turneye çıkmış ve bunun kazancını bağışlayacaklarını duyurmuştu. Bununla birlikte Micheal’in adı Hollywood Yıldızlar geçidine eklendi.

1985’te, “Beat It” şarkısını televizyon ve yayın organlarında yürütülen alkollü araba kullanımına karşı kampanyalarda kullanılması için bağışladı. Bununla birlikte dönemin başkanı, Micheal Jackson’ı Beyaz Saray’a davet etti. Micheal, birçok sosyal sorumluluk projelerinin de öncüsü olmuştu. Bunlar için yazdığı şarkılar bugün bile en çok satış yapan tekli olma özelliğini korumaktadır. Aynı zamanda bu ona Grammy ödülü de kazandırdı.

1987’de “Bad” albümünü çıkardı. Bu albümün 5 şarkısı, Amerikan Müzik tarihinde, Amerikan müzik listesinde zirveye yerleşen ilk albümdü. Bu albümden sonra Pepsi sponsorluğunda 16 aylık bir turneye çıktı. Bu ilk solo turnesiydi ve toplam 123 konser verdi. Turne bitiminde Micheal, Bad şarkısı için kısa film formatında bir klip daha çekti. Bu videoda ön planda olan asıl şey, Micheal’in değişimiydi. Micheal’in artık yeni bir ten rengi vardı.

Basın, Micheal’in siyahi olmasından utandığı için ten rengini değiştirdiğini yazmıştı. Hatta bazı estetik operasyonlar geçirdiğini de yazmışlardı. Çok ilgi çeken bu değişim klibin satışını olumsuz etkilememişti. Micheal bu duruma Moonwalk adını verdiği otobiyografisinde açıklamıştır.

Micheal, Thriller albümünün çıktığı zamanlarda teninde değişimler olmaya başlamıştı. O, vitiligo hastalığına yakalanmıştı. 1987’ye kadar bunu saklardı. Ancak beyaz bölgeleri giderek artmaya başlamıştı. 1988’de artık kapatılamayacak kadar beyazlamıştı. 1988’de Micheal bir filmde boy gösterdi ve film büyük ilgi görerek satış rekoru kırdı. O artık, pop, rock ve soul müziğin kralıydı ve dünya çapında bir ünle idol oldu.

1991’de “Dangerous” albümünü çıkartmış ve Black and White albümün hit şarkısı olmuştu. Ancak şarkının klibi olay oldu. Klibinde cinsellik, şiddet ve ırkçılık gibi konulara değinmişti. Daha sonra dikkat çeken sahneler çıkartılmıştı. Buna rağmen albümün diğer şarkıları hit olmuş ve önemli satış yapmıştı. 1992’de MTV’de ilk uluslararası yarışmasını yayınladı.

1993’te bir sosyal sorumluluk projesi hazırladı. Çocuklara destek olmak için bir fon hazırladı. Bu fonun kazancını sağlamak için 67 konser verdi. Aynı yıl içerisinde Superbowl maçının devre arasında mini konser vererek 100 milyon kişiyi ekranları başına kilitleyerek o zamana kadar elde edilmiş en büyük izlenme rekoru kırıldı.

Bunun ardından Şubat’ta 35. Grammy ödülleri gecesinde “Yaşayan Efsane” ödülünü aldı. Daha sonra Mart ayında, Soul Train ona “Yılın Hümanisti” ödülünü verdi. Micheal, 1995’te seri albüm yapmıştı. Bu albümde kardeşiyle birlikte bir şarkı yayınladı. Jackson kardeşler şarkı ile, MTV video müzik ödüllerinde farklı kategorilerden 3 ödül aldı.

Micheal, 2001’de çıkardığı “Invincible” albümüyle 13 ülkenin birden pop müzik listesinin zirvesine oturmuştu. 2003 dolaylarında Micheal’in adı çocuk istismarı olayıyla anılmıştı. Bu iddialar devam ederken, bu seferde din değiştirdiği ve Müslüman olduğu iddia edildi. Hatta 2005’te bir camii yaptırdığı söylendi.

Haziran 2005’e kadar hakkında açılmış 10 davadan da beraat etmişti. Bu sıralarda Micheal Bahreyn’e taşınma kararı aldı. Micheal, Mayıs 2005’te, Tokyo’da, MTV Japonya lokasyonunun düzenlendiği Video Müzik Ödülleri gecesinde, 35. Grammy’den sonra bir kez daha “Yaşayan Efsane” ödülünü aldı. Micheal, 8 dalda daha ödüle layık görülmüş ve ödüllerini Guiness Dünya Rekorları ofisinden aldı. Beraberinde 100 milyondan fazla satış yaptığı için, Dünya Müzik Ödülleri’nde “Elmas Ödülünü” almıştı.

ÖLÜMÜ

Micheal Londra’da yapacağı konserin hazırlıklarını yapıyordu. Dinlenmek için odasına çekildiği zamanda fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Nefes darlığı yaşayan Micheal, bilincini kaybederek komaya girmişti.

Micheal Jackson kalbinin durması neticesinde 25 Haziran 2009, saat 14:26’da Los Angelas’ta hayata gözlerini yumdu. Ölümünden sonra yapılan otopside Micheal’in sağlıklı olduğu ancak kullandığı kuvvetli anestezi ilacından dolayı öldüğü yazıyordu.

 

 

Diğer yazılarımız için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments