GEÇMİŞTEKİ YILDIZLAR: BOB MARLEY

Reggae müziğinin Jamaika ile sınırlı kalmaması ve dünyaya yayılmasını sağlayan Bob Marley söz yazarı, şarkıcı ve gitaristtir.

GEÇMİŞTEKİ YILDIZLAR 3 / BOB MARLEY

Jamaika’nın kırsal bir yerinde doğan Bob Marley ( Robert Nesta Marley ) inek sağar, eşekler üstünde vakit geçirir, tarımla uğraşırdı. Yaşadığı yerde ay ve güneş dışındaki tek ışık kaynağı ateş böcekleriydi. Bob’un aç uyuduğu geceler saymakla bitmezdi. Siyahi insanların ne kadar ezildiğini yaşamış biri olarak, ömrü boyunca bu insanlara maddi ve manevi açıdan yardımcı olabilmek için uğraştı.

 

The Wailers grubundan ayrılarak üç kadın reggae şarkıcısının oluşturduğu The I-Threes grubuna müzikal alanda yardım ederek, ada müziğinin evrensel bir boyut kazanmasını sağlamıştır.

 

Robert Nesta “Bob” Marley (6 Şubat 1945 – 11 Mayıs 1981), Jamaikalı reggae sanatçısı. Bob Marley, 130’un üzerinde plağı, yüzlerce şarkısı bulunan bir reggae efsanesi olarak kabul edilir.

5 yaşındayken, annesi Kingston’a taşınmaya karar vermiş ve orada Bob ve ailesi, yaşamı boyunca Bob’un en iyi arkadaşlarından biri olan Bunny Livingston ve ailesi ile birlikte yaşamışlar. Bob ve Bunny, o yıllardan beri müzik ile uğraşmışlar.

Bob Marley, reggae müziğinin sadece Jamaika sınırları içerisinde kalmasından ziyade, onu bütün dünyaya duyuran en önemli isimlerden biridir.

Büyük bir kesim tarafından bu tür müziğin kralı olarak ifade edilen Bob Marley, söz yazarı, şarkıcı ve gitaristtir. Profesyonel anlamda müziğe The Wailers grubu ile başlamıştır. The Wailers, Peter Tosh ve Bunny Livingston’dan oluşuyordu ki, bu isimlerde daha sonradan Bob Marley gibi solo kariyer çalışmalarına devam ettiler. İlk hitleri “Simmer Down” olmuştu.

 

“Ben ne siyahların tarafındayım ne de beyazların. Ben Tanrı’nın tarafındayım.”  dediğinde bir çok insanın saygısını kazanmıştı bile. En güzel Bob Marley sözleri içeriğimize de göz atarak Bob’un özlü sözlerini inceleyebilirsiniz. Melez olduğu için dışlandığı zamanlar da olmuştu, Hatta siyahi görünmesine rağmen, sırf melez olduğu için ona “Beyaz Çocuk” diyenler de vardı.

 

“Eğer insanların hayatına müzik ve sevgi aşılarsan onları tedavi edebilirsin.” 

Reggae aslında mensup olduğu Rastafarianizm dininin ilahilerindeki ezgilerinden ortaya çıkan bir müziktir. Çevresindeki herkes müzikle uğraşırdı. Ufak yaşlarda ağaç kabuklarından, hayvan derilerinden müzik aletleri yapıp çalarlardı.

Fakat müzik adına attığı en büyük adım gitar almaktı. Hatta bu yüzden evden kovulduğu bile söylenmektedir. “Bu fakirlikte gitar senin neyine” şeklinde bir tepkiyle karşılaşmıştı.. Müthiş gitar çalmasıyla birleşen söz yazma yeteneği insanları etkilemeye yetiyordu. Önce melodiyi çalar sonra sözleri yazardı.

Bu ünlü Jamaikalı söz yazarı, sadece kendisi ile değil bu grubu ile de, “ada müziğinin” evrensel bir boyut kazanmasını sağladı. Şarkılarında politik ancak basit bir içerik vardı.

“Catch A Fire”ı 1972 yılında yayımladı. Bu çalışmayı; 1973 çıkışlı “Burnin’”, 1975’te kaydedilen “Natty Dread” ve 1975 tarihli “Live” albümleri izledi. İngiltere, Almanya gibi önemli Avrupa ülkelerinde de hatrı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip oldu. Bu sayede Avrupa’da özellikle o yıllar için büyük önem taşıyan konserler verdi.

En popüler şarkılarından biri olan “Get Up, Stand Up”, sosyal karmaşayı konu edinir. ” No , Woman No Cry” gibi politik olmayan içerikte parçaları da vardır.

 

Şarkı sözü denilince aklınıza ilk gelenlerden biri “No Woman No Cry” olduysa eğer, orayı da bi aydınlatalım. Bob Marley orada bir şekilde laf sokuyor; “Kadın yok, ağlamak yok” demiyor, “Hayır kadınım, hayır ağlama” diyor.

 

Birleşmiş Milletler “Barış Madalyası”, 1978’de Afrika insanına yapılan insancıl yardımlara şarkılarıyla destek olduğu için, Bob Marley’e verilmiştir. Ve bu ödülü aldığı sene insancıl yardım amacıyla Jamaika’da konsere çıkmıştır. Müzisyenliğiyle uluslararası alanda kabul gören Marley, insani yönüyle de büyük takdir kazanmıştır.

Futbol oynarken ayak baş parmağında açılan yara sonucu deri kanseri teşhisi 1977 yılında koyulmuştur. Doktorların parmağı kesmek istemesine karşı çıkarak, dini inancındaki mezara tek parça halinde girme düsturusu nedeniyle geri çevirmiştir. Ayrıca o doktorları dinlemeyerek futbol oynamaya devam ettiği de söyleniyor.

Hastalığı 1981’de ağırlaşmaya başladığında Almanya’da olan Bob Marley, son günlerini doğduğu yerde Jamaika’da yaşamak için uçakla dönüş yaptığı sırada durumu kötüleşmiştir. Uçak Maimi’ye acil tıbbi yardım için indiğinde, Florida’daki hastanede 36 yaşında 11 Mayıs 1981 yılında hayatını kaybetmiştir.

 

Mezara, hayatı boyunca elinden bırakmadığı kırmızı Gibson Les Paul gitarı, futbol topu, marijuana filizi, İncil ve Etiyopya prensi tarafından hediye edilen yüzükle gömülmüştür.

 

Sevgilisi, Dünya güzeli seçilen Cindy Breakspeare’ydi. Bu birliktelik medyada “Dünya Güzeli ile Yabani Adam” olarak anılıyordu. Bob, Rita adında bir öğretmenle evlendi. 7 kadından toplam 11 çocuğu vardır.

 

Kendisi gibi raggae sanatçısı olan çocukları da babalarının izinden giderek bu efsanenin ölümsüzlüğüne ayrıca katkı sağlıyorlar. Albümler, konserler ve büyüyerek çoğalan bir sevgi… Tam da Bob Marley’in düşlediği türden bir şey: müzik ve sevgi…

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments