GEÇMİŞTEKİ YILDIZLAR: WALT DISNEY

Walt Disney’i hepimiz animasyon, çizgi filmleri ve çizgi karakterleriyle biliyoruz. O, çizgi film sektörünün yapı taşıdır. Hepimizin sevdiği, yakından takip ettiği ve dünyaca ünlü çizgi karakterlerinin yapımcısıdır.

GEÇMİŞTEKİ YILDIZLAR: WALT DISNEY

 

Hayatı

5 Aralık 1901 tarihinde Şikago’da doğan Walt Disney’in tam adı Walter Elias Disney’dir. 4 kardeşi olan Disney, Flora Disney ve Elias Disney’in oğullarıdır. Ailesine bakmak zorunda olduğu için çeşitli işlerde çalışan Walt, 14 yaşında gittiği sanat kursunda çizimini geliştirerek, karikatürler çizmiştir.

16 yaşında okulunu yarıda bırakan Walt, ambulans şoförü olarak orduya katılmıştı. 1919’a kadar Fransa’da Kızıl Haç’ta çalışan Disney, Amerika’ya geri döndü. Çizdiği karikatürleri gazetelere gönderiyor ancak kimse beğenmiyordu. Daha sonra bir kilise rahibi Disney’i, kilisedeki etkinlik rejimlerini çizmesi için işe almıştı. Küçük bir ücret karşılığı işe giren Disney’e bir de kalması için oda vermişti.

 

Walt Disney’in kaldığı bu odada bir de fare vardı. İleride Walt gibi şöhrete kavuşacak bu fareye Mickey Mouse ismini vermişti. İleride bu fare büyük bir şöhrete sahip olacak, bir kız arkadaşı olacak ve ona değişik karakterler katılacaktı.

Disney’in animasyona yönelişi 1923 yılında, Hollywood’a gelmesi ve bir garajda küçük bir stüdyo kurması ile başlamıştı. Bu stüdyoda izleyici ile buluşturmayı düşündüğü animasyon, hiç şüphesiz hepimizin bildiği Alice Harikalar Diyarı idi.

Alice serisi büyük bir başarı kazanmıştı ancak yeteri talebi görmemişti. Bundan dolayı Disney, Şanslı Tavşan Oswald karakterine çalışmaya başlamıştı. Disney bu karakterden sonra o hayalini kurduğu Mickey Mouse üzerinde çalışmaya başladı. Mickey Mouse halk tarafından çok sevilmişti. Disney, Mickey’den kazandığı parayı, yeni şirketler açmak ve yetenekli animasyoncuları kendine katmak için kullandı.

walt

Disney, uzun süreli ve renkli animasyon müzikali üzerinde çalışmaya başlamıştı. 1937 yılında, ona birçok Oscar ödülü kazandıran, romantizm dolu harika bir hikâye olarak nitelendirdiği, Pamuk Prenses Ve 7 Cüceleri Amerikan masalı masalına dönüştürmüştü. Dev bir yatırım olan bu film, 1938 yılında beyazperdeye çıktı.

 

1930’lu yıllarda başarılı çizgi filmlere imza atan Disney, 1940 yılında günümüzde de önemli bir yere sahip olan Disneyland projesini oluşturmuştu. Disneyland’in dünyadaki en inanılmaz yer olmasını istiyorum diyen Disney, bunu başarmıştı. 1955 yılında, Anaheim’de ilk Disneyland eğlence parkını açtı. Orlando, Paris ve Tokyo’da da parklar açtı.

walt

Disney, 15 Aralık 1966 tarihinde, Kaliforniya’da gırtlak kanserine yenik düşerek hayata gözlerini yumdu. Vasiyeti gereği cesedi yakılmış ve külleri Kaliforniya’daki Forest Lawn Anıt Mezarlığı’na defnedildi.

 

 

 

 

Diğer yazılarımız okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
32
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments