GEÇMİŞTEKİ YILDIZLAR 2: MARILYN MONROE BÖLÜM 2

Marilyn şöhreti kazanmaya başlamıştı. Ancak bu şöhretle sorunları gün yüzüne çıkmaya başlıyordu. Belki de o geçmişinden kalan acıları yaşıyordu.

GEÇMİŞTEKİ YILDIZLAR 2: MARILYN MONROE BÖLÜM 2

Marilyn Monroe başarılı Aktristler listesine girmişti. Ancak çalışması zor olan oyuncu olarak da görülüyordu. Marilyn, setlere geç geliyor ya da gelmiyordu. Replikleri unutuyor ve performansı onu tatmin edene kadar sahneyi tekrar ediyordu. Uykusuzluk, gerginlik için kullandığı ilaçlar onu çekilmez biri haline dönüştürmüştü.

Sahne korkusu, güvensizliği ve buna rağmen mükemmeliyetçi yapısı setlerde kendini gösteriyordu. 1952 yılında “Don’t Bother to Knock” filminde psikolojik sorunları olan çocuk bakıcısı rolü ile başrol oynadı. Marilyn’in bu rolle eleştirmenler tarafından daha büyük rollerde oynayabileceği yazıldı.

1953 yılında oynadığı “Niagara” filmiyle tamamen şöhreti yakalamıştı. Bu sıralarda eskiden verdiği pozlar ortaya çıktı. Marilyn, basına verdiği ifadeyle skandal olmaktan kurtulmuştu.  “Gentleman Prefer Blondes” ve “How to Marry a Millionaire” filmleriyle büyük başarı sağladı. Bu dönemde beyzbol yıldızı Joe Dimaggio ile evlendi ancak evliliği 9 ay sürdü.

1955 yılında “The Seven Year Itch” filmini tamamladıktan sonra New York’ oyunculuk okumaya gitti. O artık Aptal Sarışın rollerinden sıkılmıştı. Marilyn New York’ta yazar Arthur Miller ile tanışıp evlendi.

MARILYN MONROE

1955’te “Bus Stop” filminde oynadı. Bu filmle Marilyn, Altın Küre Ödülü’ne aday gösterildi. Daha sonra Marilyn eşi ile Londra’ya gitti. Burada “The Prince and the Showgirl” filminde oynadı. Bu filmle Oscar denkliğinde olan İtalyan David Donatella ve Fransız Crystal Star ödüllerini kazandı. Aynı zamanda İngiliz BAFTA ödülüne aday gösterildi.

1959’da oynadığı “Some Like It Hot” filmiyle kariyerinin en başarılı filmini oynadı ve bu filmle Altın Küre kazandı. Ancak aynı zamanda Marilyn’in sorunları tekrar etmeye başlamıştı. Sete geç gelmeye, repliklerini unutmaya hatta bazen setlere gelmemeye başladı.

1961 yılında Arthur Miller’in yazdığı “The Misfits” filminde oynadı. Çekim boyunca Marilyn’in sorunları devam etmişti. Bu filmden sonra Marilyn Arthur Miller ile boşanmıştı. Marilyn bu boşanmadan sonra tedavi için kliniğe yatırılmıştı. Marilyn 1962 yılında “Something’s Got to Give” komedi filminde oynamaya karar verdi.

Ancak bu film hiçbir zaman tamamlanamadı. Çünkü Marilyn’in sete gecikmeleri sıklamıştı ve bir gün hasta olduğunu söyleyerek sete gelmemişti. Fakat adı aşk söylentilerine karıştığı J.F Kennedy’in doğum gününde şarkı söylemişti. Bu olaydan sonra Fox, Marilyn’i kovdu. Ancak rol arkadaşı başka biriyle çalışmayı kabul etmediği için Marilyn geri alındı.

Ölümü

Film çekimlerinin başladığı esnada Marilyn yüksek dozda ilaç kullanımı nedeniyle 5 Ağustos 1962’de Brentwood, Los Angeles’teki evinde hayatını kaybetmişti. Öldüğünde 36 yaşındaydı. Ölümünden sonra çıkan otopsi raporunda yüksek dozda barbitürat alarak intihar ettiği yazıyordu. Ancak çelişkili olaylardan dolayı intihar değil cinayet olduğu düşünüldü.

Marilyn’in naaşı eski eşi Joe Dimaggio’ya verildi. Marilyn için bir cenaze töreni düzenlendi ve Marilyn Westwood Village Memorial Park Mezarlığı’na, 8 Ağustos 1962’de defnedildi.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments