Geçmişte Kullanılan Tedavi Yöntemleri

  • Home
  • Bilim
  • Geçmişte Kullanılan Tedavi Yöntemleri
Hangi çağda olurlarsa olsunlar insanlar mükemmelliği elde etmek için elindeki her şeyi denedi. Bunlar ne kadar çılgın yöntemler olsa bile!

Geçmişte Kullanılan Tedavi Yöntemleri

1.Bitleri DDT ile Öldürme Yöntemi

DDT İlacı

DDT adlı çok güçlü böcek ilacı, bir dönem bitleri öldürmek için kullanılıyordu.

2.Trepanasyon

Trepanasyon

Trepanasyon işlemi (kafatasında delik açma işlemi) bilinen en eski ameliyat yöntemidir. Bazı uzmanların görüşüne göre trepanasyon, kafatasında bulunan şeytanları def etmek için kullanılıyormuş.

3.Diş Beyazlığı İçin İdrar İçmek

Roma döneminde birçok soylu dişlerini beyazlattığı düşünerek idrar içiyordu.

4.Mekanik Akciğer

Çocuk felci aşısı bulunmadan önce, hasta çocuklar solunumu sağlayan mekanik akciğerin içine yerleştiriliyordu.

5.İdrar Yolu Açma Çubuğu

İdrar Yolu Açma Çubuğu

Eğer bir erkeğin idrar yolu çişini yapamayacak şekilde daralırsa, doktorlar bu çubuğu penis başından içeri sokarlardı. Ardından keskin kenarlara sahip bu çubuklar içeride vidalama işlemi yaparcasına çevrilip idrar yolunda genişleme sağlanırdı. Burada oluşan kanama iyiye işaretti.

6.Yapay Sülük

Sülükler olmadığı zaman yapay sülüğü kullanıyorlardı. Dönen bıçaklar hastanın cildinde bir yara açıyordu ve uzun silindirdir de kanı vakumlama için kullanılıyordu.

7.Tekerlekli Sandalye

Tekerlekli Sandalye

1878’de, Dr Clark’ın belkemiği makinesi belinde rahatsızlığı olan hastaların birkaç saniye, birkaç saat yada birkaç gün yürüyebilmesine yardımcı olabilmesi için piyasaya sürüldü.

8.Arı Zehri Tedavisi

Arı Zehri Tedavisi

Herpest gibi hastalıkları tedavi etmek için o dönemin insanları arı zehri kullanmaktaydı.  O dönemin antik doktorları bu tip hastalıkları tedavi etmek için hastanın ağzından ve burunlarına yakın bölgelerden arı sokmasını sağlıyorlardı.

9.Uzun bir Ömür İçin Civa

Civa

O dönemdeki insanlar cıvanın geniş yelpazeli bir tıbbı yöntem olarak kabul ediyorlardı. Antik yunanlılar ve persler hastalara cıva içirerek yara olan bölgelere de merhem gibi cıva sürüyorlardı.Antik Çin’de ise uzun ömürlü olmayı sağlayacağı için insanlara cıva içererek. Bu dönemde birçok hasta cıva zehirlenmesi nedeniyle ve aynı zamanda böbrek, karaciğer yetmezliği nedeniyle can vermiştir.

10.Dokunarak Ameliyat

Ameliyat demek her zaman bir yerlerinizin kesilip biçilmesi anlamına gelmeyebilir. Brezilya ve Filipinler gibi ülkelerde, dokunarak tedavi yöntemi uygulanıyor. Vücudunuzun hastalık olan bölgesine enerji verilmesi ile kendinizi iyi hissetmeye başlıyorsunuz.

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
49
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments