Fatih Sultan Mehmet’in 19 Gün Unutulan Naaşı

  • Home
  • Tarih
  • Fatih Sultan Mehmet’in 19 Gün Unutulan Naaşı

Fatih Sultan Mehmet’in tahta çıkışı, 30 yıllık hükümdarlık hayatında yaptıkları ve ölümü tarihte önemli izler bırakmıştır. Peki Fatih Sultan Mehmet ne zaman, nasıl hayatını kaybetmişti ve neden cesedi unutulmuştu?

Fatih Sultan Mehmet’in 19 Gün Unutulan Naaşı

Fatih Sultan Mehmet çok hasta olmasına rağmen 27 Nisan 1481′ de bir sefere çıkar gut hastalığı vardır.  Halk arasında padişah hastalığı olarak bilinen bu hastalık çok fazla protein tüketmekten kaynaklanmaktadır. Bu hastalıktan dolayı ayakları ileri düzeyde şişmiş olan Fatih bunu aldırmayarak sefere çıkmıştı. Üsküdar geçtikten sonra rahatsızlanmasına rağmen yola devam ettiler. Ancak Gebze’ye gelince hastalık iyice boy gösterince burada konaklamaya karar verildi. 3 Mayıs 1481 yılında ise Fatih Sultan Mehmet hayatını kaybetti.

Fatih’in hayatta iki oğlu vardı. 34 yaşındaki büyük oğlu Amasya’da, 23 yaşındaki küçük oğlu Konya’da vali idi. Veziriazam derhal iki şehzadeye de ulaklar göndererek babalarının vefat ettiğini ve acele İstanbul’a gelmeleri gerektiğini haber verdi. İstanbul’a erken gelen şehzade tahta çıkacaktı. Fatih’in cesedi vakit kaybettirilmeden İstanbul’a geçirildi ve Topkapı Sarayı’nda ıssız, ışıksız bir mekana adeta terk edildi. Evlatları taht için birbirlerini yerken, Fatih’in cesedi adeta çürümeye terk edilmişti.

Topkapı Sarayı’nda, sıcak mayıs günlerinde elbiseleri içinde bırakıldığı için sultanın cesedi kokmaya başladı. Ceset tamamen çürümeden Baltacılar Kethüdası Kasım ve iki hekim elbiseleri soyduktan sonra iç organlarını çıkarttılar ve daha sonra cesedi ilaçlayarak kefenleyip, defnettiler. Şehzade Bayezid, padişah ilan edildikten hemen sonra, yani Fatih’in ölümünden 19 gün sonra, cenazeyi Fatih Sultan Mehmet kendi adına yaptırdığı camiinin avlusuna defnetti.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
3
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments