Dyatlov Geçidi Vakası

60 yıl önce 2’si kız 9 kişinin öldüğü gizemli Dyatlov Geçidi vakası olayını gelin birlikte bakalım.

Dyatlov Geçidi Vakası

25 Ocak 1959 tarihinde 10 kişilik bir grup Ural Dağlarında iki haftalık bir gezi planlar. Profesyonel dağcılardan oluşan bu grup, Dyatlov Geçidi Vakası olarak tarihe geçecek, dünyanın en büyük gizemlerinden birine konu olacaklarını bilmeden gezi planlarını uygulamaya başlarlar. Ancak bu grubun en şanslı sayılacak üyesi Yuri Yudin, ayağının burkulması sebebiyle yolculuğunu sonlandırır. İkisi kadın dokuz kişi ise 12 şubatta bitirip, geri dönmeleri gerekiyordu ancak gruptan ses çıkmayınca arama çalışmaları başlatılır.

Helikopter desteğiyle aranılan grubun kamp yerine kısa bir sürede ulaşılır ancak kamp alanında kimse yoktur. Yapılan incelemeler sonucu çadırın içeriden parçalandığı saptanılır. Artık dağcılar ne ile karşılaştıysa çadırın fermuarını bile açmadan çadırı parçalamış ve kaçmışlardır. Yapılan arama sonucu kamp alanından 180 metre uzaklıkta ilk ceset, 300 metre ileride Igor Dyatlov, 330 metre ileride bir başka ceset yalın ayak bir vaziyette bulunur. Gruptaki diğer dağcıların bulunması ise epey bir vakit alır, çünkü karlar üstlerini kapatmıştır.

Bir süre sonra 3 cesede daha ulaşırlar. Yapılan incelemeler sonucunda dağcıların kampa geri dönerken hayatlarını kaybettikleri anlaşılır. Diğer 3 cesedin bulunması 2 aydan fazla süre alır. Olayın en büyük gizemi ise dağcıların ne gördüğü, ne ile karşılaştığı ve ölüm şekilleridir. Dağcılar dehşetle farklı yönlere kaçmış, kaçarken ağaçlara çarparak ciddi yaralar almıştı. Üstelik Şiddetli darbeler sonucu ölmüşlerdi. Birinden ölümcül bir kafatası zedelenmesi vardı, diğer ikisinin göğüs kafesleri paramparçaydı. Uzmanlar bunu bir insanın yapamayacağını belirtti.

Yapılan araştırmalar olayı daha da gizemli hale getirdi. Çünkü cesetlerin iç organları ezilmiş olmasına rağmen cesetlerde ne bir darbe ne de bir boğuşma izi vardı. Diğer bir kadın dağcının dudağı, dili ve gözleri yoktu. Bu dağcının her biri farklı şekillerde vahşice öldürülmüştü. Ayrıca dağcıların elbiseleri üzerinde radyasyon tespit edildi. Acaba bu 9 Rus dağcı, bir nükleer denemenin ortasında mı kalmıştı. Böyle şiddetli bir şeklide darbe almaları nükleer patlama yüzünden olabilirdi, fakat sadece iki dağcının kırıkları olması bu ihtimali zayıflatmıştı.

Grup liderinin adı İgor Dyatlov olduğundan olayın adı buradan gelmektedir. Rus polisi ve KGB gizemi çözememiş ve ve Mayıs 1959’da ” Bilinmeyen Bie Güç” tarafından öldüklerini kayda geçirmiştir. Dyatlav Geçidi Vakası bugün hala gizemini korumakta.

 

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
3
Tags:
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments